Report - Semmering 6.2.2016

Po delší době v Alpách napadl nový sníh a my jsme se synem hledali středisko dostupné do 3 hodin jízdy od Brna. Volba padla na Semmering. Předpověď slibovala slunečné počasí tak se mohlo vyrazit.

Středisko patří mezi to kvalitnější lyžovaní v oblasti Dolního Rakouska. Jezdí se tu světový pohár v Alpském ženském lyžování. Zdejší certifikovaná závodní sjezdovka prověří nejednoho lyžaře, ale o tom později. Spodní stanice je v 1000 m horní 1360 m.


Pohled na červené sjezdovky z hlavní cesty

 

Cesta

Středisko se rozprostírá na hoře Zauberberg, je zde zažítý i název Hirschkogel. Z Brna to na spodní stanici trvá 2 hodiny a 45 minut (240 km). Ideální čas odjezdu doporučuji na šestou hodinu.

Z Brna po výpadovce na Vídeň najedeme na silnici směr Mikulov, pozor od letošního ledna je silnice vedena jako dálnice a tudíž je potřeba dálniční známka. Pokud se chcete vyhnout koupi dálniční známky, jde se do Mikulova dostat po cestě, která vede paralelně s dálníci a najedete na ní před Rajhradem sjezd 9.

Z Mikulova se pokračuje dále na Vídeň pozor na průjezdem vesnic, je potřeba dodržovat povolené rychlosti, pokuty jsou vysoké. Přibližně 30 km od hranic se cesta napojí na nově vybudovanou dálnici S1 a cesta najednou začně pěkne ubíhat. Držíme se ukazatele na Vídeň. Na 109 km se S1 rozděluje na dva směry. Jeden vede na St. Pölten a druhy na Vídeň. Držíme se vlevo směrem do Vídně. Ve Vídní pokračujeme po S1 a začneme sledovat ukazatel směrem na Graz. V současné době se na cestě hojně pracuje, ale průjezd je plynulý. Jen pozor, levé pruhy jsou úzké. Pokud se potřebujeme protáhnout, tak těsně za Vídní hned za nákupní zónou Jih je motel Oldtimer. Je tu možnost wc zdarma a snídaně formou bufetu. V závislosti na velikosti talíře (3 velikosti) se ceny pohybují v rozpětí 8,8-17,4 eur.

 

Motorest Oldtimer


Pomalu se začínají objevovat výhledy na zasněžené vrcholky hor. Přibližně na 200-tém km sjedeme na dálnici S6 ukazatel Semmering. Cesta začne pomalu stoupat a my se po chvilce objevíme na sjezdu z dálníce směrem na Semmering. Po příjezdu do střediska nás ukazatele navedou na parkoviště pod lanovkami. Počítejme s tím, že o víkendu bývá na parkovišti více aut.

Ceny skipasu: dospělí 35 eur/den, dítě 17,50 eur/den mládež 31,5 eur/den plus 2 eur kauce za kartičku. Na pokladnách se dá platit platební kartou.
 

Parkoviště u spodní stanice lanovky u pokladny
 

Nejrychlejší cesta na start sjezdovek od pokladny je kabinovou lanovkou pro 8 lidí. Semmering má centrální místo odkud vedou všechny sjezdovky.

 Celkem se ve středisku nachází 14 km sjezdovek. Info centrum uvádí 6,5 km modrých a 6,5 km červených a 1 km černá sjezdovka. Modré sjezdovky se v tomto středisku klikatí kolem hory a mají převážně ráz lesních cest. Tedy jsou užší. Červené sjezdovky jsou 4. Dvě vás dovezou ke kabinové lanovce. Další dvě červené sjezdovky obsluhuje 4 sedačková lanovka. Při dobrých sněhových podmínkách nejsou červené sjezdovky nijak obtižné, ale při současné zimě, kdy 90% svahu tvoří technický sníh nabírají sjezdovky na obtížnosti, jelikož jejich sklon není nezanedbatelný. Zvláště již zmiňovanou závodní sjezdovku doporučuji zkušeným lyžařům. Černá sjezdovka je svah, který se neupravuje a je vhodný pro vyznavače jízdy v boulých. A pokud není dostatek přírodního sněhu, jako tuto zimu, je zavřená.

FIS Wltcup sjezdovka s nádherným výhledem do údolí

 

Kromě lyžování je možné horu sjíždět na saních. Je zde speciální 3,5 km dlouhá saňkařská dráha, která má své kouzlo při večením lyžování, kdy je osvětlená za použítí různých světelných efektů.

 Na sáňkách to jede rychle :-)

 

Semmering je největší středisko, které jsme navštívili na večerní lyžování. Celkem jsou v provozu 3 červené včetně závodní sjezovky a jedna modrá v délce 3,5 km.

 


Restaurace

Středisko je přehledné a není problém si najít hospodu na jídlo nebo bar na kafe. Přímo na vrcholu se nachází dvě místa kde se dá najíst. V podstatě se jedná o jednu hospodu, která je rozdělená na dvě části. Část s obsluhou má panoramatický výhled do údolí a pak tu je část s výdejním okénkem, kde si vezmete tác, vyberete jídlo a u pokladny zaplatíte. Je tam jeden kuchař co vydává jídla a ten mluví česky, takže není problém vybrat jídlo. Za denní menu zaplatíte cca 10 eur. Polévky stojí kolem 3,5 eur. Hranolky s párkem 6,5 eur. Videňský řízek 10,5 eur.  Limonádu pořídíte za 3,5 eur kávu za 3,9 eur.

Ve středisku najdete ještě 3 hospody z toho jednu uprostřed kopce mezi sjezdovkami.
Pokud máte rádi apres ski bary, tak jeden najdete na horní stanici lanovek a druhý dole vedle pokladny, kde to ožívá právě po konci lyžování a během večerního lyžování.

Lyžuje se od 9-16 hod. a večerní lyžování je od 18-21 hod. Ne-St a 18-22 hod. Čt-So. Na večerní lyžování se kupuje nový skipas. Ten stojí 31 eur dospělí a 16 eur dítě.

Pokud nelyžujete, můžete si vyšlápnou na 30 metrovou dřevěnou rozhlednu na vrcholu hory, kde vás uchvátí nádherný výhled do okolí. Ubytování jsme nepotřebovali, ale je zde několik možností v různých cenových relacích.

 

 

Středisko doporučuji hlavně pokročilým lyžařům, ale najdou si zde svoji trať i začátečníci.

 

Více informací: www.semmering.com

Video najdete ZDE

 

Testovací jezdec Tomáš Žec

 

Panu Žeci moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Semmering ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE