Report - Schlick2000 28.12.2016

 

Praha: 560 km, cca 6 hod, po dálnici D5 směr Plzeň (Rozvadov - Nürnberg) – A93 Regensburg- A9 +A99 +A8 München- Inntal (Kufstein) A93 (směr Innsbruck)-Brenner-exit Stubai

 

Příjezd do střediska

Po sjezdu z dálnice je nutné zaplatit mýtné pro vjezd do stubaiského údolí, cena je 3 Eura, zpoplatněn je i výjezd, platba v hotovosti. Po 6 km sjezd do městečka Fulmpes, průjezd městem - značení Schlick 2000. Parkoviště je pod údolní stanicí lanovky, parkování zdarma. Mezi parkovištěm a stanicí je cca 300 - 800 metrová vzdálenost.

Bohužel od sezóny 2016/2017 se změnil systém, že pokud není parkoviště zcela zaplněné, projíždí pendlující autobus jednotlivé řady a nabírá cestující přímo u aut, což zvlášť ocenily početnější rodiny s menšími dětmi. Od prosince 2016 funguje nový systém, kdy je potřeba popojít na silnici, což je vzdálenost maximálně 60 metrů, kde zastaví všechny projíždějící skibusy. Samostatný autobus obsluhující parkoviště byl zrušen.

 

V údolní stanici, před pokladnami, je zároveň zastávka skibusů, které jezdí do poměrně širokého okolí. I zde se změnil od prosince 2016 celkový systém. Skibusy už nesvezou každého bez nutnosti se prokazovat skipasem - ten je vyžadován některými řidiči dosti striktně. Autobusy mají také nová značení, čísla místo písmen. Co je ale nejdůležitější - u některých linek se změnilo umístění zastávek. Například linka obsluhující Medraz Stile má od prosince 2016 nástupní zastávku na druhé straně hlavní komunikace spojující stubaiské údolí.

Při zahájení sezóny bohužel někteří řidiči neznali podrobně své trasy a byli schopni některé zastávky objet či přejet zastávku. Situace vznikla vysoutěžením nového provozovatele, který sídlí v Innsbrucku, a zavedením nového systému včetně změny tras.

 

Výhodou je flotila nových autobusů, které mají nakláněcí hydraulický systém pro snadnější výstupy a nástupy. Skibusy je možné po předložení skipasů využít při výletech. Například z/do Neustiffu vede krásná zpevněná turistické cesta ideální např. pro tažení dítětě na sáňkách :).

 

V údolní stanici je také pobočka Intersport - půjčovna lyží, možnost oprav a menší obchod. Objednávku půjčení lyžařského vybavení je možné provést on-line, výhodou je při zapůjčení setu pro dospělou osobu zapůjčení setu zdarma pro děti do 10 let - na stejný počet dní.

 

Skipasy

Při zakoupení vícedenní permanentky pro dospělou osobu mají děti do 10 let lyžování zdarma. Pro vydání karty je potřeba předložit doklad s daty narození dětí. Skipasy lze platit kartou, vždy je připočten poplatek 2 Eura za skipas, který se pak vyzvedává oproti skipasu v automatu.

Naproti pokladnám je čítač najetých kilometrů - po přiložení skipasu se objeví graf s počtem najetých kilometrů, časovými údaji, počtem kilometrů na vlecích/lanovkách, který je možné zdarma vytisknout. Vzhledem k blízkosti Innsbrucku bývá o víkendech větší nával dychtivých lyžařů. Pokud přijedete odpoledne doporučuji zakoupení skipasů předem, pokladny zavírají v 16 hodin, vyhnete se rannímu návalu u pokladen, zvláště o víkendech.

 

Středisko

Lyžařské středisko se rozkládá v areálu mezi 1000 mnm (Fulpmes) a 2240 mnm (Sennjoch). Středisko patří do skupiny Stubai a tudíž v případě vícedenního pobytu na různých místech lyžování v Tyrolsku je možno využít skipasu platného pro Stubai Gletscher, rozdíl cca 40 Euro na 6 ti denní skipas.

 

V případě SuperSkipasu Stubai je zahrnut i vstup do bazénu v Neustiff. Nečekejte žádný aquapark, je zde jen bazén a malé brouzdaliště pro batolata.

Příjemné je propojení bazénu do exteriéru - plavání s výhledem na Alpy je nečekaně romantické. Bazén, novější, je také ve Fulpmes - sauna se platí extra.

 

 

Ve Fulpmes také funguje venkovní, ale zastřešené, veřejné kluziště. Otevřeno je každý den odpoledne, vstupné 2 až 4 Eura, je možné za úplatu i zapůjčení bruslí. Pro větší skupiny je možnost pronájmu části kluziště na hokej nebo curling. Jsou zde k dispozici pojízdné figurky zvířat fungující jako opora pro začínající bruslaře.

 

Středisko hodnotím jako ideální místo pro rodiny s dětmi. Kromě lyžování jsou zde také sáňkařské dráhy. Outdooroví nadšenci si přijdou na své na trasách určených pro skialpinismus.

Z parkoviště vás vyveze kabinová lanovka do střední stanice Kreuzjoch, místa, které působí jako rozcestník, odkud je možno se vypravit do různých směrů podle individuálních preferencí každého lyžaře. Jednou z možností je vypravit se zpět dolů směrem k parkovišti, využít dětský skipark či kratší sjezdovky (kotvy vhodné pro zaučující se lyžaře). Pro učící se nejmenší lyžaře jsou další vhodné loučky s kotvami u spodní stanice čtyřsedačkové lanovky.

Pokud budete v jízdě pokračovat na vrchol Kruzjoch (2.136 mnm), je potřeba sjet po modré a pak se již středisko rozbíhá do více stran. Zahrnuje sjezdovky nenáročné úrovně, ale i červené a černé. Nejnovější lanovkou z roku 2013 je kapotovaná šestisedačka s vyhřívanými sedadly místo původních dvou kotev vedoucí na Sennjoch.

 

      

 

Občerstvení

Co se týče občerstvení - je zde široká nabídka celkem šesti chat. Pro rodiny s menšími dětmi doporučuji samoobslužnou resturaci Schlickeralm (1.645) u údolní stanice čtyřsedačkové lanovky Sennjoch. Trhanec s rozinkami s vanilkovou polevou a jablečným pyré nám všem chutnal, ale po 13 hodině už bývá vyprodaný. Výhodou je prostorná dětská herna - samostatná místnost s kobercem, klouzačkou a dalšími herními prvky.

 

Závěr

Celkově lyžování ve středisku hodnotím jako pohodové a příjemné, v horních polohách jsme si užívali skvělého počasí a v rámci možností i slušně upravených sjezdovek.

Co se týká lanovek a vleků, byli jsme spokojeni, nikde jsme nečekali, nicméně u údolní stanice bylo nutné obrnit se trpělivostí na cca 10-20 minut především o víkendech.

Vhodné pro rodiny, náročnějším lyžařům doporučuji popojet o 20 km dále na Stubaiský ledovec.

 

Více informací: www.schlick2000.at

 

Testovací jezdkyně Blanka Stibůrková

 

Paní Stibůrkové moc děkujeme za report, za který od nás dostala skipas do střediska Schlick2000 ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE