Report - Schladming 19.1.2017

 

Legendární zimní středisko Schladming, kde se jezdí i světové závody v alpském lyžování federace FIS, nabízí hned čtyři kopce k luxusnímu vyžití pro milovníky sjezdového lyžování.

 

Pod logem 4-Berge najdete sjezdovky Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Riteralm. U každého jednotlivého střediska je obrovský počet parkovacích míst pro automobil. Nebudete mít žádný problém odstavit své auto.

Dokonce u střediska Planai najdete 5ti podlažní krycí parkovací dům s výtahem ke kabinkové lanovce. Každé ze středisek má své vlastní pokladny a přehledný informační systém o cenách nabízených skipasů.

Všechna čtyři střediska jsou spolu propojena a na jeden skipas tak můžete projet obrovské množství sjezdovek. Vše je uzpůsobené tak, abyste se odkudkoliv dostali na další vlek či lanovku propojující jednotlivé kopce.

Všechny lanovky, které zmíněná střediska nabízejí, mají velmi svižnou rychlost a i při větším náporu lyžařů je jejich odbavení rychlé.  Ať už to jsou 2-sedačky, 4-sedačky, 6-sedačky s vyhříváním, 6-kabiny nebo 8-kabiny.

 

 

Zorientování se na jednotlivých sjezdovkách je velmi jednoduché a pochopitelné. Jednak k tomu můžete využít volně dostupných kapesních map, jednak obrovských světelných tabulí na každém z vrcholů a samozřejmostí jsou značené sjezdovky cedulemi s čísly a barevnými podklady určující náročnost sjezdovky.

Jednotlivé sjezdovky nabízejí různé náročnosti. Od jednoduchých spojovacích modrých cest, přes středně těžké červené až po náročné černé. Velmi kladně hodnotím upravenost sjezdových tratí, takže i při těch nejtěžších černých sjezdech se jede velmi dobře a nic Vás nerozhodí kvůli nerovnosti tratě. Červené sjezdovky, které patří ke středně těžkým, jsou neskutečně široké a pohyb na nich je o to jednodušší, že se nemusíte pořád někomu vyhýbat a vychutnat si tak svou zvolenou cestu.

 

        

 

Jednou ze zábav, které jsou k dispozici na sjezdovkách, jsou snowparky. Prostory, které jsou vytvořené pro lyžařské nadšence a blázny. Zde můžou využít různých skokánků, boulí, umělých překážek, klopených tratí, tunelů a mostků. Můžete si zkusit rychlostní sjezd a na určeném místě si nechat změřit svou nejvyšší rychlost. Můžete si také vyzkoušet, jaké to je, jet individuální slalom ze startovacího prostoru s časomírou. K dispozici jsou zdarma sáně na kterých se vrhnete do sáňkařské dráhy a cestou určenou pouze pro sáně, takže žádný lyžař Vás neohrožuje, se vydáte ke kabinové lanovce, která je vzdálená 7km. Výborná zábava pro rodiče s dětmi.

Nedílnou součástí zmiňovaných sjezdovek jsou dětské školičky, kam můžete dát své ratolesti a naučit je tam lyžování. V rámci všech středisek, se jedná o úžasnou věc, jelikož podmínky jsou uzpůsobené přímo pro nejmenší lyžařské začátečníky. Ať už to jsou skvělí lyžařští instruktoři, přibližovací pojezdové pásy, mírné svahy vhodné pro učení, zábavné a veselé branky, které dětí nutí zatáčet nebo třeba jen menší sochy ze sněhu, které dotvoří vynikající alpské prostředí a podmínky. 

 

         

 

V průběhu lyžování můžete využít odpočinkových zón v podobě lehátek, houpaček, křesel nebo lavic, které jsou umístěny na slunných místech. Samozřejmostí jsou k dispozici toalety skoro na každém rohu, restaurace se slunečnými terasami nebo s krytým prostorem pro odpočinek a nabrání sil z nabízených jídel. 

Město Schladming nabízí spoustu obchodů a restaurací. Není problém si zde půjčit veškerou lyžařskou výbavu, nakoupit si potraviny, léky, vybrat si hotovost z bankomatu nebo se jen projít po městě a vychutnat si krásku alpské architektury.

 

           

 

Každý rok, po dobu již deseti let, jezdíme pravidelně v lednu na rakouské sjezdovky a lyžování ve Schladmingu hodnotím jako jedno z velmi kvalitních a cenově dostupných zimních středisek.

MOHU JEN DOPORUČIT.
 

Testovací jezdec Michal Kostenko

 

Panu Kostenkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Schladming ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE