Report Riesneralm a Planneralm 6.3.2016
S přáteli jsme se začátkem března (6. -9. 3. 2016) vydali na hory do oblasti Donnersbacher Tauern. Vytipované jsme měli dvě střediska Planneralm a Riesneralm. Vyjížděli jsme ze Znojma a cesta i s přestávkami a zablouděním nám trvala cca 5 hodin.
Ubytovaní jsme byli v městečku Donnersbachwald v apartmánech Fuchsn´bau. Majitelé těchto apartmánů jsou shodou okolností Češi. Apartmány mají velice výhodnou polohu, cca 150 m od nich začíná dětský svah s malou pomou, díky které lze vyjet výše a po traverze se dostat k hlavní pokladně a sedačkové lanovce střediska Riesneralm. Super je, že Vás tato poma vyveze zdarma, když ještě první den nemáte koupený skipas, stačí vlekařům ukázat, že jedete poprvé a oni vás přes turniket pustí. Skipasy lze totiž koupit jen na hlavní pokladně.
Toto středisko je pro mě zvláštní v tom, že má pouze 3 sedačkové lanovky, nic víc, ale i tak se zde dá dobře zajezdit. K dispozici je celkem 30 km sjezdovek, jak červené, modré, tak i jedna černá (ta ale v době naší návštěvy otevřená nebyla). Další věc, co se mi na středisku líbí, je slalomová dráha, která je s platným skipasem volně k dispozici. Děti a dobrodružné povahy jistě ocení „cros ride track“, který se táhne pod jednou z lanovek a nabízí mnoho pěkně klopených zatáček. Pro úplně nejmenší lyžaře je k dispozici rozsáhlý cvičný park. Dětský park, ale je zde prostor i pro starší začátečníky, se rozprostírá na dvou kopcích a naleznete zde jak jezdící pás, tak i pomu. Pro zájemce je samozřejmě k dispozici také lyžařská škola.
Občerstvit se lze v některých gasthofech u údolní lanovky, nebo také na kopci. Tady jsou k dispozici hned tři restaurace. Jedna, která se nachází na samém vrcholu a má příznačný název Hochsitz, další – Oxenalm – se nachází v půlce kopce na modré sjezdovce. Poslední možností občerstvení na kopci je restaurace patřící k hotelu Berghof Riesneralm. Tento hotel je zajímavý umístěním vířivky ve skleněném výklenku přímo na sjezdovce.
Druhé středisko Planneralm, které jsme navštívili, se nachází poblíž městečka Donnersbach a od Riesneralmu je to cca 30 min jízdy autem. Je to ovšem z kopce do kopce přes serpentiny, čili lidem se slabším žaludkem bych doporučila nepřejíždět, nebo si vzít kinedril. Středisko Planneralm má v porovnání s Riesneralmem pouze jeden cvičný plácek pro začátečníky, pak už je to téměř samá červená. I tak ale naši kamarádi, ne příliš zdatní lyžaři, upřednostňovali spíše toto středisko. Planneralm je oproti Riesneralmu menší středisko, a tak je tu také jen jedna možno občerstvení na kopci, což ale nevadí, protože tu nikdy není až tolik lidí jako v jiných větších, vyhlášenějších střediscích Rakouska. Další možnosti občerstvení jsou v hotelech a pensionech pod kopcem.
Dobré je, že obě střediska nabízí ubytování více méně hned u sjezdovek. Cenově jsou střediska velmi dostupná, jak co se cen ubytování, tak i skipasů týče. Třídenní skipas dospělého vyjde na 106,50 EUR. Pokud již dopředu víte, že budete chtít vystřídat více středisek, tak Vám doporučuji zakoupit si vícedenní skipasy na kase v Riesneralmu, které platí i na středisko Planneralm, Tauplitz a Kaiserau.
Výhodou Riesneralmu je zasněžovací systém, díky němuž jsou schopni zasněžit 100 % střediska. Naopak Planneralm žádný zasněžovací systém nemá, a tak si pak můžete užít 100% přírodní sníh. Planneralm je také o něco výše položené středisko, takže sníh vydrží trochu déle. Což se nám stalo hned první den osudným. Již v neděli po cestě nám sněžilo, přes noc napadlo pár centimetrů, které silničáři v Donnersbachwaldu zvládli pěkně uklidit, tak jsme si mysleli, že stejně prohrnutá cesta bude i na Planneralm, kam jsme chtěli první den zavítat. Ale ouha, chvíli po začátku stoupání do kopce silnice prohrnutá nebyla, a jelikož jsme neměli sněhové řetězy, tak jsme to riskli a spoléhali na dobré zimní pneumatiky. Bohužel lehce za půlkou kopce nám auto přestalo jet. V panice jsme tam vymýšleli, jak se odsud dostaneme, když kolem nás v protisměru projel sypač. Jiskřičky naděje nám zazářily, couvli jsme do posypané stopy a v nejbližší moment jsme to obrátili zpět směrem na Riesneralm, protože bez řetězů se opravdu nevyplácí do hor jezdit. Po této zkušenosti jsme si chtěli řetězy koupit, ale nevěděli jsme kde. Už jsme se chystali do Irdningu – nejbližšího většího městečka, od Donnersbachwaldu je vzdálené asi 17 km, když jsme se dali do řeči s prodavačkami ve Sparu, které nás ujistily, že zítra už má být hezky a řetězy určitě potřebovat nebudeme. Také nám poradili, že v Donnersbachu u odbočky na Planneralm je světelná tabule, kde bývá vždycky napsané, jestli je cesta nahoru prohrnutá a jestli jsou zapotřebí řetězy. My jsme však přijížděli z opačného směru, proto jsme si té cedule nevšimli. Další den sice hezky nebylo, sněžilo dál, ale tabule hlásila prohrnutou silnici, takže dobrý :)
Co se dalších tipů na cestu týče, tak zajímavá je křižovatka za Lieznem, kde se u čerpací stanice Shell odbočuje ostře vlevo. Křižovatka má semafor, ale právě odbočení vlevo funguje na bázi nějaké fotobuňky, kdy musíte zastavit až u čáry, aby Vás to zaznamenalo a blikla zelená. Je tam i cedule, která na to upozorňuje, ale napsaná je pouze v němčině, takže německy nemluvící lidi s tím můžou mít krapet problém.
Celkově bych střediska doporučila na kratší pobyty, takový prodloužený víkend je ideální. Celý týden by to pro zkušeného lyžaře byla už asi nuda, přeci jen tam není zas tolik km sjezdovek. Na Planneralmu by v sezóně měl být otevřený i snow park, my jsme byli již ve vedlejší sezóně a snow park jsme tam nikde neviděli. V obou střediscích se najde prostor i pro freeride a u Riesneralmu vedou také běžkařské trasy.
Katka Sýkorová