Report - Pitztal 7.2.2017

Jednoho únorového rana jsme vyrazili směr Pitztal. Vzhledem k velmi nepříznivému počasí, kdy byla silná mlha a padal déšť se sněhem, jsme zvolili z Prahy trasu přes Rozvadov – Regensburg- Mnichov- Rosenheim-Innsbruck – Pitztal. Což je sice trasa kilometrově delší  a s rakouskou dálniční známkou (10 dní za 8,5 EUR), ale za daného počasí to byla lepší a časově o něco rychlejší varianta než přes Garmisch-Partenkirchen.

 

Jelikož jsme se na cestu vydali v pondělí ráno, nedostali jsme se do žádné kolony a cesta ubíhala poměrně rychle. Žádné další poplatky (mýtné) se po cestě na Pitztal již nikde neplatily. Dorazili jsme na místo zhruba po 7 hodinách.

 

       

 

Protože v údolí napadl právě čerstvý sníh, tak jsme málem kvůli kopečku před hotelem nasazovali řetezy. Jinak nebyly nikde potřeba. Nakonec jsme vyjeli i bez nich. Ubytování jsme zvolili v příjemném rodinném hotýlku, 8 minut skibusem do střediska Pitztal. Celé údolí je propojeno skibusy, které převážejí lyžaře mezi ledovcem a ubytováním ve vesničkách v údolí.

K ledovci vede pouze jedna cesta, která před ním končí. Celé údolí je poměrně úzké, poklidné a tiché. Žádný velký provoz jsme nezaznamenali. Z obou stran údolí svírají třítisícovky.

 

Další den ráno jsme se probudili do azuroveho počasí a vyrazili skibusem na ledovec.
Nejdříve jsme míjeli středisko Rifflsee a za chvíli se octli v Mittelbergu ( 1.740m), odkud vyjíždí Gletcherexpress, který vyváží lyžaře úzkým skalním tunelem do výšky 2840 m. V dolní stanici lze koupit jak celodenní skipas- v hlavní sezoně za 48 EUR, či půldenní (od 11,35 hodin) za 43 EUR, případně vícedenní.

 

        

 

Není problém ani s dojezdem automobilem, protože u dolní stanice Gletcherexpressu jsou poměrně  velká parkoviště s parkováním zdarma.Viděli jsme dokonce přespávat pár odvážlivců na parkovištích v karavanech.  Takže skibus i parkovistě jsou kousek od vchodu na vlak.

 

Pitztal Gletscher

Po vystoupání v ledovcovém expresu se ocitnete v krásném lyžařském středisku, které nabízí sjezdovky několika obtížností. Od modré po červenou :-) Sjezdovky jsou perfektně upravené, vesměs široké a dlouhé. Takže návštěvníci si opravdu mají z čeho vybrat dle svých lyžařských schopností.

Pro zdatnějši lyžaře velmi doporučuji vyjet kabinkovou lanovkou Wildspitzbahn ještě výše a to do 3440 m na Hinterer Brunnenkogel, kde se nachází nejvyšší lyžobod Rakouska a kde začíná příjemná červená sjezdovka s dlouhým sjezdem dolů. Červená sjezdovka se dělí do tří větví a je tím nejatraktivnějším co je možné na pitztalském ledovci ambicioznějším lyžařům nabídnout. Ostatní tratě jsou vesměs mírnější s místy zajímavými pasážemi.

 

         

 

Lanovka Wildspitzbahn je 8mi místná s vytápěnými koženými sedáky, lyže se umisťují na přepravu dovnitř, kde se zasadí do otvoru v podlaze.

Samotná jízda kabinkovou lanovkou na Wildspitz je zážitkem vzhledem k výhledům na celý areál a vrcholky hor kolem dokola. Lanovka končí na vrcholku, kde je umístěna nejvýše položená kavárna v Rakousku - Cafe 3440 m. Dechberoucí  výhledy z terasy této kavárny a nebo z vyhlídky poblíže jsou naprosto jedinečné. Za krásného počasí jsou okolní vrcholky takřka na dosah ruky a můžete se kochat krásným výhledem např. na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze 3770 m.

Vleků a lanovek je v areálu dostatek a tak i při větším množství lyžařů se lidé rozptýlí tak, že fronty u vleků jsme nezažili (v hlavní sezoně, v týdnu). 

 

Za trochu slabinu areálu považuji dojezd z několika dlouhých sjezdovek, které se sbíhají do jedné a křizují v dolní části trasu předlouhého vleku s kotvou (ano, jedna z také velmi zajímavých sjezdovek je vybavena zatím stále vlekem s kotvou), takže když sjíždíte, musíte se trefit mezi lyzaře stoupající vzhůru na kotvě Brunnenkogel :-) Což by mohlo eventuelně někomu působit problém a považuji to za poměrně nešťastně řešený dojezd, pokud se chcete dostat do centrální části střediska.

Je možná ještě jedna cesta, kdy se můžete tomuto vyhnout a to že plynule přejedete z červené na modrou a sjedete az dolů k o něco mírnějším sjezdovkám, obsluhovaným sedačkovou a kabinkovou lanovkou.    

 

           

 

Stravování

V kavárně 3440 m n.m. je možné se občerstvit – polévka se sýrovým nebo špekovým knedlem za 7 EUR, pivo malé 4,5 EUR, Rosti 12-14 EUR, štrůdl s vanilkovým šodo 7 EUR, kafe presso 4,5 EUR, sandwiche 6 EUR, horká čokoláda 5 EUR.


Další možnosti stravování ve středisku jsou u horní stanice Gletcherexpress. Jednak velkokapacitní samoobslužná restaurace Cristal, případně na drinky Cristal bar v těsné blízkosti restaurace (ceny stejné v restauraci i baru), nebo panoramatická restaurace Wildspitze s koutkem pro děti. Nabízejí každý den čerstvé pečené domací speciality (koláče, štrůdly,...). Najdete zde také teplý i studený bufet. Ceny jsou příznivější zde než v kavárně Cafe 3440 m, ale zas ten výhled z kavárny je něco, co jinde nezažijete.

 

Wi-fi je dostupná zdarma v areálu, nahoře je signál lepší než ve spodních místech.


Z celého týdne se stalo pouze poslední odpoledne, že nejezdily některé lanovky vlivem špatných povětrnostních podmínek. Jinak bylo stále krásně a azuro.

 

          

 

Riflesee

V tomto odpoledni omezeného výběru na Pitztalu jsme měli alespoň možnost prozkoumat vedlejší středisko Rifflsee. Objevili jsme zde skvělé ostřejší sjezdovky a ač je menší, tak se nám tento areál jako zkušenějším lyžařům velmi zamlouval pro jeho sportovnější ráz. A velkým plus bylo, že zde bylo počasí pekné a jezdily všechny lanovky.

 

          

 

Celkově hodnotíme obě lyžařská střediska jako velmi pěkná a doporučujeme jejich návštěvu. 

Další info zde: www.pitztaler-gletscher.at/cs

Při zpáteční cestě domů, opět přes Innsbruck, jsme se zastavili ještě v nedalekém Aqua Dome, kde jsme celou dovolenou uzavřeli pohledem z horkých bazénů na okolní vrcholky Alp. Také skvělý zážitek: www.aqua-dome.at 


    

Testovací jezdec Tomáš Janata

Panu Janatovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Pitztal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE