Report - Pitztal 14.11.2015

Jako každým rokem, i letos jsme se v prodlouženém listopadovém víkendu vydali se spoustou dalších lyžařských nadšenců na ledovec. Po dobrých recenzích i vlastních zkušenostech jsme zvolili Pitztal.

 

Příjezd

Cesta je z Libereckého kraje klasická - přes Prahu (cca 740 km, 8h) na Rozvadov  – Regensburg – Mnichov. Odtud dále na jih po A95 přes Garmisch-Pertenkirchen – Imst – Arzl im Pitztal. Vyhnuli jsme se tak delší cestě po rakouské dálnici z Innsbrucku a tedy i dálniční známce.

K ubytování jsme si zvolili  Arzl im Pitztal, který sice leží na začátku údolí a do střediska je to ještě 35 km, ale umožní nám kratší dojezdovou vzdálenost do dvou vedlejších ledovcových středisek – Kaunertal na jedné straně a Sölden na straně druhé.

 

 

Středisko

Středisko Pitztal se rozkládá na nejvýše položeném ledovci v jihozápadním Tyrolsku. Díky jistotě sněhu tu spousta lyžařských oddílů pořádá svá soustředění od září do května. A to se nám nakonec vymstilo. Ale nepředbíhejme.

Lyžařské středisko Pitztal je sice propojené se sousedním střediskem Rifflsee a nabízí tak asi 40 km sjezdovek, ale to využijete asi jen v zimní sezóně, kdy už je dostatek sněhu. Ledovec samotný nabízí asi 25 – 30 km sjezdových tratí.
Středisko se zdá velmi univerzální. Je zde vyfrézovaný okruh pro běžkaře, krásná trať pro boarder cross, jednodušší i náročnější červené sjezdovky i dětské svahy.

Vstupní branou do ledovcového střediska je Gletscherexpress. Tento Express  vás z Mittelbergu 1.740m vyveze 3,6km dlouhým tunelem do centra Pitztaler Gletscher za 8 min. Určitě se o víkendu vyplatí si trochu přivstat a u expesu být již kolem 8h. My jsme dorazili kolem  8:30 a ve FRONTĚ jsme stáli skoro 1,5 h, než jsme nastoupili do „metra“. Jestli můžu doporučit, zkuste se dostat do přední části ve směru jízdy, pokud možno hned k čelnímu sklu. Můžete sledovat strojvůdci přes rameno ubíhající cestu černým tunelem. Vidíte před sebou jednu kolej a, když se před vámi objeví světla protijedoucího vláčku, přemýšlíte, jak se asi vyhnou. Ovšem nic zábavného pro klaustrofobiky.

Není nutné se hned dole u parkoviště přezouvat do nepohodlných lyžáků, protože při výstupu z Expressu míjíte prostorné uzamykatelné šatní skříňky, které jsou návštěvníkům za 2E k dispozici. Ještě loni byly za 1E. Někteří lyžaři si ani dolů lyže nevozí a nechávají si je právě zde uzamčené ve skříňce do dalšího dne.

Expresem se tedy dostanete do 2840m položeného centra a před vámi se tyčí zdejší nejvyšší lyžařský bod Hinterer Brunnenkogel se svými 3440m a také nejvyšší hora Tyrolska Wildspitze 3774m.
Ve středisku jsou 2 kabinové lanovky, jedna sedačka a 2 vleky. Asi by to bylo dostatečné, kdyby bylo vše v provozu. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že jedna kabinová lanovka – Mittelbergbahn - je mimo provoz. Dobrá, pochopím to v nárazovém větru, který byl v neděli. Ale v pondělí, kdy při nádherném  slunečním dnu už se ani nepokusili lanovku rozjet, to bylo velké rozčarování. Důvody, proč tato lanovka ani nevyjela, se různily. Takže všem Čechům ve středisku (a bylo nás snad 90%) to přišlo jako výsměch.

Fronty, fronty, fronty. Ze zbylých sjezdovek byly ¾ zabrané sportovními oddíly. Veřejnosti zbyl úzký pruh sjezdovky vedle vleku a jedna velmi nebezpečná ledová trať vedle přeplněné kabinové Wildspitzbahn. Žádné krásné upravené tratě, žádný manšestr vyzývající k dlouhým carvovým obloukům. Od srpna se těšíme na krásné lyžování bez front, na mnoho km rozličných sjezdovek a … 2 dny strávíme ve frontách broušením jedné jediné nebezpečné a nepříjemné tratě. Ani se není co divit, že spousta lidí nakonec zakotvila v místních restauracích.

 

 

Restaurace

Na nejvyšším bodě střediska najdete překrásnou prosklenou kavárnu s příznačným názvem Café 3440.  Z její terasy i z vedlejší vyhlídky je úchvatný pohled na okolní velikány. Najíte se zde asi za 13E. Těšili jsme se však na klasický Germknödl s mákem a pudinkem a tady ho nedostanete. Na ten si sjeďte do dolní Gletscherrestaurace za 6,30E. Malé pivo za 3,5 a káva kolem 4E vám už náladu po zkaženém lyžování vůbec nezvedne. Obě restaurace nabízejí bezplatnou wifi.

 

 

Jako všude, i tady se zdražuje. Denní permanentku v hlavní sezóně pořídíte za 46E. Není to málo, a proto zamrzí, že si středisko svých Českých lyžařů neváží. Platit plnou cenu za permici a celé dny mít k dispozici jedinou sjezdovku, to jsem ještě v Alpách nezažil. Asi nebudu sám z letošních návštěvníků, ale toto středisko už navštívit nehodlám. Jestli si tady chcete dobře zalyžovat, vyhněte se Českým státním svátkům. Myslím, že svým Rakouským spoluobčanům by v Pitztalu pustili všechny lanovky. Za sebe tedy toto středisko doporučit nemůžu.

 

Testovací jezdec Petr Pospíšil

 

Panu Pospíšilovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Pitztal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE