Report od testovacího jezdce ze střediska Breuil-Cervinia

Středisko Breuil – Cervinia leží v oblasti Valle d´Aosta pod stejnojmennou horou, kterou většina zná pod názvem Matterhorn. Středisko leží přímo na hranici mezi Švýcarskem a Itálii a sahá do výšky bezmála 3500m na italské straně vrcholem Plateua Rosa a Klein Matterhornem straně Švýcarské, který ho s výškou 3883m řadí mezi nevýše položené lyžování v Alpách.

Do střediska jsme vyrazili na prodloužený víkend z Brna. Jelikož se jedná o středisko v oblasti Valle d Aosta, počítejte s 13 hodinami cesty a nejlépe dvěma řidiči :) Ideální trasa je přes Rakousko směr Benátky a dále již směrem na Turín. Středisko je samo o sobě položené hodně vysoko (2050m), takže dojezd je celkem zdlouhavý, řadou tunelů a horských serpentin.

 

Ubytování

Ubytování jsme měli zajištěno 1km před městečkem Valtournache, které je již součástí ski-areálu. Ubytování všech kategorií naleznete samozřejmě i přímo v Breuil-Cervinia, ale připlatíte si. Osobně bych doporučil Valtournache, je sice klidnější, ale malebnější a z možností navštívit bazén s místním wellnes. Pokud nebude bydlet přímo u sjezdovek, musíte počítat s dojezdem vlastním autem, případně busem. Ten však překonává velký výškový rozdíl s mnoha zatáčkami, proto není zrovna dvakrát pohodlný.

 

   

 

Lyžování

Cervinia je středisko určeno hlavně pro zimní dovolenou, takže nečekejte městečko s malebnými zákoutími, ale účelové středisko s hotely, apartmány a nákupní třídou. Působilo na nás ale sympaticky s možností navštívit hodně apresski barů.

Můžete si pořídit základní dva druhy skipasů. Na Italskou část nebo na italskou-švýcarskou. My jsme měli 3dny lyžování před sebou s tím, že si pořídíme 2denní skipas na italskou část a pokud vyjde počasí, koupíme si skipas na třetí den i na švýcarskou část. Počasí celkem vyšlo, ale po dvou dnech jsme zjistili, že při rozlehlosti Cervinie a různých variant sjezdu spolu s freeride nejsme schopni areál projet ani za 3dny. I když zůstanete na týden, doporučuji 5dní Itálii a jednodenní výlet na švýcarskou stranu.

 

Popisovat sjezdovky asi nemá cenu, perfektně upravené, dlouhé, široké a členité. Spíš počítejte s rozdílnou obtížností, červená je tady víc do modra, ale na kvalitě to neubírá a dává možnost to „víc pustit“.

Speciální kapitolou je freeride. Pokud budete mít štěstí, a napadne, jako se nám to dva dny po sobě přihodilo. V kombinaci se slunečními paprsky, neznám lepší místo. Občas se mi zdálo, jakoby ani nikdo jízdu v prašanu nevyhledával a všichni se drželi sjezdovek nebo to bylo rozlehlostí střediska. Každopádně doporučuji všem!


  

 

Jídlo

Nesmím opomenout místní hospůdky, restaurace a kavárny na sjezdovkách, které nabízejí širokou nabídku italských specialit a lokálních produktů ovšem v porovnání s Rakouskem za dražší peníz. Např. polévka minestrone 8EUR, pasta 10EUR, takže pro ty co nechtějí za oběd utratit víc než za jednodenní skipas doporučuji Panini na 100 způsobů za 4EUR (v klidu nahradí menší oběd) a espresso macchiato (žádné picolo ani preso :), kterých jsme denně zvládli vypít čtyři. A to už Vám pořádně zvedne tlak ve výšsce nad 3000m.

Cerviniu doporučuji těm, kteří chtějí objevit něco nového, rádi se podívají mimo sjezdovku, ocení méně lidí a nevadí jim větší vzdálenost.

 

Testovací jezdec Radim Buvala

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE