Report od testovacího jezdce z Hinterstoderu

Reportáž ze skiareálu Hinterstoder

Lyžařské středisko Hinterstoder se nachází v údolí Stodertal hned vedle Totes Gebirge. Jedná se o jedno z nejblíže položených alpských středisek od hranic ČR. Z Dolního Dvořiště je zhruba 140 km po dálnici A9 směr Graz, což jej činí mezi našinci velmi oblíbené a zejména o víkendu i dosti plné. To byl také náš případ a to konkrétně v neděli 19. 1. 2014. Po noci strávené ve Spital am Phyrn nás čekal zhruba půl hodinový přejezd do střediska, parkování na prostorném parkovišti, koupit skipas a hurá na svah.

Tento lyžařský areál je v podstatě dvojstředisko a to konkrétně Hinterstoder a Wurzeralm. Nejsou navzájem propojené (pouze skibusem) a se vzdáleností okolo 30 km je docela nesmyslný případný přejezd během jednoho dne, pokud vás již omrzí jedno nebo druhé středisko. My jsme se tedy rozhodli pro Hinterstoder, zejména kvůli nedostatku sněhu trápící celou střední Evropu, protože Wurzeral by připadal v úvahu hlavně při freeridu. I když se svými 22km sjezdovek bude mít určitě své kouzlo.

 

   

                                                                                                                 Svah na měření rychlosti

Každopádně hlavní středisko40 km sjezdových tratí, které jsou vždy perfektně upravené. Taková zajímavost z našeho pobytu. Přes den byly teploty dost nad nulou i na horní stanici lanovky Hoss Express v 1858 m. n. m. a v noci mrzlo. Ráno byly sjezdovky trochu tvrdší, a když jsme chtěli jet Inferno piste – nejprudší černá sjezdovka ve středisku, 70% svah, byla zavřená páskou, ale kolem poledne, když sníh opět povolil, tak sjezdovku otevřeli a my si mohli užít liduprázdný a bezkonkurenčně nejlepší sjezd toho dne. Tedy poklona středisku.

Jinak celkově jsou sjezdovky kratší, protože většina z nich směřuje z vrcholu na náhorní rovinku ve výšce 1400 m. n. m. Jedná se tedy o převýšení pouze 400 m. Ovšem co se týče přepravního zařízení, je na vysoké úrovni. Starají se o to dvě kabinky, dvě sedačky a asi osm vleků, které jsou skvělé zejména pro malé lyžaře. Atrakcí je zde měření rychlosti. Jak jsem již zmínil, byly jsme zde v neděli, lidí bylo opravdu hodně, ale musím říci, že velký problém to nebyl. Zejména díky značné přepravní kapacitě a díky ploše a množství sjezdovek, na které se všechen ten dav nějak rozmělnil.

 

   

 

Pro požitkáře prašanu toto středisko nebude. Dá se zde jezdit freeride pouze pod lanovkami, kousek v lese nebo jedinou neupravenou Skiroute. Ovšem i to může stačit a musím říci, že jsem si nakonec zajel ve volném terénu pár kratších sjezdů v modřínovém lese pod hlavním kopcem Hutterer Hoss.

Co se týče stravování, většina lidí se občerstvuje ve srubu Barenhutte na centrální plošině. Jinak středisko nabízí ještě další restaurace a bary, které jsou menší a klidnější. Ceny jsou celkem obvyklé a srovnatelné s jinými alpskými středisky.

Závěrem bych chtěl říci, že středisko mě moc nenadchlo. I když se prezentuje velkolepě, je to takový větší a kompaktnější Špindl. Což dost lidem vyhovuje. Naproti tomu sjezdovky jsou pěkné, upravené, pestré, a pokud jedete až do údolí i dlouhé a pro rodiny s dětmi myslím ideální. Ovšem cena jednodenního skipasu v hlavní sezóně 39,5 EUR je dle mého docela dost.

 

Užitečné odkazy:
www.hiwu.at – středisko
www.pyhrn-priel.net – turistické info

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

 

Panu Kopáčkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Hinterstoder ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE