Report č.2

Proč zrovna do Plan de Corones?

Když jsme před rokem hledali pěknou zimní dovolenou a kvalitní lyžařské středisko, dostali jsme spousty doporučení, ale nejlepší ohlasy byly na Kronplatz – Plan de Corones v Itálii. Ze začátku jsem nechtěla uvěřit, že jeden „kopec“ uprostřed Alp, který se tyčí do výšky 2275m, může mít takovou popularitu. Nakonec jsme se tam vydali a strávili ve vesnici Valdaora, která je od nástupní stanice OlangI pouze 2km daleko, krásný jarní týden slunečného lyžování.

Hned první den nás středisko nadchlo a doslova si nás získalo. Tenhle „kopec“ totiž nabízí až neuvěřitelné možnosti kombinace sjezdovek mezi sebou. Čeká tu na vás 116km udržovaných sjezdovek všech kategorií náročnosti a 32 lanovek a vleků pro vaše pohodlí. Výhodou zasněžené a výborně udržované horní části je, že se můžete klidně po pár set metrech rozhodnout, že si sjedete jinou sjezdovku a jednoduše přejedete vodorovně jinam. A pokud vás přepadne žízeň nebo hlad, nemusíte se bát, že byste cestou po jakékoliv sjezdovce nenarazili na nějakou příjemnou horskou hospůdku s ochotnou obsluhou a dostatečně širokou nabídkou pro méně i více náročné gurmány. 
 

Žádné fronty na vlek?

Člověk by si myslel, že když je Kronplatz tak populární a ročně ho navštěvuje nespočet příznivců zimních radovánek, že budete muset čekat dlouhé fronty na lanovky či na obsluhu v hospůdkách. Opak je však pravdou. V porovnání s českými středisky, kde si kolikrát vyčkáte i několik minut, zde je vše plynulé a rychlé.

A tak, když jsme se letos opět rozhodovali, kam se vydáme na naší zimní dovolenou, nemohla padnout volba nikam jinam než na Kronplatz. Letos jsme se vypravili o dva týdny dříve než v loňském roce a musím říci, že i přes slunečné dny byla kvalita sněhu prakticky skoro po celý den dobrá až do dolních stanic, a proto jsme si užívali dlouhých několikakilometrových sjezdovek v kuse. Milým překvapením od loňska byly úpravy a rozšíření jednotlivých sjezdovek, kde místy přibyly nové odbočky a propojení. Dalším plusem je nová 7km dlouhá sjezdovka do stanice Percha. Lyžaři si zde jistě přijdou na své. Pro snowboardisty je zde krapet zádrhel v podobě dlouhých, prakticky rovných, přejezdů mezi jednotlivými převýšeními. 
 

S dětmi na hory? Není problém!

Pokud se ptáte, pro koho je středisko uzpůsobeno, mohu stručně odpovědět, že pro každého. Na své si zde přijdou především rodiny s dětmi, a to i pokud se vaše ratolesti lyžovat teprve učí. Kronplatz nabízí skvělé služby lyžařských školek a škol. Kolikrát jsme se přistihli, když jsme se na svahu zastavili a pozorovali obratné sjezdy těchto dětských výukových slalomů.

Instruktoři jsou zde vynalézaví a vymýšlejí pro děti nejrůznější hry a soutěže. Navíc na děti čekala úplně nahoře další zábava a to vláček, který vozil děti po kopci. I přes větší převahu modrých a červených tratí pro začínající a středně dobré jezdce, zde naleznete i pár černých sjezdovek, které jsou výborně udržované a jistě uspokojí každého dobrého lyžaře či snowboardistu. Seznam všech sjezdovek s popisem a podrobnou mapkou si nezapomeňte vzít zdarma při koupi skipasu u pokladny.

Malí ani velcí návštěvníci by si neměli nechat ujít dvanáctou hodinu polední u zvonice, kde se pár chvil před polednem rozhoupe velký zvon a přesně ve 12h. se rozezvučí hluboké bimbání. Všichni se zastaví, aby tuhle podívanou sledovali, a proto si nezapomeňte nabít mobily a fotoaparáty. Přijeďte se také opálit!

Až vás přepadne chuť na něco dobrého a rádi byste si odpočinuli a slunili se na terase příjemné hospůdky, doporučuji sjet sjezdovku Belveder až do dolní stanice, kde objevíte příjemnou restauraci s dostatečným počtem volných míst a rychlou obsluhou. Pokud se na dovolenou vydáte v jarních týdnech, zaručuji vám, že se zde i během polední pauzy hezky opálíte, a proto si nezapomeňte přibalit na sjezdovku opalovací krém. Pokud budete chtít zůstat přes poledne úplně nahoře, doporučuji si zapůjčit v restauraci velký pytel na lenošení nebo lehátka na slunění. 

Co se týče dopravy, pokud nebudete bydlet přímo u sjezdovky, můžete využívat služeb místního ski-busu, který pravidelně objíždí několik kilometrů vzdálené vesnice.

Některé hotely mají i vlastní dopravu svých hostů již v ceně ubytování. Nebo si pohodlně můžete dojet svým autem až k nástupní stanici jako my. Míst na parkování je vždy dostatek, a pokud si ráno přivstanete, budete to mít k lanovce od auta jen pár kroků.

 

 

 

Oficiální promo-video Kronplatz – Plan de Corones pro rok 2013:
http://www.youtube.com/watch?v=ZPEne4UTycg


Oficiální stránky střediska s aktuálními informacemi o cenách, akcích aj.:
http://www.kronplatz.it

 

Testovací jezdec Petra Stowasserová