Report o Gerlitzen Alpe od našho testovacího jezdce

Gerlitzen Alpe je lyžařské středisko, které leží na okraji města Villach a nejlépe se k němu dostanete ze sjezdu č. 178 dálnice A10 směr Ossiacher See, což je jezero ležící pod tímto střediskem. Z Brna k samotnému středisku se dostanete přes Vídeň, Graz a Klagenfurt(dálnice A2) v pohodě za 4,5 hodiny. To je doba, za kterou jsem to jel v březnu při slunečném počasí a suchých dálnicích. Je to pro mě neuvěřitelně krátká doba, za kterou se dostanete do střediska, kde najdete 10 km modrých, 45 km červených a 3 km černých, perfektně upravených sjezdovek, které jsou v úžasné kondici nejen ráno, ale po celou provozní dobu, jak jsem zjistil za dva dny ježdění na snowboardu.

Mapa areálu:

 

 

INFRASTRUKTURA A SJEZDOVKY

Nejlépe je do Gerlitzenu dorazit do 9 hodin ráno a to zejména o víkendu, kdy za sněhovými radovánkami vyráží bezpočet příznivců lyžování z Villachu a jeho okolí, blízkého Slovinska, Itálie, ale také z Maďarska, Chorvatska, Polska,... :-) Je možné parkovat (samozřejmě zdarma) na parkovištích P1, P2 a P3 v Annenheimu u kabinové lanovky (kabiny pro 4), která Vás přenese přes první kopec do vlastního střediska.

Další možností, kde zaparkovat, je přejet k vesnici Arriach do místa Klösterle, kde se nachází parkoviště P6, kde naleznete čtyřsedačkovou lanovku, která dle mě obsluhuje svah s nejlepší červenou sjezdovkou areálu. Je to sice trochu delší cesta ke středisku, ale zase nemusíte použít přibližovací kabinu do areálu tam i zpět.

Pak můžete také vyjet na parkoviště P7 a P8 nebo použít parkoviště P4, které je asi kilometr od kabiny a pendluje tam skibus.

Vlastní středisko se nachází, jak vyplývá z názvu, na hoře Gerlitzen, která je nahoře holá a tudíž nechráněná vůči větru, což je trochu problém, pokud fouká trochu více, jak jsem zjistil při své návštěvě. Směrem dolů přibývá zalesněných ploch a sjezdovky a lanovky v nižších patrech hory jsou tak poměrně dobře chráněny před větrnými poryvy.
                                                                                                                                                                                               Vrchol Gerlitzenu

 

Sjezdovky jsou výškově rozmístěny od 1000 do 1911 m.n.m., což je také vrchol zmíněné hory. Na svahu navazujících na kabinu najdete 4-sedačkovou lanovku, která Vás vytáhne na vrchol. Odtud můžete sjíždět buď směrem zpátky ke kabině a pak můžete zvolit jednu z mnoha variant a směrů sjezdu z vrcholu.

Například zpátky ke kabině vedou dvě paralelní červené (3,2km nebo 3,5km), které jsou ze začátku poněkud ploché a poté se střídají úseky spíše červené šmrncnuté modrou. Na této straně hory je také černá s modrou, obsluhované kotvou.
Pokud se vydáte z hory dolů nalevo od zmíněných červených sjezdovek, naleznete zde kratší červené sjezdovky obsluhované archaickou dvojsedačkou a kotvami.

A pokud to vezmete napravo, můžete volit buď ze svahu obsluhovaného rychlou 8-sedačkou nebo dvěmi na sebe navazujícími rychlými 4-sedačkami. Pod 8-sedačkou naleznete modrou a 2 červené, vhodné spíše pro začátečníky nebo pro pohodové ježdění, sjezdovky jsou tu hodně široké.

Ovšem to nejlepší, alespoň podle mě, Vás čeká pod již zmíněnými, na sebe navazujícími, dvěma 4-sedačkami s názvy Klösterlebahn I a Klösterlebahn II. Horní 2km část této sjezdovky celkově dlouhé 4km je trošku plošší, ale poctivá červená, vedoucí dvěma pruhy po stranách Klösterlebahn II, kde se ostřejší pasáže střídají s mírnějšími a tak můžete i chvílemi vypustit a rozhlédnout se kolem sebe :)

 

Dolní část Klösterlebahn I je úplně parádní a ostřejší červená, kde jsou také sice odpočinkové kratší pasáže, ale také červená přecházející v některých úsecích v černou. A nejlepší na tom je, že všechny sjezdovky jsou upravené tak, že ještě ve 3 odpoledne jsou ve stavu jako sjezdovky u nás po hodině ježdění, minimální muldy, spíše kopečky prašanu a občas obnažený tvrdý podklad, který ovšem zdaleka netvoří jednolitou plochu, ale kraťoučké úseky, kterým se buď lehce vyhnete nebo je přejedete bez ztráty kytičky.

 

 

 

 

Klösterlebahn I ve 13:00 neděle - vylidněno, všichni baští :)

 

Můžu přímo srovnat kvalitu úpravy sjezdovek v Gerlitzenu s nedalekým Tarvisiem na italské straně, kde jsem byl den před tím a na konci už to bylo v Tarvisiu hodně rozryté a úplně se nepotvrdilo to známé, že v Itálii mají nejlépe upravené sjezdovky, tady Gerlitzen určitě 1*.

A celou tuto sjezdovku s délkou 4 km přejedete bez vymlácených kolen, po celodením lyžování ani v podstatě nevíte o nějaké zátěži a jenom lýtka Vám trošku připomenou, že máte v nohou několik desítek kilometrů sjezdovky, to mě fakt dostalo :)

V areálu je snowpark, který ale už nebyl 16. - 17.3. udržován, byly tam dva poměrně velké skoky a pár překážek, těžko posoudit, jak to funguje v sezóně. Dále je tu možnost freeridu mezi sjezdovkami nebo po jejich stranách, zkoušel jsem to, ale už to nebyl úplně prašan, jinak to musí být paráda a pokud se něco přihodí, má to tu výhodu oproti úplně volným terénům, že Vás tam určitě najdou a nezmrznete v závěji :).

 

KAM NA JÍDLO

Ohledně jídla a pití jsem byl hodně spokojený s restaurací-hospodou Klösterle, která se nachází dole pod stejnojmenou lanovkou u parkoviště P6. Najdete tu megaporce 5 druhů polévek (4,2 Eur), které dostanete na stůl ve zmenšenině polévkové mísy, například poctivou gulášovku, která je hustější než náš guláš, plná masa a brambor nebo tyrolskou z uzeného masa a dvěma maxi knedlíčky velikosti tenisových míčků, takže polévky opravdu luxusní. Dále růná grilovaná masa (10 - 12 Eur), špagety s boloňskou omáčkou a parmezánem( 7Eur) nebo obrovský knedlík s mákem a máslem (6,5Eur). Můžete to zkropit různým nealkem čepovaným pivem Villacher (3,2Eur, hodně dobré, plné chuti) nebo nealkopivkem. Obsluha taktéž na 1*, příjemná, rychlá a pokud si špatně objednáte pivo a místo alka chcete nealko, a už jste ho začali pít, obsluha sama nabídne výměnu za nealko, aniž by jste samozřejmě to původní platili.

A určitě si tamtéž dejte štrůdl (3,2Eur), který je asi tak 5x větší než ten náš, plný na jemné plátky nakrájených jablek a rozinek máčených v alkoholu, to je úplná delikatesa.

Naopak bych velkým obloukem minul samoobslužný bufet v horní stanici kabiny, kde jsou sice fota jídel, ale za dokonce vice peněz než v Klösterle dostanete mnohem méně muziky.

 

UBYTOVÁNÍ

Zvláště bych chtěl upozornit na bezchybné ubytování v eduCARE ve Villachu, nové, moderní, všude čisto, úklid na pokoji každý den, ale zaznamenáte jen ten pořádek, snídaně bohatá a večeře čtyřchodová s úžasným salátovým bufetem a grilovanou zeleninou (lilek, cuketa, papriky, žampióny,cibulka s rozmarýnem a tymiánem).

 

POZNÁMKA NA ZÁVĚR

Pokud jde o obsluhu lanovek, ta jen tak zpovzdálí pozoruje návštěvníky a kdykoliv je potřeba, ihned přispěchá s pomocí, jinak Vás vůbec neomezuje a nechá Vás žít. Jaký nebetyčný rozdíl v porovnání s některými českými areály.

Návštěva střediska ve mně zanechala jen pozitivní odezvu a určitě se tam ještě v budoucnu vypravím.

Výhody areálu:
- úprava sjezdovek a a jejich profil(vyberete si)
- příjemná dopravní vzdálenost z České republiky
- slušná cena za skipas dospělí/den 39,5Eur
- perfektní služby, příjemná obsluha všude a všeho
- z vrcholu Gerlitzenu se dostanete všude
- v termínu mé návštěvy o víkendu čekací doby 0-2min., přitom se jedná o příměstské středisko
- zalesněnost areálu již kousek pod vrcholem a tudíž dobrá ochrana vůči větru

Nevýhody areálu:
- pokud se dostavíte o víkendu po 9 hodině, musíte parkovat dále od areálu a použít z parkovišť skibus nebo parkoviště P6, P7, P8, která jsou ovšem trochu z ruky
- pokud fouká, je holý vrchol Gerlitzenu bez jakékoliv ochrany

 

Testovací jezdec Rostislav Imrich

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE