Report - Mölltal 10.3.2017

Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher najdete ve spolkové zemi Korutany. Lyžuje se zde v  nadmořské výšce 2.100 – 3.122 m.  Dojet se dá po úzké horské silničce s několika serpentinami vedoucí z Flattachu  ( z centra obce ca 7km ).

 

Vždy prvotřídně upravené sjezdovky a prašan všude, to je realita v jedinečné ledovcové lyžařské oblasti v Korutanech.  Lyžařské středisko leží na ledovci, který je jediným ledovcem v této oblasti a je nejvýše položenou oblastí ve východních Korutanech a díky své nadmořské výšce a všem klimatickým podmínkám, je zde  garantováno stoprocentní jistota sněhu, která je navíc podporována nově vybudovaným zasněžovacím systémem.

 


 

Vyjedeme li až na samotný vrchol  Shareck (3122m), uvidíme nádherné panoramatické výhledy na okolní zasněžené vrcholky hor. V těsné blízkosti  Sonnblick a majestátný Grossglockner, a především protilehlý lyžařský areál Sportgastein.

 

Mezi největší chloubu patří nejdelší korutanská sjezdovka dlouhá 6 km s převýšením kolem  1000m  a zdejší  podzemní lanovka - Mölltaler Gletscher Express (délka 4.718 m, převýšení 1.012 m), která nás z údolní stanice vyveze za necelých 8 minut do výšky 2200 m.

Odtud vede 6-ti kabinková lanovka k horní stanici ve výšce 2800 m . Zde je gigantická stavba ze skla a oceli velká Panoramatická restaurace se sluneční terasou a lehátky, která je v příjemném jarním prosluněném počasí úžasným místem pro  odpočinek a načerpání energie a občerstvení při celodenním lyžování.

 

 

Bohužel v době naší návštěvy, byť bylo azuro, foukal docela silný  nárazový vítr, který byl místy až nepříjemný, takže na relax na lehátku se dalo zapomenout a k odpočinku jsme využili zdejší  velkou restauraci s širokým výběrem jídel a jiného občerstvení.

Kdo dává přednost skromnějším  rustikálním horských chatám, může poobědvat v Duisburger Hütte, která stojí v půli černé sjezdovky – má příjemný dřevěný lokál a venkovní terasu a domácí kuchyni s rakouskými i korutanskými specialitami.

 

 

 

Sjezdovky umožňují volné lyžování i lyžování v hlubokém sněhu. Z vrcholu Shareck, na který nás vyveze moderní krytá 6-ti sedačková lanovka Gletcher Jet vede několik sjezdových tratí.  Je to západně orientovaná ledovcová pláň a je zde několik variant sjezdu od modré až po černou vedoucí po pravé strané sedačky ve volném terénu se skalkami v dolních partiích s dojezdem k sedačce Klühspies, kde to však bylo v některých partiích obtížně sjízdné, letos přeci jen nebylo sněhu tak jako v minulých letech…navíc předtím dosti silně foukalo, a sníh byl odvát mimo ..:-)

 

 

 

Sedačkou Klühspies se dostaneme zpět k horní stanici k Panorama restaurant. Z vrcholu Shareck dále vede červená z počátku s prudším sklonem a tréninková modrá vedoucí podél, mírně šikmo po levé straně, kde ca polovině si lze projet ski-cross a dojet zpět k Panorama restaurant.

Odtud navazuje hlavní, červeno-černě značená trať podél dvousedačky Klühspies.  Široká a příjemně klesající sjezdovka se pak láme do stále širokého sportovního hangu, nebo lze využít červeně značený „rodinný“ sjezd, který se odděluje z červené trati Klühspies a pokračuje velmi mírně a široce s výhledem na přehradní nádrž a teprve v poslední třetině se láme do svižnějšího sklonu.

 

 

 

Nad jezerem podél nové 4sedačky Alteck s 300 m převýšením klesá výborná příjemně strmá  černá sjezdovka s šikanou mezi skalami, větším obloukem ji objíždí červená trať a pak přejezdová cesta vedoucí zpět k sedačce Klühspies. V horní části je pak možnost využít alternativního sjezdu mimo sjezdové tratě ve volném terénu, obzvláště pokud je čerstvý prašan, tak je to to pravé.

 

Oficiální stránky: www.gletscher.co.at

 

 

 

Testovací jezdec pan Kahánek

 

Panu Kahánkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Mölltaler Gletscher ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE