Report - Lofer 21.2.2016

Loferer Alm – Lofer

Koncem února roku 2016 jsem měl možnost vypravit se spolu s mojí rodinou a známými do menšího střediska v sousedním Rakousku a blíže poznat skiareál Loferer Alm. Zde je pár praktických informací a krátké hodnocení.

 

Jak se dostat do města Lofer?

Lofer je malé městečko vzdálené od Prahy cca 400 km. Pro všechny zájemce z ČR, kteří chtějí navštívit toto středisko, vede jejich cesta přes Salcburk. Sjdete z dálnice vedoucí kolem tohoto známého města a příjemně klikatící se cesta kolem řeky Saalach vás přivede do Loferu. Chvíli se projedete i po území Německa, abyste se po pár kilometrech vrátili opět do Rakouska.
Město se nachází v nadmořské výšce kolem 600 m n.m.

 

Kde zaparkovat?

Než vyrazíte k pokladně pro skipas, je nutno někde zaparkovat. V těsné blízkosti nástupní kabinkové lanovky se nachází parkoviště č. 1. Většinou je zde obsazeno, ale je tu vyhrazené místo na krátkodobé stání, takže zde můžete vysadit posádku i s vybavením a následně pokračovat na parkoviště č. 2 (je umístěno těsně nad lanovkou) nebo na parkoviště č.3 (cca 500 m od parkoviště č.1 přímo vedle sjezdovky), odkud můžete sjet na lyžích k pokladnám. Parkoviště č.3 má také část určenou pro dlouhodobě stojící vozy.

 

Kolik stojí skipas?

Jednodenní skipas v hlavní sezoně stojí dospělého 39,50 EUR, studenta do 18 let 31,50 EUR a dítě (6-15 let) 20 EUR.

Více a podrobněji na www.skialm-lofer.com/preise/skipasspreise

Pro zajímavost rodinný skipas pro 2 dospělé a 2 děti na 6 dnů stojí 498 EUR a máte-li ještě třetí dítě, lyžuje zadarmo.

Více o rodinných skipasech www.skialm-lofer.com/preise/familienpreise-neu

 

Popis střediska

Kabinová lanovka vás po jednom přestupu vyveze do nadmořské výšky 1300 m n.m. Odtud se můžete vydat zpět směrem dolů a užít si červeno-modrý sjezd místy po širší sjezdovce, ale z části po užším přejezdu. Malou drobnou vadou je nutnost použití asi 30 metrového lana, abyste překonali krátké stoupání na začátku sjezdovky. Můžete ale také sjet pár metrů k moderní vyhřívané 6-místné sedačkové lanovce a pokračovat do vyšší nadmořské výšky a přes nekrytou 4-sedačku se dostat až na vrchol Schonbuhel (1623 m n.m.).

Pokud byste se odtud vydali zpět do místa nástupu na kabinovou lanovku, čeká na vás cca devítikilometrový sjezd. Nebo se díky kotvě můžete vyšplhat pod vrchol Gruhorndl (1747 m n.m.) a sjet dolu po černé sjezdovce nebo to vzít oklikou po červených a modrých sjezdovkách. Třetí variantou kam se z konečné stanice kabinky vydat je 8-sedačková lanovka mířící do nadmořské výšky 1565 m n.m. Sjezdovka vedoucí k jejímu začátku je opět modro-červená.

Pokud máte ve svých řadách méně zdatné lyžaře či snowboardisty, najdete zde ideální svahy různých obtížností pro jejich další zdokonalování a to v případě dobrých sněhových podmínek i ve volném terénu. Pokud máte děti, které teprve začínají na lyžích či snowboardu, jsou zde skutečně ideální svahy nejrůznějších obtížností. Právem bylo toto středisko vyhlášeno jako jedno z nejlepších středisek pro rodiny a výuku dětí. Je zde hned několik lyžařských školiček.

Pro zdatnější lyžaře může být toto středisko trochu nudné neboť zde najdou pouze 2 „výzvy“ v podobě černých sjezdovek, navíc je pro jejich zdolání nutné použít kotvu.

Celý areál je v modro-červeném duchu, bohužel je zde pár úseků, kdy sotva dojedete na další úsek sjezdovky.

 

Sjezdovky v Loferer Alm jsou spíše mírného sklonu

 

Pro snowboardisty je to v případě těžkého sněhu nebo nízké rychlosti velmi nepříjemné. Jinak z tohoto střediska vyzařuje klid a pohoda, obsluha vleků je ochotná a ráno vám s úsměvem popřeje dobrý den.

 

Na sjezdovkách je ale spousta místa na dlouhé carvingové oblouky

 

Ve středisku Loferer Alm jsem našel ještě 2 skvělá pozitiva a důvody, proč se vydat právě sem.

První se týká ubytování. Pokud chcete strávit příjemný, nikým a ničím nerušený tak trochu romantický pobyt s možností sjezdu přímo od ubytování a dojezdu přímo k němu, pronajměte si jednu ze zdejších dřevěných chalup. Váš vůz musíte nechat na parkovišti č.3 a musíte se nechat vyvézt lanovkou nebo vozem majitele (většinou za poplatek) do blízkosti vaší chaloupky. Pobyt v ní je skvělý zážitek. Chalupy jsou posázeny v blízkosti sjezdovek, mají úžasnou atmosféru a nabízí vám nevšední zážitky, jako např. polední grilování na terase, saunování a následné ochlazení v okolním sněhu, vaření na starých kamnech a topení v krbu.

 

Chalupy jsou umístěny i přímo na sjezdovce

 

Polední čerstvý steak přímo na sjezdovce

 

Navíc budete mít v lepším dosahu i druhé plus - odpolední až podvečerní běžkování. Na planině nad horní stanicí sedačkové lanovky (1 400 m n.m.) se totiž kromě okolních běžeckých tras nachází asi 4 kilometrový běžkařský okruh, který můžete využívat i po uzavžení sjezdovek. Nikdo zde téměř není, stopu máte jen pro sebe a navíc máte kolem sebe okolní štíty hor, na které v případě slunečného počasí dopadají ještě paprsky slunce, ačkoliv dole v údolí už po něm není ani památky. Je to skutečně úžasný a dobíjející zážitek.

Pro výčet služeb je třeba zmínit, že u nástupní stanice sedačky si lze pronajmout skříňku na lyžařskou výbavu, funguje zde půjčovna a prodejna Intersport.
V celém areálu je několik restaurací s klasickou rakouskou kuchyní a ani zde žádné velké fronty nečekejte.

Mapa areálu snow.cz/stredisko/259-lofer/mapa


Celkové hodnocení

Jezdím na snowboardu a vyhledávám modré až červené širší sjezdovky. V tomto smyslu jsem byl střediskem Loferer Alm zcela uspokojen. Mám rád jízdu ve volném terénu na málo obtížných svazích. Jelikož dvakrát napadl sníh a svahy jsou tu skutečně vhodné i pro začínající freeridery, byl jsem i v tomto ohledu naprosto spokojen. Navíc ačkoliv jsme zde byli v nejhlavnější části sezony, na vleku jsme nikdy nečekali déle než 2 minuty.


Nejzašší čtyřsedačka skiareálu – jsou chvíle, kdy zde můžete být téměř sami ...

 

KLADY

  • malé středisko - vynikající možnosti pro děti a začátečníky
  • skvělé středisko pro rodiny s dětmi
  • nižší ceny skipasů
  • možnost pronájmu chalupy na sjezdovce
  • běžecká trať v horní části areálu
  • okolní volné svahy pro snadný freeriding
  • jednoduchý skipark
  • celkem moderní přepravní zařízení téměř bez front


ZÁPORY

  • něktré úseky sjezdovek nejsou dostatečně strmé a jejich přejezd je velmi pomalý, při špatných sněhových podmínkách téměř nemožný
  • nižší nadmořská výška dojezdu (630 m n.nm.) sedačkové lanovky = mokro za vyšších teplot


Přejí Vám příjemný pobyt, testovací jezdec Petr Sojka

 

Panu Sojkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Lofer ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE