Report - Leogang - Saalbach 6.2.2016

Leogang je malé městečko, spíš větší vesnice asi 7 km od Saalfeldenu, což je větší město, kde najdete několik supermarketů.  Saalfeden je 62 km od Salzburgu a 13 km od Zell  am See. Při hledání ubytování v okolí Leogangu budete mít asi nejvíce šancí právě v Saalfeldenu a okolí v nějakém cenově dostupném apartmá. Leogang je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem.  Prochází zde silnice na St. Johan in Tirol  (28 km) a na druhou stranu Saalfelden 7 km, nemusíte se obávat, že by jste tam nedojeli vlivem počasí, není to nikde v kopcích, ale dole v údolí a cesta vede téměř po rovině s minimálním převýšením.

 

 

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, kousek po Německé dálnici (kde se zatím nic neplatí), dále podél řeky Inn po Německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing a Bad Reichenhall, je to cca 405 km cca 5-5,5 hodiny jízdy autem. 

Druhá cesta je přes České Budějovice (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu  najedete  na  novou 4-proudou silnici s tunely a od Linz jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná.  Tady ale budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní  je za 8,80 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).  Celkem je to asi 450 km a také zhruba kolem 5 hodin jízdy.

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 510 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 8,80 Euro.

 


 

Středisko

Středisko - Leogang, s nejvyšším vrcholem Grosse Asitz  1914 m, je součástí lyžařské oblasti Skicircus společně se Saalbachem nabízí 270 km sjezdovek. Letos se do Skicircusu nově připojilo i středisko Fieberbrunn. Nově je tak Skicircus Saalbach největším lyžařským střediskem v Rakousku, má 70 lanovek a vleků

V Leogangu se lyžuje v nadmořské výšce 822 až 1914 m, v Saalbachu až 2096 m. Je tu 110 km červených, 140 km modrých a 20 km černých sjezdovek. Od roku 2000 do roku 2014, zde bylo investováno 300 milionů Euro, což je cca 8 miliard 250 mil. Kč. Investovalo se především do nových lanovek a zasněžování. Jen před letošní sezónou postavili novou 6-ti sedačku ze Saalbachu, která nahradila starou kotvu a novou 10-ti místnou kabinku dlouhou 2736 m, která propojuje střediska Saalbach s Fieberbrunnem.

 

 

 

Lanovka  Steinbergbahn, která byla otevřena před loňskou sezónou (2014/15) a je ze Saalfeldenu o 1,5 km blíž než Asitzbahn, má letos novou modrou sjezdovku dlouhou 4441 m s převýšením 942 m. Celá lyžařská oblast Skicirkusu je propojená lanovkami, jen přímo v Saalbachu musíte mezi lanovkami přecházet pěšky městem 80 - 300 m, jsou tam 3 lanovky na 3 strany.

Jinak je středisko velmi dobře propojeno a lanovky a sjezdovky na sebe dobře navazují. Většinou jsou ve středisku moderní 6-ti nebo 8-mi sedačky s krycí bublinou. Vleků je zde naštěstí jen pár, jen krátké dole pro děti.  Bohužel v Saalbachu jsou jižní svahy a při teplých slunečných dnech, zde bývá odpoledne hlavně dole v údolí už velmi měkký mokrý sníh. Na severních svazích jsou většinou jen nepraktické kabinkové lanovky.

Lyžuje se od 9-ti do 16-ti hodin. Skipas na letošní sezónu stojí už 51 Euro (to je o 4 Eura více než loni), na dvoudenním skipasu ušetříte jen 2,50 Eura (99,50). Mimosezóna začíná od 19.3 a trvá jen 3 týdny, jezdíte za 46 Euro. Každou sobotu je akce pro mladé do 19-ti let, celodenní skipas pouze za 10 Euro.  Záloha na skipas je stále 2 Eura.

 

 

Sjezdovky jsou značené tyčemi, i když v některých úsecích na spojovacích cestách tyče nejsou (to by mohl být v mlze problém), u lesa s některých prudkých nebezpečných chybí bezpečnostní sítě nebo jiné zabezpečení. Sjezdovky jsou dobře upravené (manšestr), pokud tedy přes noc po rolbování nenapadne nový čerstvý sníh, to pak jezdíte v hlubokém neupraveném sněhu.  O zasněžování se stará 900 sněžných děl. 

Hlavní parkoviště v Leogangu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto, přejdete přes mostek a jste u pokladen, po eskalátoru vyjedete k hlavní kabinkové lanovce. U nově vybudované kabinkové lanovky, která je blíž Saalfeldenu, je také štěrkové parkoviště, přímo pod lanovkou.  O víkendech v sezóně, zde jsou u některých oblíbených lanovek, menší fronty, zejména u Schonnleiten. U kabinkové lanovky v Leogangu, je bikepark a sjezdová trať, jezdí se zde každoročně světový pohár horských kol ve sjezdu (11 - 12. Června 2016) a v zimě jsou tu závody na sněhu na uměle vytvořených skocích. Kabinková lanovka má držáky na horská kola.

 

  

 

 

Služby

Nahoře na svazích je několik restaurací. V případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách.

Ceny nápojů:  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 3-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.

Přímo ve městě v Saalbachu v bistru pořídíte gulášovou polévku za 3,50 a Hamburger za 3,20 Eura, nealko nápoje kolem 2,40 Eura, svařák za 3,40 Eura.

V Leogangu přímo u nástupní stanice lanovky je velká dvoupatrová prodejna sportovních potřeb Sport 2000 (lyží, zimního vybavení, oblečení i horských kol) půjčovna, servis lyžařského vybavení s možností uschování lyží -deposit, hned vedle je další sportovní prodejna a půjčovna, stejně jako u nové stanice lanovky.

 

 

 

Můj názor

Do Leogangu jezdím velmi rád. Vyhovuje mi, že jsou zde většinou moderní šesti nebo osmi-sedačkové lanovky s bublinouNejlepší a nejdelší krásně široké sjezdovky jsou u Saalbachu - Schonnleiten, Magic a Panorama mají délku mezi  1,6 - 2 km, dále pak úplně až vzadu za Hinterglemmem jsou  sjezdovky - Hochalm a Spieleck dlouhé kolem 2 km, u všech těchto sjezdovek jsou 6-ti sedačkové lanovky s bublinou a mají převýšení kolem 450 - 500 m. Všechny jsou ale orientovány na jih. 

Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám tu už stalo, tak jsme lyžovali v novém volném neupraveném prašanu. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu.  Jako plus zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 70 km od Salzburgu, do střediska je možné se dostat i bez Rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit tunely.  Bohužel středisko Skicircus - Leogang - Saalbach - Fieberbrunn patří mezi nejdražší rakouská střediska, skipas na sezónu  2015-16 stojí nemalých 51 Euro na den.

Oficiální stránky střediska:  www.saalfelden-leogang.com
Plán střediska - sjezdovek:  http://ski2.intermaps.com/
Ceny skipasů: www.saalfelden-leogang.com

 


 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Leogang ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE