Report - Leogang 4.2.2017

Leogang se nachází asi 7 km od Saalfeldenu,  což je větší město, kde najdete několik supermarketů (Hofer, Merkur, Spar, Billa).  Saalfeden je necelou hodinu jízdy od od Salzburgu (65 km) a 13 km od Zell  am See. Při hledání ubytování v okolí Leogangu budete mít asi nejvíce šancí právě v Saalfeldenu a okolí v nějakém cenově dostupném apartmá.

 

Leogang je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem.  Prochází zde silnice na St. Johan in Tirol  (28 km) a na druhou stranu Saalfelden 7 km, nemusíte se obávat, že by jste nedojeli vlivem počasí (když nasněží), není to v kopcích, ale v údolí a silnice vede téměř po rovině s minimálním převýšením.

 

        

 

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat Rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, kousek po Německé dálnici (kde se letos - 2017 ještě nic neplatí) dále podél řeky Inn po Německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing a Bad Reichenhall, je to cca 405 km cca 5-5,5 hodiny jízdy autem. 

Druhá cesta je přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu  najedete  na  novou 4-proudou silnici s tunely a od Linz jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná.  Na této trase budete potřebovat Rakouskou dálniční známku (10-denní  je za 8,90 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).  Celkem je to asi 450 km a také zhruba kolem 5 hodin jízdy.

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 510 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat Rakouskou dálniční známku za 8,90 Euro.

 

Středisko - Leogang, s nejvyšším vrcholem Grosse Asitz  1914 m, je součástí lyžařské oblasti Skicircus společně se Saalbachem nabízí 270 km sjezdovek. Od loňska se do Skicircusu připojilo i středisko Fieberbrunn.  Nově je tak Skicircus Saalbach největším lyžařským střediskem v Rakousku, má 70 lanovek a vleků

V Leogangu se lyžuje v nadmořské výšce 822 až 1914 m, v Saalbachu až 2096 m, ve Fieberbrunnu do 2020 m. Je tu 110 km červených, 140 km modrých a 20 km černých sjezdovek. Od roku 2000 do roku 2014, zde bylo investováno 300 milionů Euro, což je cca 8 miliard 250 mil. Kč. Investovalo se především do nových lanovek a zasněžování.

 

            

 

Před loňskou sezónou postavili novou 6-ti sedačku ze Saalbachu, která nahradila starou kotvu a novou 10-ti místnou kabinku dlouhou 2736 m, která přes údolí propojuje střediska Saalbach s Fieberbrunnem. Kabinková lanovka  Steinbergbahn, která je ze Saalfeldenu o 1,5 km blíž než Asitzbahn, má od loňské sezóny modrou 4441 m dlouhou sjezdovku s převýšením 942 m.

Letošní novinkou je náhrada staré kabinkové sedačky Schönnleiten - ve které se stálo, za novou, 10-ti místnou kabinku ve které se sedí a lyže jsou venku.

 

Celá lyžařská oblast Skicirkusu je propojená lanovkami, jen přímo v Saalbachu musíte mezi lanovkami přecházet pěšky městem 80 - 300 m, jsou tam 3 lanovky na 3 strany. Jinak je středisko velmi dobře propojeno a lanovky a sjezdovky na sebe dobře navazují.

Většinou jsou ve středisku moderní 6-ti nebo 8-mi sedačky s krycí bublinou, některé jsou vyhřívané. Vleků zbylo už pár, jen krátké dole pro děti.  Bohužel v Saalbachu jsou jižní svahy a při teplých slunečných dnech, zde bývá odpoledne hlavně dole v údolí už velmi měkký mokrý sníh. Na severních svazích jsou většinou jen (pro lyžaře nepraktické) kabinkové lanovky. Lyžuje se od 9-ti do 16-ti hodin.

Skipas na letošní sezónu stojí už 52 Euro (to je o Euro víc než loni), na dvoudenním skipasu ušetříte jen 2,50 Eura (101,50). Mimosezóna začíná od 18.3 a trvá jen 2 týdny, jezdíte za 47 Euro. Nově je na 2 týdny na konci sezóny do Velikonoc, konec sezóny jen za 36,50 Eura (3-17.4.2017). Stále je každou sobotu akce pro mladé do 19-ti let, celodenní skipas pouze za 10 Euro.  Záloha na skipas zůstává 2 Eura.

 

             

 

Sjezdovky jsou značené tyčemi, i když v některých úsecích na spojovacích cestách tyče nejsou (to by mohl být v mlze problém), u lesa s některých prudkých nebezpečných chybí bezpečnostní sítě nebo jiné zabezpečení. Sjezdovky jsou dobře upravené (manšestr), pokud pozdě v noci nebo ráno po rolbování nenapadne nový čerstvý sníh, to pak jezdíte v hlubokém neupraveném sněhu.  O zasněžování se stará 900 sněžných děl. 

 

Hlavní parkoviště v Leogangu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto, přejdete přes mostek a jste u pokladen, po eskalátoru vyjedete k hlavní kabinkové lanovce. U nově vybudované kabinkové lanovky Steinbergbahn, která je blíž Saalfeldenu je také štěrkové parkoviště, přímo pod lanovkou.  O víkendech v sezóně, zde jsou u některých oblíbených lanovek, menší fronty, zejména u Schonnleiten.

U kabinkové lanovky v Leogangu, je bikepark a sjezdová trať, jezdí se zde každoročně světový pohár horských kol ve sjezdu (8-11. června 2017) a v zimě jsou tu závody na sněhu na uměle vytvořených skocích. Kabinková lanovka má držáky na horská kola.

 

               

 

Služby - nahoře na svazích u sjezdovek je několik restaurací. V případě pěkného slunečného počasí můžete sedět na venkovních terasách.

Ceny nápojů :  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.
Přímo ve městě v Saalbachu v bistru pořídíte gulášovou polévku za 3,50 a Hamburger za 3,20 Eura, nealko nápoje kolem 2,40 Eura, svařák za 3,40 Eura.

 

V Leogangu přímo u nástupní stanice lanovky je velká dvoupatrová prodejna sportovních potřeb Sport 2000 (lyží, zimního vybavení, oblečení i horských kol) půjčovna, servis lyžařského vybavení s možností uschování lyží -deposit, hned vedle je další sportovní prodejna a půjčovna, stejně jako u nové stanice lanovky.

 

Ubytování - jezdím do apartmánů v soukromí, platím obvykle ceny kolem 16-22 Euro (za nižší ceny ubytování asi neseženete). Nejlevněji je v okolí Saalfeldenu. Dojezdová vzdálenost ke sjezdovkám je obvykle do 10 km. Ubytování v pokojích se snídaních bude stát v penzionech v okolí v rozmezí od 20-30 Eur, pokud nebude chtít nějaké luxusní ubytování, to si pak budete muset výrazně připlatit.

 

Můj názor : Do Leogangu jezdím velmi rád. Vyhovuje mi, že jsou zde většinou moderní šesti nebo osmi-sedačkové lanovky s krycí bublinou.  Nejlepší a nejdelší krásně široké sjezdovky jsou u Saalbachu - Schonnleiten, Magic a Panorama mají délku mezi  1,6 - 2 km, dále pak úplně až vzadu za Hinterglemmem jsou  sjezdovky - Hochalm a Spieleck dlouhé kolem 2 km, u všech těchto sjezdovek jsou 6-ti sedačkové lanovky s bublinou a mají převýšení kolem 400 - 600 m. Všechny jsou, ale orientovány na jih. 

Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám tu už stalo, tak jsme lyžovali v novém volném hlubokém neupraveném prašanu. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu. 

 

Jako plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 70 km od Salzburgu, do střediska je možné se dostat i bez rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit poplatky za tunely. 

Bohužel středisko Skicircus - Leogang - Saalbach - Fieberbrunn patří mezi nejdražší Rakouská střediska, skipas na sezónu  2016-17 stojí nemalých 52 Euro na den (cca 1.400 Kč při kursu 27 Kč za Euro).

 

Oficiální stránky střediska:  http://www.saalfelden-leogang.com/en/lift-company/skicircus-saalbach-hinterglemm-leogang-fieberbrunn/

Plán střediska - sjezdovek :  http://ski2.intermaps.com/saalbach_hinterglemm/skimap_touch.asp?lang=en

Ceny skipasů : http://www.saalfelden-leogang.com/en/lift-company/skicircus-saalbach-hinterglemm-leogang-fieberbrunn/prices/skicircus-saalbach-hinterglemm-leogang-fieberbrunn/

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Leogang ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE