Report - ledovec Kaprun 2.12.2018

Ledovec Kitzsteinhorn u městečka Kaprun je v naší partě velmi oblíbený hlavně díky wellness Tauern Spa, takže volba letošní podzimní lyžovačky padla opět na Kaprun. Naposledy jsem tu byla před dvěma lety a nic zásadního se nezměnilo. Snad jen to, že byly vidět základy lanovky, která má propojit městečko Kaprun s ledovcem Kitzsteinhorn. Na tento projekt upozorňuje i velká informační tabule u spodní lanovky.

Vyjeli jsme ve čtvrtek brzo ráno, abychom stihli ještě i odpolední lyžování, které začíná od 11:30. Být tam na 11:30 se nám sice nepodařilo, dojeli jsme až na cca 13:00, ale i tak nám těch pár hodin na první lyžovací den v sezóně docela stačilo. Co se sněhu týče, byla jsem ráda, že jsme zvolili termín o týden později než v jiných letech (29.11.-2.12.2018), protože asi dva dny před našim příjezdem nasněžilo cca 30 cm a i tak se odpoledne na sjezdovkách začaly objevovat ledové plotny. Ve čtvrtek odpoledne dokonce ještě ani nebyla v provozu sjezdovka z Alpincentra do nižšího Langwiedu, ale další dny už ano. Celkově bylo otevřeno asi jen 22 ze 41 km sjezdovek. Proto bych příště byla pro, ještě alespoň o týden lyžovačku posunout, aby měl člověk více možností. Například zajet i do Zell am See, kde platí stejný skipas jak na ledovec, a kam v tuto dobu nemělo cenu jezdit. Z města jsme sice viděli, že kabinka jezdí, ale sněhu na kopci moc nebylo.

Kdo na Kitzsteinhornu ještě nebyl, tak tomu bych při hezkém počasí rozhodně doporučovala jít se podívat na vyhlídky. Cesta k oběma začíná v nejvýše položené budově, kam se můžete dostat kabinkou nebo i zubačkou. Na jednu vyhlídku je cesta poměrně snadná – necháte se vyvézt výtahem na „Top of Salzburg“. Když už tu budete, nechte se vyfotit webkamerou a fotku si pak z webu stáhněte. Začátek cesty k druhé vyhlídce začíná o patro níž. K vyhlídce dojdete tunelem raženým ve skále. Je to celkem štreka, takže není od věci zvážit přezutí z lyžáků do normálních bot. (Ale i v lyžácích se to dá samozřejmě zvládnout.)

Co se mi na vrcholu moc nelíbilo, bylo, že hned od výstupu z kabinky byl sníh posetý drobnými kamínky, později se místy ukázaly i pořádné šutry. Člověk měl chvílemi pocit, že jede po cestě posypané štěrkem. Skluznice to sice naštěstí odnesla jen s malými škrábanci, ale i tak by bylo fajn, kdyby tam sem tam naházeli sníh a kamínky zakryli.

Sjezdovky pod vrcholem jsou oblíbeným místem pro tréninky, takže pro normální lyžaře je to dost omezující, ale sjezdovka 4a je tak široká, že i když je na ní napíchaných několik slalomů, pořád zbývá místo i pro běžné lyžaře. Jen si člověk musí dávat pozor na dojezdu, kdy se dostává i do dojezdové dráhy závodníků, tak aby nedošlo k nějaké kolizi.

Po lyžování samozřejmě nevynechejte apres ski, příležitostí se tu najde dost. Ať už v jedné z horních stanic, nebo v té spodní. My jsme se dokonce trefili do otvíračky sezóny, takže v sobotu nás v dolní stanici čekal DJ, stánky s (ne)alkoholickými nápoji a rozjuchaný dav lyžařů.

Dřív než po lyžovačce vrátíte skipas, zastavte se ještě u budky, která vám po přiložení skipasu ukáže vaši aktivitu na lyžích. Ne jen počet najetých km, ale také třeba čas, který jste na lyžích strávili. Vaše lyžařské „EKG“ si pak můžete i zdarma vytisknout a třeba zarámovat :-)

A když už budete vracet skipas, můžete ho vrátit tradičně, do mašinky na skipasy a dostanete zpět zálohu za skipas (2 EUR), nebo můžete tuto zálohu věnovat na charitu tak, že skipas vrátíte do jiné mašinky. Pěkný nápad.

Již v úvodu jsem zmínila Tauern Spa. Je to opravdu krásný wellness, který by měl navštívit i ten, kdo není zrovna fanouškem saun a bazénů, protože po návštěvě Tauern Spa určitě změní názor. V komplexu jsou jak kryté, tak venkovní bazény. U venkovního bazénu je i bar, kde vám drink podají rovnou do bazénu. V jednom z vnitřních bazénů probíhá např. aqua aerobik, v dalším se žene voda jako v divokém potoku. Nechybí samozřejmě bublinky, tobogán a v horním patře je i velká vířivka. V další části budovy se nachází saunový svět. Zde si přijde každý na své. Je tu jak část pro stydlíny tak naháče, všechny možné druhy saun a venkovní bazén na zchlazení. Na rozpisu si také můžete přečíst, kdy se v které sauně koná saunový rituál. Pokud vás přepadne hlad, můžete si zajít do saunového bistra nebo restaurace. Peníze s sebou tahat nemusíte, u vstupu totiž dostanete náramek s čipem, na který se vaše objednávka zaznamená, a zaplatíte vše při odchodu. Kromě čipu dostanete u vstupu i ručník a župan.

U svého ubytovatele se informujte na možnost kartičky Tauern Spa. Je to karta podobná skipasu, předkládá se při vstupu do wellness a máte s ní vstup zadarmo. Je fakt, že nic není zadarmo a za tuto kartičku si lehce připlatíte v rámci ubytování, nicméně se to pořád vyplatí, obzvláště pokud máte v plánu relaxovat zde každý večer.

Testovací jezdkyně paní Kateřina Sýkorová

Paní Sýkorové velice děkujeme za report, za který od nás obdržela skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.