Report - ledovec Dachstein 12.3.2018

Letošní volba pro březnové jarní prázdniny padla na pobyt v Ramsau am Dachstein. Toto krásné celoroční letovisko se rozkládá na náhorní plošině mezi Schladmingem v údolí Ennstalu a majestátním masivem Dachsteinu.

 

 

Zatímco svahy okolo Schladmingu se po celou zimu hemží davy návštěvníků, klid panuje na mírných sjezdovkách rozesetých po oblasti Ramsau i hlavního kopce Rittisberg. Vysoko nahoře na vše dohlíží Dachstein, na němž se rozkládá malý ledovec, díky němuž lze lyžovat doslova po celý rok (vyjma krátkých revizních přestávek lanovky začátkem května a prosince).

 

 

 

V době našeho pobytu panovalo vedle všudypřítomné chřipkové epidemie doslova jarní počasí s teplotami nad 10°C. Díky tomu se lyžování ve Schladmingu stávalo již od oběda velmi těžké, stejně tak proslulé stovky kilometrů běžkařských tratí na náhorní plošině v Ramsau mizeli doslova před očima. Volba tak logicky padla na vrcholky masivu Dachsteinu.

 

 

Z Ramsau vede cesta serpentinami skrz mýtnou bránu až na velkokapacitní parkoviště v nadmořské výšce 1700 m.n.m. Zde se nachází spodní stanice lanovky, která během pár minut překonává převýšení 1000 m. Nová lanovka, která nahradila před pár lety historickou předchůdkyni, se vyznačuje krásnými velkokapacitnímu kabinami. Jako bonus zejména v teplejším počasí lze vyzkoušet jízdu na střeše kabinky. Tento adrenalinový zážitek dokonale navodí atmosféru vysokohorských panoramat.

 

 

 

Pro využití lanovky je možné zakoupit skipas, který v jednodenní variantě (pro sezónu 2018/2019 již 53,5 EUR) platí i na ostatní sjezdovky v Schladmingu a okolí, ve vícedenní v celé megaoblasti Ski Amadé.

 

 

V létě je možná též varianta pouze pro ledovec za 46 EUR, pro nelyžaře po celý rok výjezd lanovkou nahoru a dolů za 38 EUR. Běžkaři si mohou dopřát celoroční trénink s příplatkem 1 EUR, jako bonus v některých měsících zda potkají špičkové reprezentanty z celého světa. V ceně je samozřejmě i využití mýtné silnice, pokud byste ale zapomněli označit lístek na horní stanici lanovky, zaplatíte při odjezdu u brány dalších 14 EUR za auto.

 

 

Ekologickou a zároveň ekonomickou alternativu přináší autobusová místní doprava. V letní sezóně ji máte dokonce zdarma, stejně jako 1x za pobyt i lanovku na Dachstein, pokud se ubytujete u poskytovatele tzv. Sommercard. A ta se vyplatí, slev je mnoho. Existuje i zimní varianta tzv. Wintercard, navíc ji poskytuje více ubytovatelé, avšak slevy nejsou natolik atraktivní jako u Sommercard.

 

 

 

Pobyt na Dachsteinu se velmi liší od údolí. Během chvilky se zde počasí mění a stejně tomu tak bylo i v našem případě. Zatímco na dolní stanici lanovky byly příjemné teploty nad nulou, nahoře byla tuhá zima, sníh a teplota hluboko pod bodem mrazu. Na sjezdovkách se pohybovalo jen minimum lidí a postupně se dokonce zavíraly.

 

 

 

Z hlediska lyžování je tento areál velmi specifický. V podstatě je velmi malý, v létě navíc ještě více omezený, avšak za dobrých podmínek vše dokáže vyhradit snowpark a freeride. Skitour route je značená severním směrem na Obertraun, možností je i jižní svah směrem do Ramsau. Ten lze však doporučit pouze s průvodcem a pro zkušené lyžaře.

Klasické sjezdovky jsou velmi mírné a relativně krátké. Obsluhovány jsou jednou dvousedačkovou lanovkou s převýšením 260 m a 3 kratší vleky. Nejen pro lyžaře, ale i pro pěší jsou určeny 2 na sebe navazující pojízdné pásy k horní stanici lanovky.

 

 

 

Jakmile Vás omrzí lyžování, můžete využít dalších atrakcí přímo v okolí lanovky. Za pěkného počasí, které panovalo následující den, se můžete kochat krásnými výhledy z volně přístupné vyhlídky Skywalk. V zimě zdarma, avšak v létě placená, je překrásná procházka přes Dachstein-Hängebrücke zakončená prosklenými Treppe-ins-Nichts. Určitě doporučujeme návštěvu ledového paláce, který je rovněž v zimě zdarma.

 

 

 

V budově lanovky nechybí ani restaurace, avšak o něco stylovější prostředí lze najít v níže položených chatách. K návštěvě proslulé Brandalm můžete využít sáňky, které si zapůjčíte u spodní stanice lanovky. Sáňkařská dráha začíná kousek pod parkovištěm a vedle návštěvy Brandalm ji můžete využít i k lehce dobrodružné cestě do samotného Ramsau.   

 

 

 

Pobyt v Ramsau am Dachstein lze doporučit pro celé rodiny, které si mohou využít rozsáhlé nabídky. Celoročně je v provozu místní krytý bazén se samostatnou dětskou částí či saunami. Běžkařské tratě a skokanské můstky pamatují mistrovství světa v klasickém lyžování a stále si udržují špičkovou úroveň.

Samozřejmostí je péče o děti, fungují zde lyžařské školičky včetně hlídaní dětí mimo čas lyžování.

 

 

Pro zpestření je možné občas zahlédnout i lyžující reprezentace např. Švédska na Rittisbergu či v průběhu celé zimy nejen rakouský tým v čele s Marcelem Hirscherem na nedalekém Reiteralmu.

 

 

 

Testovací jezdec Lukáš Mach

 

Panu Machovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas na ledovec Dachstein ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE