Report Le Grand Massif 1.3.2016

Naskytla se nám letos možnost, strávit jeden lyžařský týden na Francouzském Le Grand Masivu.  Je to sice daleko, ale proč to nezkusit. Zvolili jsme vlastní dopravu. No je pravda, že to není tak krátká vzdálenost, jako Rakousko. Ubytování jsme měli zajištěné podhorském městečku Samoëns.

 

 

Příjezd:

Vyrážíme z Libereckého kraje a navigace nám do cíle ukazuje 1130 km a 11h. Jedeme přes Rozvadov a v podstatě je jedno, jestli pojedete přes Německo spodem na Mnichov, nebo na západ na Stuttgart. Vzdálenost a čas je skoro stejný. My jsme jeli po A6 směr Stuttgart, pak na A5 směr Kerlsruhe – Basel. Pokud si před vjezdem do Švýcarska zapomenete koupit dálniční známku (bohužel mají jen roční za 40 Eur), můžete si ji koupit přímo na hranicích. Bez ní vás ani na hraničním přejezdu dál nepustí. Pokračujeme po dálnici A2 směr Bern, dále A1 směr Lausanne – Genéve. Potud stále po dálnici a posledních asi 40 km po A40 do Samoëns

 


Středisko:

Lyžařské středisko Le Grand Massif se rozkládá na několika vrcholcích mezi  Tete des Saix 2118m  a Les grandes Platieres 2480m (odtud je překrásný výhled na skoro sousední Mont blanc 4810m).

Středisko Le Grand Masssif se v podstatě skládá z několika dílčích středisek – Sixt, Samoëns, Moillon, Les Carroz, Les Molliets a největší Flaine. Trochu mi zůstal tajemstvím systém permanentek.

 

 


Za 20 Eur si můžete koupit permici vždy pouze pro dané město. V kase v Samëns mi tuto permici, ale prodat nechtěli, prý to platí jen pro začátečníky. Nikde jsem se to sice nedočetl, ale neměl jsem důvod se dohadovat. My jsme stejně chtěli jezdit po celém středisku.
Za 40 Eur máte permici Massif. Buď na ni můžete jezdit jenom ve Flaine, nebo všude jinde, ale ne ve Flaine. Záleží na tom, kde jste ubytovaní a odkud tedy do střediska najíždíte.
Za 45 Eur máte permici Grand Massif a můžete si užívat báječných 160 km sjezdovek. Někde jsem se dočetl až 240 km tak nevím, co je pravda.

 


Rozdíl mezi denní a vícedenní permicí je pouze 1Eur (do 5ti dní). Až od 6ti denní permice je zajímavější sleva. Co mě překvapilo, v porovnání třeba s Rakouskem, že sice platíte 1,9 Eur zálohu na kartu, ale při vrácení po posledním lyžování, vám tuto již neproplatí. Prý tu kartu máte jako dárek a můžete ji použít zase třeba za rok. No nic.

Středisko samotné hodnotíme jako velmi univerzální. Nebudu se rozepisovat o možnostech pro děti, je jich tu spousta včetně lyžařských škol. Co mě překvapilo, je různorodost střediska. Z měst se nahoru dostanete moderními kabinami, nahoře už však najdete pouze starší konstrukce sedačkových otevřených lanovek. Sice polstrované, ale žádné uzavírací bubliny, žádné vyhřívání, nic takového. Obsluha se ani nenamáhá se sklápěním sedaček přes noc, takže ráno (musím být na svahu totiž první), sedám na namrzlé a zasněžené sedáky. Nikdo je ani neomete, i když se obsluha o koště s úsměvem opírá. Jinak je ale obsluha velmi ochotná a pozorná.

 


Charakter tratí je opět různý. Výše položený Flaine má nádherné široké červené pláně. Horní pasáže přímo vybízí k lyžování ve volném terénu. Čerstvý prašan vás dokáže vylákat, z perfektně upraveného manšestru. Nevíte, kde dřív jezdit. Kterou sjezdovku, kterou pláň, kterou cestu mezi skalami…. Den je u konce a já se stále ještě nenabažil. Ještě odpoledne nacházíme na některých tratích zbytky manšestru. Žádné rozbité tratě, celkem málo lidí, prostě paráda. Flaine nás uchvátil. To v ostatních střediscích  (jak jsem je jmenoval na začátku) jsou sice také trochu prostory pro volné lyžování, ale většina sjezdovek se kroutí mezi skalami a v lesích, jak to známe třeba z Rakouska.

Dost nás překvapil počet lidí. Zatímco ve Flaine, bylo lidí celkem pomálu a ještě odpoledne jsou tratě v dobrém stavu, tak třeba v Samoëns bylo lidí na můj vkus celkem dost. A už po obědě byly některé prudší tratě hodně rozbité. A když končíte pozdě odpoledne, je to celkem hrůza.

 

 


Nic to ovšem nemění na tom, že si tu najde každý to, po čem touží. A volné ježdění můžu jen doporučit.
K oddechu během dne tu najdete jak prostory na piknik tak i příjemné restaurace k posezení. Asi je tu dráž, než v sousedním Rakousku. Polévku za 9Eur, jídlo pak 15-30Eur, pivo necelých 5Eur. Všechny jídelní  lístky byly pouze ve francouzštině, ale s angličtinou u obsluhy nebyly problémy.

Francie není sice zrovna v dojezdové vzdálenosti. Na Le Grand Massif nejsou ani moderní lanovky. Ale co  se lyžování týče, úpravy tratí, možností jízdy ve volném terénu, můžu jedině doporučit. Rozhodně je to velmi příjemné zpestření a užijete si tu spoustu legrace.

Za nás můžeme Le Grand Massif jedině doporučit. Samoëns je krásné staré horské městečko. Má své kouzlo a středeční trhy jsou vyhlášené. Flaine je sice jen soubor apartmánových domů, ovšem zase lyžování je tu nezapomenutelné.

 

Testovací jezdec Petr Pospíšil

 

Panu Pospíšilovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Le Grand Massif ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE