Report - Katschberg 20.1.2017

 

Na konci ledna jsme opět navštívili naše oblíbené středisko Katschberg ležící v oblasti Lungauna pomezí mezi Salcburskem a Korutany. Z Čech je středisko lehce dostupné po dálnici Tauernautobahn A10 vedoucí od Salcburku na jih. Od sjezdu z dálnice je to pak jen několik kilometrů na Ainecknebo Katschberg. Z Moravy se na Katschberg dostaneme  po dálnici S6 a S 36. Z dálnice je to pak cca 90 km po místních komunikacích. Cesty byly vymrzlé a suché, takže cesta proběhla bez problémů

 

Ubytování

Oblast Lungau má širokou nabídku ubytovacích kapacit od apartmánů až po hotely.  Pro ty, kteří  rádi bydli přímo na kopci nabízí Katschberg několik hotelů a širokou nabídku apartmánů přímo v sedle mezi 2 vrcholy střediska Tschaneck a Aineck. Spoustu ubytovacích kapacit různých cenových kategorií pak nejdete v okolních vesničkách. I letos jsme využili ubytování v apartmánu u rodiny Gappmayer v Tamswegu. Paní domácí je vždy velmi dobře naladěna, navíc je k dispozici i malé wellnes, které po náročném lyžařském dni přijde vždy vhod.

 

Středisko

Katschberg se nachází v oblasti Lungau, která zahrnuje ještě další střediska FanninbergGrosseck-Speireck a pak nejznámější a nejvýše položený  Obertauern.  Ačkoliv střediska nejsou lyžařsky propojena, tak vzdálenosti mezi jednotlivými kopci nejsou nijak velké.  Dohromady tato oblast nabízí  300km sjezdovek.  Pokud chcete projet všechna střediska Lungau, pak je třeba zakoupit skipas Lungo.

Pokud se spokojíte pouze se 144 km sjezdovek, stačí si zakoupit skipas Oberlungau – tento nezahrnuje největší  středisko  Obertauern.

Samotný  Katschberg  nabízí  na 2 kopcích Tschaneck a Aineck  70 km sjezdovek všech obtížností. 

 

Letošní počasí v Alpách je dokonalé, prakticky od začátku sezony převládá slunečno a modrá obloha a nejinak tomu bylo i během naší návštěvy. Díky inverzi se sice ranní teplota v údolí pohybovala kolem -18C, ale stačilo vyjet o pár set metrů výše a teploměr ukazoval příjemných -5C a obloha absolutně bez mráčků.

 

Všechny lanovky a sjezdovky, s vyjímkou černé Direttissima, byly v provozu,  takže jsme stejně jako loni  projeli celé středisko. Nejprve jsme přejeli na část pod vrcholem Tschanecku, kde najdeme cvičnou sjezdovku Konigswiese se 4- sedačkou, kde se vyřádí malí lyžaři a hlavně  skvělou černou  sjezdovka Tschaneckpiste obsluhovanou 6-sedačkou s bublinou. Jedná se o nadstandardně širokou sjezdovku se strmějším začátkem a mírnými terénními vlnami. 

Poté jsme se přesunuli na sjezdovky v okolí   6 -sedačky Gamskogelexpress. Od vrcholové stanice lanovky se spouští několik zvlněných červených sjezdovek, které  se v dolní části spojují u dolní stanice lanovky. 

 

        

 

Odpoledne jsme se pak přesouvali na Aineck, kde jsme už zůstali po celou dobu pobytu. Hlavním důvodem bylo, že nabídka sjezdovek na tomto kopci se mi zdá rozmanitější  – sjezdovky jsou členitější, je jich více a zejména jsou delší. Taky zalidněnost je menší, takže mnohdy  má člověk pro sebe celou sjezdovku. 

Jedinou slabší stránkou je stará 2-sedačka, která stoupá ze St.Margarethen,ale zase sjezdovky kolem této lanovky stojí za to – černá - přímo pod lanovkou a pak červená sjezdovka, kde se střídaly prudší a mírnější úseky s téměř nulovým provozem.

Dále směrem k vrcholu vede 8- místná kabinka, která končí cca 800 m pod vrcholem. Odtud se dá sjet zpět do údolí po dálnici A1 nebo přejet po krásné červené Almenabfahrt ke kabince, která vás dostane na vrchol Ainecku.

Nejdelší sjezdovkou je pak dálnice A1 – tato sjezdovka vede z vrcholu Ainecku až dolů do St.Margarethen. Je to pohodová široká sjezdovka, spíše modročervená. Pokud ji jedete ráno, je to skvělé, ale vzhledem k tomu, že na ní lyžuje nejvíce lyžařů a v dolní části se již objevovaly ledové plotny, tak jsme volili spíše sjezdovky vedoucí z vrcholu Ainecku, kde vede pár širokých červených  sjezdovek, které se v dolní části spojují do jedné. Ačkoliv jde o perfektně široké sjezdovky se zvlněným profilem, lyžovalo na nich velmi málo lidí, takže co více si přát.

 

          

 

Ve středisku nenajdete samoobslužné restaurace, ale spíše klasické restaurace a hospody. Letos jsem hodně využívali restauraci Aineck Stubn u horní stanice dvousedačky. Nabídka a ceny nevybočovaly z rakouského standardu.

 

Celkové hodnocení

V tomto roce bezchybné počasí. Středisko nebylo nějak přeplněno (i když asi více lidí než loni) a celkem často se stalo, že na sjezdovce před námi nikdo nebyl. Díky chladnému počasí a menšímu množství lyžařů byly sjezdovky na Ainecku  ve velmi dobrém stavu po celý den, na Katschbergu se v některých úsecích tvořily menší boule.

 

Středisko mohu doporučit všem od začátečníků až po pokročilé lyžaře a to díky profilu i rozmanitosti sjezdovek. Jedná se o relativně menší středisko, které není  přeplněno lyžaři a poměr cena/výkon bych označil za vynikající.

Více informací o středisku najdete na www.katschi.at.

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Katschberg ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE