Report - Katschberg 16.1.2016

V polovině ledna jsme po roce navštívili středisko Katschberg ležící v oblasti Lungau na pomezí mezi Salcburskem a Korutany.  Z Čech je středisko lehce dostupné po dálnici Tauernautobahn A10 vedoucí od Salcburku na jih. Od sjezdu z dálnice je to pak jen několik kilometrů do střediska. Z Moravy se na Katschberg dostaneme po dálnici S6 a S 36. Z dálnice je to pak cca 90 km po místních komunikacích. Cestu jsme zvládli za cca 5 hodin v pohodovém tempu.

 

 

 

Ubytování

Oblast Lungau má širokou nabídku ubytovacích kapacit od apartmánů až po hotely.  Pro ty, kteří rádi bydli přímo na kopci, nabízí Katschberg několik hotelů a širokou nabídku apartmánů přímo v sedle mezi 2 vrcholy střediska Tschaneck a Aineck. Spoustu ubytovacích kapacit různých cenových kategorií pak nejdete v okolních vesničkách. My jsme byli ubytováni na menším statku Michein ve městečku Tamsweg a dojížděli jsme cca 11 km.  Michein nabízí jak ubytování v apartmánech, tak i 3 dvoulůžkové pokoje. Hostům je z a poplatek 5EUR/ dospělá osoba dispozici i mini wellness se saunou, výřivkou a párou.

 

 

Středisko

Katschberg se nachází v oblasti Lungau, která zahrnuje ještě další střediska Fanninberg, Grosseck-Speireck a pak nejznámější a nejvýše položený  Obertauern. Ačkoliv střediska nejsou lyžařsky propojena, tak vzdálenosti mezi jednotlivými kopci nejsou nijak velké. Dohromady tato oblast nabízí  300 km sjezdovek. Pokud chcete projet všechna střediska Lungau, pak je třeba zakoupit skipas Lungo. Pokud se spokojíte pouze se 144 km sjezdovek, stačí si zakoupit skipas Oberlungau – tento nezahrnuje největší středisko Obertauern.
Samotný  Katschberg nabízí  na 2 kopcích Tschaneck a Aineck  70 km sjezdovek všech obtížností.  Letos skipas o něco málo podražil, ale oproti větším lyžařským střediskům je cena stále velmi dobrá. 

Oproti loňskému roku,kdy nám počasí moc nepřálo, vyšlo letos téměř dokonale. První 2 dny byla krásně modrá obloha a teplota cca -5 stupňů, takže naprosto skvělé lednové počasí. Poslední den ráno sněžilo, ale postupně se počasí vybralo a během dne sem tam prosvítalo i slunce.

 

 

Lyžování

Nastupovali jsme v St. Margarethen u staré dvousedačky, kterou by v budoucnu měla nahradit kabinková lanovka.  Všechny hlavní lanovky a sjezdovky s vyjímkou černé Direttissima byly v provozu, takže jsme stejně jako loni projeli celé středisko.

Nejprve jsme přejeli na část pod vrcholem Tschanecku, kde najdeme cvičnou sjezdovku Konigswiese se 4-sedačkou a hlavně skvělou černou sjezdovku Tschaneckpiste obsluhovanou 6-sedačkou s bublinou. Jedná se o nadstandardně širokou sjezdovku se strmějším začátkem a mírnými teréními  vlnami.

Po 2 jízdách jsem se přesunuli na sjezdovky v okolí  6 -sedačky Gamskogelexpress. Od vrcholové stanice lanovky se spouští několik sjezdovek se zvlněným profilem, které  se v dolní části spojují u dolní stanice lanovky. Po několika jízdách jsme se vydali zpět na sjezdovky pod Aineckem, kde jsme pak už zůstali po celou dobu pobytu. Hlavním důvodem bylo, že nabídka sjezdovek na tomto kopci se mi zdá rozmanitější  – sjezdovky jsou členitější, je jich více a zejména jsou delší.  Taky zalidněnost je menší, takže mnohdy má člověk pro sebe celou sjezdovku. Na vrchol se dostaneme na 2 přestupy. Nejdříve 2-sedačkou - je pravda, že vysoké sloupy a pomalejší tempo starší lanovky mi úplně nesedí,ale... .  Z vrcholové stanice  2sedačky vede zpět do údolí černá sjezdovka, přímo pod lanovkou a pak červená sjezdovka s krátkou černou odbočkou. V této části se nám nejvíce líbila červená varianta, kde se střídaly prudší a mírnější úseky a téměř nikdo na ní nejezdil. Dále směrem k vrcholu vede 8-místná kabinka, která končí cca 800 m pod vrcholem. Odtud se dá sjet zpět do údolí po dálnici A1 nebo přejet po krásné červené Almenabfahrt ke kabince, která vás dostane na vrchol Ainecku.

Nejdelší sjezdovkou je pak dálnice A1 – tato sjezdovka vede z vrcholu Ainecku až dolů do St.Margarethen. Je to pohodová široká sjezdovka, spíše modročervená. Pokud ji jedete ráno, je to skvělé, ale vzhledem k tomu, že na ní lyžuje nejvíce lyžařů, tak jsem volili spíše sjezdovky vedoucí z vrcholu Ainecku, kde vede pár širokých červených sjezdovek, které se v dolní části spojují do jedné. Ačkoliv jde o perfektně široké sjezdovky se zvlněným profilem, lyžovalo na nich velmi málo lidí, takže co více si přát.

 

 

Restaurace

Ve středisku nenajdete samoobslužné restaurace, ale spíše klasické restaurace a hospody. My  jsme volili rodinnou restauraci Kösslbacher Alm. Určitě ji mohu doporučit - výborné Chilli con Carne nebo Hüttenburger stojí za to.

 


 

Celkové hodnocení

Letos nám téměř dokonale vyšlo počasí a určitě to pomohlo skvělému dojmu se střediska. Středisko nebylo nějak přeplněno a celkem často se stalo, že na sjezdovce před námi nikdo nebyl, nejdelší fronta za celou dobu byla tak maximálně 15 lidí. Díky chladnému počasí a menšímu množství lyžařů pak drtivá většina sjezdovek vydržela ve vynikajícím stavu po celý den.

Středisko mohu doporučit všem od začátečníků až po pokročilé lyžaře a to díky profilu i rozmanitosti sjezdovek. Jedná se o relativně menší středisko, které není  přeplněno lyžaři a poměr cena / výkon bych označil za vynikající.

Více informací o středisku najdete na www.katschi.at

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Katschberg ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE