Otestovali jsme: Kaprun

Na první lyžovačku v sezóně (28.11.-1.12.2019) jsme se s přáteli vydali opět na ledovec Kitzsteinhorn, mezi lidmi spíše známý pod názvem Kaprun (jméno městečka v údolí). Jezdíme sem skoro každý rok, protože velkým plusem střediska je krásné wellness Tauern Spa a dojezd z Kaprunu k první lanovce je oproti dojezdům na jiných ledovcích opravdu krátký. Letos se navíc ve středisku 30.11.2019 otevřela nová lanovka/nové propojení 3K K-onnection. Systém lanovek, které propojují městečko Kaprun, svahy Maiskogel a ledovec Kitzsteinhorn. Nová lanovka 3K K-onnection je dlouhá 12 km. Na propojení jsme byli hodně zvědaví, říkali jsme si, že nám odpadne dojíždění a z kabinky budou hezké výhledy. Co se výhledů týče, bohužel jsme měli pošmourné počasí, takže výhledy nic moc.  Co se dojezdu týče, tak to jsme byli docela zklamaní tím, že dostat se z nástupní lanovky v Kaprunu do prostřední stanice na ledovci trvá cca 35 min. Pokud chcete vyjet až k „Alpin centru“, je to dalších 15-20 min. Čili téměř hodina, než si konečně zalyžujete. To nám přišlo dlouho, proto jsme další den volili opět dojezd autem. Dovedu si představit, že přesun touto lanovkou může být fajn, když bydlíte hned u nástupu na lanovku, nebo když je v provozu i Maiskogel a člověku se rozšíří možnosti lyžování. Pokud ovšem jedete na hory v době, kdy se dá lyžovat jen na ledovci, tak to podle nás nemá cenu zkoušet. Význam to v tuto chvíli má snad jen ekologický.

Nástup na kabinku v Kaprunu

Nástup na 3K K-onection

Jak je to se Skipasy?

Další změnu oproti loňsku jsme postřehli u kasy. Jsme zvyklí jezdit na 3,5 dne lyžování, tzn. vyjíždíme už ve čtvrtek brzo ráno, abychom stihli ještě odpolední lyžovačku (cca od 13:00). Vždycky byly v nabídce vícedenní skipasy s možností odpoledního půldne lyžování. Letos tomu tak není, v nabídce mají samostatně půldenní skipas, který je ovšem jen o něco málo (cca 10 EUR) levnější než celodenní skipas. My jsme navíc přijeli na přelomu mimosezóny a sezóny, takže pro nás by to znamenalo koupit si první den samostatně půldenní skipas, a další den 3denní skipas, což cenově vyšlo skoro na stejno jako koupit si rovnou 4denní skipas a člověk se aspoň další den vyhnul čekání ve frontě u kasy.

Okolní sjezdovky

Co se sjezdovek týče, tradičně v tomto termínu nejsou všechny sjezdovky otevřené, ale bylo vidět, že se i přes den zasněžovalo, a to i na Maiskogelu. Bohužel i tak se najdou místa, kde to na sjezdovce vypadá, jako by ji někdo posypal malým štěrkem, „aby to neklouzalo“. Skluznice to sice odnesly s pár škrábanci, ale nic dramatického. Ovšem pak se na sjezdovce občas najde i místo (viz foto), kde už by skluznice dopadly hůř. Ale to je holt ledovec a člověk s tím musí počítat.

Kamínky na sjezdovce

V provozu byl taky snow park a U-rampa. Pokud se někdo chystá na Kitzsteinhorn poprvé, rozhodně doporučuji navštívit „Top of Salzburg“. Místo, kam dojdete po výstupu z horní lanovky – buď po schodech, nebo se necháte vyvést výtahem. Je z tama krásný výhled na okolní hory, můžete se nechat vyfotit webkamerou a fotku si potom na webových stránkách střediska stáhnout. Taky doporučuji projít útrobami skály na další vyhlídku, tentokrát je to ovšem vyhlídka na ledovec. Cesta na ledovcovou vyhlídku je mírně z kopce, zpět tedy do kopce. Dá se zvládnout i v lyžácích, ale pohodlnější jsou samozřejmě boty.

Pohled na snow park a vyhlídky

Odpočinek ve wellness

Pokud patříte k milovníkům saun a teplých bazénů, rozhodně navštivte wellnes Tauern Spa. Je to moc hezky zařízený komplex bazénů (i venkovních) a saun. Nechybí tu ani bar, tobogán, nudistická zóna, vířivka a různé další vodní atrakce. Ve svém ubytování se poptejte na kartičku Tauern Spa, s tou máte totiž vstup zdarma! Ale protože všichni víme, že ve skutečnosti zadarmo nikdy nic není, s touto kartičkou je ubytování o něco málo dražší, ale pořád se to vyplatí, obzvláště pokud víte, že do spa půjdete třeba každý večer.

Tauern Spa

Než vrátíte své skipasy, nezapomeňte se zastavit u obrazovky s nápisem „skiline“ a podívat se, kolik jste toho najezdili. Svůj výkon si můžete zdarma i vytisknout. U východu stojí vedle klasického automatu na vrácení skipasů taky charitativní automat, kam když hodíte skipas, tak se vám záloha dvou eur nevrátí, ale přispějete tím na charitu.  

Oficiální stránky střediska: https://www.zellamsee-kaprun.com/en/activities/winter/skiing/ski-resorts

Interaktivní plán střediska: https://winter.intermaps.com/alpin_card?lang=en

Testovací jezdkyně Kateřina Sýkorová

Paní Sýkorové velice děkujeme za report, za který od nás obdržela skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.

Máte zájem o dovolenou v Rakousku a lyžovat v Kaprunu? Neváhejte kontaktovat naše Travel Designéry. Rádi vám s výběrem poradíme.