Report - Kaprun 25.11.2016

Letos jsme s kamarády na tradiční podzimní lyžovačku zavítali do Kaprunu, na ledovec Kitzsteinhorn. Naposledy jsem tu byla před čtyřmi lety a musím říct, že od té doby se toho na ledovci hodně změnilo. Naštěstí k lepšímu :-)

 

V provozu je několik nových sedačkových lanovek, je postavené velké Alpincentrum, což je opravdu velká stavba, rozdělená do dvou pater. V budově se nachází toalety, restaurace, lyžařská škola, skříňky a obchod s lyžařským oblečením a vybavením. Ten se mimochodem nachází také o stanici níže. Zrovna tak se u každé stanice nachází kulatý stan pro apres ski.

 

Co se samotného lyžování týče, tak na ledovci bylo otevřených nějakých cca 15 sjezdovek. Pro nás, normální návštěvníky, je trochu omezující to, že na těch nejlepších sjezdovkách jsou postavené slalomy a trénují zde různá družstva.

Což v týdnu, kdy na ledovci není až tolik lidí, člověk nějak překousne a číhá, až z těch parádních tratí cca kolem 15.00 slalomy sklidí a bude si je moci projet také.

Když jsme však vyjeli na kopec v sobotu, kdy už zvýšený počet návštěvníků byl znát, a uviděli jsme, že závoďáci obsadili i zbývající fajn sjezdovky a my se tím pádem museli značně omezit, to už jsme překousávali jen těžko.

Aby toho nebylo málo, konal se v sobotu taky závod ve skialpech. Zajímavé na tom bylo, že trať tohoto závodu křižovala i normální sjezdovky, takže tam pořadatelé museli trochu korigovat provoz – zpomalit nebo zastavit ostatní lyžaře tak, aby kvůli nim závodníci nevypadli z tempa.

Z lanovky jsme také zahlédli, že se konalo nějaké cvičení záchranářů i se psy. Čili se zdá, že Kitzsteinhorn je opravdu oblíbené místo.

 

 

 

A není se čemu divit, výhled na okolní hory je krásný, obzvláště zastaví-li se pod vámi mraky.  K pokochání se okolní krajinou můžete využít i dvě vyhlídky. Na obě místa se neváhejte přiblížit zubačkou, která si myslím, že zde před těmi čtyřmi roky taky nebyla.

Zubačka vás doveze až do nejvýše položené budovy na ledovci, kde se nachází v nejvyšším patře vyhlídka s příznačným názvem „Top of Salzburg“, kde je umístěn také fotoaparát, kterým se můžete vyfotit a svou fotku pak najdete na webových stránkách, odkud si ji můžete bez problémů stáhnout a poslat třeba mailem jako pozdrav z dovolené.

O patro níž se nachází restaurace „Panorama“ a také vchod do útrob skály, na které budova stojí. Tímto tunelem ve skále se dostanete na další vyhlídku, která je jakoby vysutá nad místním ledovcem. Malý tip: pokud si dopředu naplánujete vyhlídky navštívit, doporučuji vám vzít si s sebou normální boty, tím tunelem je to docela štreka a jít celou dobu v lyžácích není úplně výhra. Navíc na vyhlídku je to trošku z kopce, ale zpět, ano ano, do kopce! :-)

 

                 

Když už jsme u nelyžařských aktivit, nelze nezmínit parádní wellness Tauern Spa v městečku Kaprun. Jsou to opravdu krásné, moderní lázně se vším všudy. Najdete zde venkovní bazény, jeden dokonce se slanou vodou a venkovním barem (bar si teda myslím, že je otevřený jen o víkendu), dále vnitřní bazény, vířivku, relaxační jeskyňku, a plno jiných vodních atrakcí. V určité časy zde probíhají také hodiny aqua aerobiku, který je v ceně vstupu.

Dále je v Tauern Spa také parádní saunový svět, kde je k dispozici snad deset různých saun, prostory jsou oddělné jak pro sauny pro stydlíny, kde můžete jít v plavkách, tak pro lidi, kterým nevadí sedět v sauně, jak je pán Bůh stvořil. Dokonce jsou tam i dvě venkovní sauny, to abyste to asi neměli daleko na schlazení do dalšího venkovního bazénku. Sauny se teda platí v závislosti na tom, jaké máte vstupné a vychází na 12 EUR/vstup do prostoru se saunami. Ale schválně se zkuste u svého ubytovatele informovat na volné vstupy do Tauern Spa.

 

My jsme třeba byli ubytování v apartmánech Imbachhorn a k ubytování jsme si připlatili také neomezený vstup do wellness, takže jsme od ubytovatele dostali kartičky podobné skipasům, se kterými jsme tam přišli, na pokladně si je načetli, dali nám župan, ručník a takové čipové hodinky, kterými se zamykaly skříňky, nebo se na ně vcházelo do toho saunového světa nebo se tím „platilo“ na baru.

Při odchodu si je pokladní pípla a všechny služby, které jste neměli v ceně vstupu, jste pak doplatili.

 

 

 

 

 

My jsme na Kaprunu byli v termínu 24.-27.11.2016 a v té době se akorát otvíralo i středisko Schmittenhöhe v nedalekém Zell am See. Původně jsme se tam chtěli zajet taky podívat, ale nakonec jsme to vyhodnotili, že to nemá význam, neboť bylo otevřeno jen hodně málo sjezdovek a asi 3 vleky.

Jinak si ale myslím, že když jsou otevřeny všechny sjezdovky a člověk je zde třeba na týdenní lyžovačku, vyplatí se areály prostřídat. Protože co si budeme vykládat, ledovec není nijak velké středisko a za chvíli vás omrzí. Jelikož skipas platí jak na Kitzsteinhorn, tak i na Schmittenhöhe, tak proč toho nevyužít :-)

 

Oficiální stránky střediska: www.kitzsteinhorn.at 

 

Testovací jezdkyně Kateřina Sýkorová

 

Paní Sýkorové moc děkujeme za report, za který od nás dostala skipas do střediska Kaprun ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE