Report - Kals Matrei 13.1.2016

Lyžařské středisko Kals – Matrei jsem nenavštívil poprvé. I přes předpokládanou nepřízeň sněhových podmínek se vše vydařilo a před příjezdem do střediska napadl čerstvý sníh „prašánek“ a sjezdovky a lanovky byly upraveny a otevřeny na 100%.

 

 

Středisko:

Lyžařské středisko MATREI leží na jižní straně nejvyššího pohoří Rakouska HOHE TAUERN. Půvabné a kompletně vybavené středisko je přímo pod jižní stranou nejvyšší hory Rakouska GROSSGLOCKNER 3797 m/n/m. Středisko se nachází na konci městečka Matrei, kabinová lanovka je vidět ze silnice.

Zakoupený skipas SKI HIT opravňuje lyžování v oblastech východního Tyrolska (také na ledovci Mölltal, v areálu Ankogel, St. Jakob, Lienz, Sillian). Cena skipasu pro dospělého činí 160 Euro na 4 dny, 229 Euro na 7 dní (do 23.1. vedlejší sezona), v hlavní sezoně 169 Euro a 253 Euro. Pro děti do 6 let je lyžování zdarma, od 618 let 50 % sleva.

Z prostorného bezplatného parkoviště vás vyveze kabinová lanovka Goldried I na vrchol, kde se rozprostírá spletenec širokých sjezdovek. Dále můžete pokračovat po sjezdovce k 6sedačkové lanovce k vrcholu Cimaross ve výšce 2621m/n/m. MATREI je poměrně moderní lyžařský areál. Co považuji za bezchybné, je propojení středisek MATREI a KALS přes vrchol Cimaross ve výšce 2621 m/n/m.

 

Sjezdovky:

1. Goldried II:

Vyhřívaná 6sedačka obsluhující červené sjezdovky č. 2, 3, 4 a modrou 2a, část sjezdovky č. 2 je označena jako černá. V porovnání s Itálií je svažitost sjezdovek těžší a náročnější. Sjezdovky byly ideálně upravené a i po celodenním ježdění nebyly zledovatělé a boulovaté. Další variantou je kombinace sjezdovky č. 2 a 5, případně 6, která vás zavede k 4sedačce Happeck. Její nevýhodou v případě špatného počasí je, že nemá přední krytí a jede poměrně pomaleji.

2. Cimaross

Od horní stanice kabinky Goldried I přejet po červené č. 11 k výchozí stanici rovněž k vyhřívané 6sedačce Cimaross. V případě pěkného počasí je krásný výhled z prosklené restaurace a vyhlídky Adler Lounge. Na své si přijdou příznivci freeride pod vrcholem Cimaross. Z vrcholu přejedeme směrem k MATREI po červené č. 8 či černých sjezdovkách č. 9 a 12 nebo po č. 14 do KALS. Pokud se chceme vrátit přímo na MATREI využijeme modrou č. 15. Vrchní partie sjezdovky č. 12 byly v odpoledních hodinách zledovatělé, nevýhodou je špatná viditelnost již při mírně mlhavém počasí. Poměrně náročný je dojezd ke spodní stanici Cimaross, neboť se zde sbíhají všechny sjezdovky a terén je poměrně rozbitý.

 

 

3. Kals

Od restaurace Adler Lounge se po červené č. 14 nebo černé č. 13 a následně po traverzu 15a přesuneme do údolí městečka KALS. Vrcholné partie červené č. 14 jsou poměrně prudké a odpovídají spíše černé sjezdovce. Druhá polovina přesunu do údolí je poměrně jednotvárná po širší lesní cestě. Velice se osvědčil přejezd na lanovku Figollift a případně na
vrchol Blauspitz, z kterého můžeme využít červenou č. 17 nebo černou 17. Obě sjezdovky vedou až do údolí k výchozí stanici Figollift. 4sedačkové lanovky vás v případě nepříznivého počasí neochrání, neboť nemají ochranou bublinu. V případě slunečného počasí doporučuji jezdit zde dopoledne. Sjezdovky jsou široké, upravené a téměř liduprázdné.

 

 

Restaurace a občerstvení:

Na straně MATREI je rovnoměrně rozprostřena síť restaurací a občerstvení, opak je na straně KALS, kde funguje v podstatě jedna restaurace na konečné stanici Blauspitz a jedno občerstvení v mezistanici. Restaurace Adler Lounge poskytuje krásný výhled i chutné občerstvení, nechte si však větší časový prostor, neboť doba čekání je poměrně dlouhá. Ceny jsou vyšší než na straně MATREI a KALS.

Ceny:

malé pivo 2,80 Euro, gulášová polévka s houskou 4,80 Euro, tyrolská polévka s knedlíkem 4,80 Euro, řízek s hranolky 12 Euro, knedlík plněný povidly s vanilkovým krémem 5,20 Euro, káva – presso 2,40 Euro.

 

 

Středisko je vhodné pro všechny generace. Sněhové podmínky byly ideální, na frontu u vleků ani lanovek téměř nenarazíte, sjezdovky široké, upravené. Jako optimální se jeví 4denní skipas, kdy jej plnohodnotně využijete v MATREI a KALS a doplníte např. areálem ST. JAKOB nebo LIENZ, které jsou dostupné do 30 km.

Ubytování jsme byly v penzionu LUBLASS na začátku městečka MATREI, odkud jezdí skibus pouze ráno v 8,20 hodin a zpět v 16,45 hodin. Omezené možnosti dopravy byly vykompenzovány velice příjemným ubytováním a vstřícným majitelem.

 

Testovací jezdec Petr Fornouz

 

 

Panu Fornouzovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Kals Matrei ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE