Report - Hochzillertal 12.3.2017

Oblast Hochzillertal se nachází jihozápadně od Salzburgu cca 150 km po dálnici (přes Německo) nebo 100 km jižně od Mnichova a cca 55 km před Insbruckem.

 

Centrem lyžařské oblasti je městečko Kaltenbach, kde je jediné nástupní místo lanovky z údolí do střediska. Je v nadmořské výšce pouze 550 m nad mořem. Další možnost jak se dostat do střediska je vystoupat 13 km z Fügenu do nadmořské výšky 1.450m do Hochfügenu, což by například při sněžení mohl být velký problém. Takže optimální nástup do střediska je z údolí z Kaltenbachu, kde je velké parkoviště i krytý garážový dům.

V sousedním Uderns je supermarket Spar a ve Fügenu M-Preis.

 

 

 

Příjezd z Prahy - pojedete je přes České Budějovice (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště. Nyní už od Freistadtu najedete na novou dálnici s tunely, v Linci se napojíte na dálnici A1 do Salzburgu, tam se pak vydáte na západ po dálnici A8 směr Mnichov a pak dolu směr Insbruck po dálnici A93, která pak přechází v A12. Budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní je za 8,90 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).

Kaltenbach je jen 15 km od dálnice A12, sjezd u Wiesingu. Bohužel v sobotu dopoledne zde bývají celkem dlouhé kolony, silnice pak dál vede ještě na Zillertal Arenu a Hintertux.

Celkem je to asi 530 km a zhruba kolem 6 hodin jízdy.

Do Kaltenbachu je možné jet přes Německo (bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku): přes Šumavu - Strakonice - Vimperk - hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, kousek po německé dálnici (kde se zatím neplatí), dále podél řeky Inn po německé straně, kolem Branau, pak je několik možností jak pokračovat ke Kufsteinu, tam sjet z dálnice (kvůli placení rakouské dálnice). Celkem je to cca 470 km a cca 6,5 hodiny jízdy autem.

 

 

 

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň, po rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg.

Celkem je to cca 580 km, cca 6 hodin cesty. Budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 8,90 Euro.

 

Středisko Hochzillertall, s nejvyšším vrcholem Marchkopf 2499 m, lanovky jezdí cca do 2400 metrů nad mořem.

Středisko má 88 km sjezdovek, z toho je polovina - 44 km - červených, 36 lanovek a vleků. Z toho 12 sedačkových lanovek, většinou 6-ti nebo 8-mi sedaček s krycí bublinou.

Z údolí z 550 m nahoru do 1737 m Vás vyveze jedna ze dvou kabinkových lanovek, které jsou vedle sebe. Většina sjezdovek je zasněžovaná.

 

 

 

Na skimapě vypadá, že je lyžařská oblast hodně rozsáhlá. Ve skutečnosti to tak není (v levé části střediska mezi Aschau a Kaltenbachem jsou vedle sebe 4 sedačkové lanovky a mezi krajními horními stanicemi je sotva 600 m).

V Hochzillertalu se lyžuje především v nadmořské výšce od 1450 až 2400 m. Sedačkové lanovky zde mají velké převýšení, většinou mezi 400 až 500 m a nejdelší má délku přes 2 km.

 

Nad Kaltenbachem je velký vyhlášený snowpark, kde jsou obrovské skoky, pod ním je i přírodní koryto U rampy. Většina svahů je orientována k severovýchodu, což je dobré s ohledem na tání sněhu. Jsou zde většinou krásné široké, dlouhé a dobře upravované sjezdovky nejvíce červené, případně modré obtížnosti. U Kaltenbachu jsou spíš mírnější sjezdovky, u Hochfügenu jsou prudší kopce.

 

 

 

Skipas v sezóně 2016/17 stál 51,50 Euro, dvoudenní za 99,50 Euro. Bohužel v sezoně 2017/18 budete platit už 52,50 a 102,50 Euro za dva dny. Kabinky z údolí (Kaltenbachu) jezdí už od 8:00, ostatní lanovky nahoře trochu později, jezdí do 16:00. Žádná mimosezóna zde není, ceny platí od prosince do půlky dubna. Záloha na skipas je 2 Eura. Okraje sjezdovek jsou dobře značené tyčemi a občas i ochrannými sítěmi.

 

Hlavní parkoviště v Kaltenbachu má asfaltový povrch, jsou tam i kryté garáže, parkování je samozřejmě bezplatné. Další parkoviště je v Hochfügenu, je ve 1.450 m a je také asfaltové, přímo u lanovek.

 

 

 

Služby - nahoře na svazích je několik restaurací, v případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů: káva a čaj 2,20-3 Euro, Cola a limonády kolem 2,80- 3 Eur, voda/minerálka 0,33 za 2,40-3 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 3,50-4 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro. Steaky od 20-30 Eur.

 

Můj názor: Středisko Hochzillertall se mi líbí. Vyhovuje mi, že tu jsou většinou moderní rychlé, většinou šesti a osmi sedačkové lanovky s bublinou. Lyžuje se na širokých sjezdovkách, ty u sedačkových lanovek mají délku kolem 1,5-2,3 km a převýšení 400-500 m. Většinou jsou orientovány na severovýchod.

 

O víkendu, zde jsou jen minimální fronty u lanovek s čekáním maximálně do 3 minut. Za den je možné bez problémů projet celé středisko. Funguje zde systém Skiline, sledování skipasu, takže víte, kolik jste ujeli kilometrů a jízd na lanovkách. Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu.

 

 

Je zde problém sehnat v sezóně levnější ubytování na víkend, vzhledem k blízkosti německých hranic a Mnichova je zde vysoké procento německých lyžařů. Na parkovišti převažovali vozy s německými SPZ nad rakouskými a těmi ostatními. Proto je lepší si ubytování zajistit více dopředu, na týden to asi nebude problém, ale sehnat něco na víkend je hodně obtížné.

 

 

 

Oficiální stránky střediska: http://www.hochzillertal.com/

Plán střediska - sjezdovek: http://www.hochzillertal.com/skigebiet/pistenpanorama/

 

Ceny skipasů: http://www.hochzillertal.com/preise/mehrtageskarten-super-skipass/

 

 

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Hochzillertal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE