Report - Hochwurzer 21.1.2017

Krásné lednové počasí a vynikající sněhové podmínky přinesl pro mnohé z nás vynikající lyžovačku. My jsme si vybrali pro sobotní víkendový výlet oblíbený areál Hochwurzen. Toto středisko je součástí velkého superstřediska Ski Amade, konkrétně jeho nejvýchodnější částí zvanou Schladming-Dachstein. Právě naproti majestátnému hřebenu Dachsteinu (kde si lze doslova po celý rok zalyžovat na ledovci), leží vrchol Hochwurzen o výšce 1850 m.n.m.

 

Příjezd do údolí Ennstal, kde areál leží, doporučuji od Linzu, přičemž po odbočení na dálnici směr Graz sjedete na sjezdu Spital am Pyhrn. Tím ušetříte pár EUR za tunel a okolo spodní stanice skiareálu Wurzeralm jste za chvilku v Liezenu. Odtud je to cca 30 minut do Schladmingu.

 

 

Do areálu se dá dostat několik způsoby. Nejjednodušší je zanechat auto na kraji Schladmingu a pomocí dnes již trochu historické pomalé sedačky se nechat vyvézt z údolí do střední části. Zde se rozkládá na pláních vesnička Rohrmoos, kde se mezi rozsetými domky a hotely klikatí několik nenáročných modrých sjezdovek. Následně s pomocí další sedačky se dostanete ke spodní části kabinové lanovky, která již vede na samotný vrchol.

Zdánlivě jednodušší možností je příjezd až právě pod tuto kabinovou lanovku. Zde se však nachází poměrně málo kapacitní parkoviště a zejména o víkendu je doslova problém zde najít volné místo. Třetí možností je zaparkovat v Pichlu a zde pomocí kabinové lanovky a následně moderní sedačky vyjet za chvilku až na vrchol.

 

Odtud se vinou v širokých lesních průsecích červené sjezdovky, přičemž jejich nejtěžší části lze zpravidla objet pomocí modrých alternativ. Za nejlepší sjezdovku tohoto střediska je často považovaná 31, označené též jako FIS-Abfahrt. Ta je obsluhována moderní vyhřívanou sedačkou a lze doporučit zejména sportovněji založeným lyžařům.

U nás zvítězila ovšem sjezdovka 41, kterou najdete v levém okraji areálu. V horní partii hravá červená sjezdovka se spíše modrým dojezdem je obsluhována telemixovou lanovkou a až do pozdního odpoledne si udržela díky nižší zalidněnosti velmi dobrý povrch.

Velkou variabilitu areálu značně rozšiřuje možnost přejet mezi 4 vrcholy nad Schladmingem během jednoho dne. Tuto turistiku ale příliš nedoporučuji, nevyhnete se několika úzkým cestám plných lyžařů a celkově to může pokazit zážitek. Pokud máte tu možnost, zvolte na každý den pouze jeden areál a určitě nebudete litovat.

 

 

občerstvení lze navštívit mnoho lyžařských chat rozesetých po celém areálu a blízkém okolí. Doporučit lze zejména Hochwurzenhutte na samotném vrcholu a těsně pod ním ještě stylovější Hochwurzenalm. Pokud ovšem hledáte klid zejména během oběda, vyplatí se využít nabídek menších zastrčených chat a restaurací, kterých je na plošině Rohrmoos v těsné blízkosti sjezdovek hned několik.

Nám se osvědčila Jagastüberl, ke které Vás dovedou ukazatele přímo ze sjezdovky. Nalezli jsme zde příjemnou slunečnou terasu, výborné jídlo za příjemné ceny a hlavně klid.

 

 

Pokud by Vás přeci jen omrzelo lyžování, můžete si pronajmout za cenu okolo 6 EUR sáňky. Místní 7 km dlouhá dráha vede ze samotného vrcholu a nabízí krásné zpestření pro celou rodinu. Ve vybrané dny lze navíc sáňkovat i v noci, stejně tak Hochwurzen nabízí i noční lyžování.

 

Z hlediska ubytování si každý určitě najde to své. Můžete bydle např. v Rohrmoosu, kde lze často doslova vyrazit od dveří na sjezdovku, dole ve Schladmingu plné rušných apres-ski, naproti v běžkařském ráji Ramsau am Dachstein či kdekoli v Ennstalu. Díky široké síti skibusů a kapacitních parkovišť budete mít lyžování přístupné v řádu několik minut.

 

S ohledem na skutečnost, že Ski Amade patří mezi nejlépe dostupná alpská střediska, musíte počítat s vyšší návštěvností. Ve špičkách sezóny stejně jako o víkendech se vyplatí si přivstat a být na lanovce mezi prvními. Během ranních hodin si užijete nejlepší lyžování a po obědě můžete relaxovat na lehátkách či aktivně na sáňkách.

 

   

 

Testovací jezdec Lukáš Mach

 

Panu Machovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Hochwurzen ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE