Report Hochkönig - Maria Alm 12.3.2016

Oblast Hochkönig  je součástí lyžařského ráje Amadé. Na jednom konci střediska je Mühlbach a na opačném Maria Alm, jsou od sebe vzdálená 23 km, celou tuto trasu je možné ujet na lyžích. Mühlbach je malé městečko v údolí v nadmořské výšce 850 m, je vzdálené pouze 13 km od dálnice A10, jen 60 km od Salzburgu, je zde jen menší supermarket Spar. Maria Alm v nadmořské výšce 800m, je trochu větší a je pouze 4 km od většího Saalfeldenu.   

Nemusíte se obávat, že by jste nedojeli vlivem počasí, není to nikde vysoko v kopcích, ale v údolí a cesta vede mírně do kopce s minimálním převýšením.

 

 Příjezd z Prahy: pojedete je přes České Budějovice (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu najedete na novou dálnici s tunely, v Linci se napojíte na dálnici A1 do Salzburgu, tam se pak vydáte na jih po dálnici A10. Budete potřebovat Rakouskou dálniční známku (10-denní  je za 8,80 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).  Mühlbach je jen 13 km od dálnice A10, sjezd u Bischofshofenu. Celkem je to asi 435 km a zhruba kolem 5 - 5,5 hodin jízdy.

 

 


Do Maria Almu je lepší jet z druhé strany přes Saalfelden a Lofer, ze Salzburgu je to 73 km, z Prahy cca 450 km. Nejkratší cesta do Maria Almu (bez nutnosti kupovat Rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes německý Pasov, kousek po Německé dálnici (kde se zatím neplatí) dále podél řeky Inn po Německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing, Bad Reichenhall , Lofer a Saalfelden je to cca 410 km cca 5 - 5,5 hodiny jízdy autem.

 


  
Příjezd z Brna: - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 490 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat Rakouskou dálniční známku za 8,80 Euro. Je možné jet i spodem po dálnici S6 na Leoben, pak na A9 na Liezen, tam sjedete z dálnice a pojedete kolem Schladmingu a Radstadtu po silnici 320, je to asi 470 km.

 

 

Středisko: Hochkönig, s nejvyšším vrcholem Schneeberg   1921 m, je součástí lyžařské oblasti Ski Amadé, to  je největší lyžařská oblast v Rakousku, má 760 km sjezdovek, 270 lanovek a vleků v 25 střediscích.  Oblast se jmenuje Hochkönig podle stejnojmenného vrcholu vysokého 2941 m, který uvidíte snad z každé sjezdovky (je naproti severně přes údolí). V Hochkönigu se lyžuje v nadmořské výšce 820 až 1900 m. Je tu 120 km sjezdovek různých obtížností a 33 lanovek a vleků.

 

 

Většina sjezdovek je zasněžována, jsou tu moderní většinou 4-6 sedačky s bublinou, některé s vyhříváním, s výjimkou staré dvousedačky v Dientenu, která se používá spíš jen k přesunu do další části střediska. Pak jsou zde moderní kabinkové lanovky, ty jsou čtyři.  Klasické vleky jsou zde jen velmi vyjímečně a když nechcete, tak na ně vůbec nemusíte. Sedačkové lanovky zde mají velké převýšení, většinou mezi  450 až 670 m a délku i přes 2 km.  Celá oblast Hochkönigu je v podstatě na jednom hřebeni, přerušeném pouze v Dientenu, většina svahů je orientována k severu, což je dobré s ohledem na tání sněhu. Na lyžích je možné dojet z jednoho konce střediska na druhý - takzvaná Königstour ta má 32 km a 6.700 výškových metrů, dá se to pohodlně stihnout tam i zpátky. Jsou zde obecně krásné široké, dlouhé a dobře upravované sjezdovky nejvíce červené případně modré obtížnosti. Je zde v podstatě 6 nástupních míst (s parkovišti) do střediska Hochkönig, od Mühlbachu přes Dienten, Hinterthal až po Maria Alm, jsou v nadmořské výšce od 820 v Maria Almu až po 1060 m v Dientenu.

 

 

Skipas v sezóně 2015/16 stál 48 Euro, na dvoudenním skipasu neušetříte ani cent, je za 96 Euro. Lyžuje se zde od 8:30 v březnu až do 16:30. Mimosezóna začíná velmi pozdě až od 2.dubna, což je v podstatě jen poslední týden, jezdíte za 44,50 Euro. Záloha na skipas je zvýšena ze 2 na 3 Eura.

Okraje sjezdovek jsou dobře značené tyčemi a občas i ochrannými sítěmi.

Hlavní parkoviště v Hochkönigu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto. K pokladnám a k hlavní kabinkové lanovce, dojdete pěšky nebo sjedete po modré sjezdovce, která lemuje parkoviště (podél potoka a hlavní silnice). Parkování je samozřejmě bezplatné.

 Služby: nahoře na svazích je několik restaurací, v oblasti mezi Mühlbachem a Dientem jich moc není. V případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů :  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50-3 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 3-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.

 

 

 

Můj názor : V Hochkönigu se mi lbí. Vyhovuje mi, že tu jsou většinou moderní rychlé čtyř nebo šesti -sedačkové lanovky s bublinou.  Jsou zde široké sjezdovky, ty u sedačkových lanovek mají délku kolem 1,7-2,3 km a velké převýšení  450-670 m. Většinou jsou orientovány na sever.  Ani o víkendu (Velikonočním, zde nejsou fronty na lanovky nebo jen minimální s čekáním do 2 minut). Za den je možné projet celé středisko. Funguje zde systém Skiline, sledování skipasu, takže víte, kolik jste ujeli kilometrů a jízd na lanovkách.  Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se mi tu už stalo, tak jsme lyžovali v novém volném neupraveném prašanu (to je, ale běžné všude). Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu. Středisko není mezi Čechy moc známé, potkal jsem jich velmi málo (většinou jezdí do Flachau a Schladmingu).  Jako plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 60-70 km od Salzburgu, do Maria Almu (vlastně i do Mühlbachu jen o 23 km dále) je možné se dostat i bez Rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit tunely.  Na skipas Amadé si můžete zajet i do středisek Wagrain, Alpendorf, Flachau, Zauchensee,  Altenmarkt, Flachauwinkl, které jsou vzdáleny cca 20-40 km.

 

 


Oficiální stránky střediska: www.skiamade.com/cs/zima/lyzarske-stredisko/hochkoenig,  www.hochkoenig.at

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Hochkönig - Maria Alm ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE