Report - Hochkönig 5.2.2017

Oblast Hochkönig  je součástí lyžařského ráje Amadé. Na jednom konci střediska je Mühlbach a na opačném Maria Alm, jsou od sebe vzdálená 21 km, celou tuto trasu je možné ujet na lyžích za méně než 2 hodiny.

Mühlbach je malé městečko v údolí v nadmořské výšce 850 m, je vzdálené pouze 13 km od dálnice A10, jen 60 km od Salzburgu, je zde jen menší supermarket Spar.

Maria Alm v nadmořské výšce 800m, je trochu větší a je pouze 4 km od většího Saalfeldenu.   

 

  

 

Nemusíte se obávat, že byste nedojeli vlivem počasí, není to nikde vysoko v kopcích, ale v údolí a cesta vede mírně do kopce s minimálním převýšením.

Příjezd z Prahy - pojedete je přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu najedete na novou dálnici s tunely, v Linci se napojíte na dálnici A1 do Salzburgu, tam se pak vydáte na jih po dálnici A10. Budete potřebovat Rakouskou dálniční známku (10-denní  je za 8,90 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).  Mühlbach je jen 13 km od dálnice A10, sjezd u Bischofshofenu.

Celkem je to asi 435 km a zhruba kolem 5-5,5 hodin jízdy.

 

Do Maria Almu je lepší jet z druhé strany přes Saalfelden a Lofer, ze Salzburgu je to 73 km, z Prahy cca 450 km. Nejkratší cesta do Maria Almu (bez nutnosti kupovat Rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, kousek po Německé dálnici (kde se zatím neplatí) dále podél řeky Inn po Německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing, Bad Reichenhall , Lofer a Saalfelden je to cca 410 km cca 5-5,5 hodiny jízdy autem.  

 

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 490 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat Rakouskou dálniční známku za 8,90 Euro. Je možné jet i spodem po dálnici S6 na Leoben, pak na A9 na Liezen, tam sjedete z dálnice a pojedete kolem Schladmingu a Radstadtu po silnici 320, je to asi 470 km.

 

  

   

 

Středisko - Hochkönig, s nejvyšším vrcholem Schneeberg 1921 m, je součástí největší  lyžařské oblasti v Rakousku - Ski Amadé,  má 760 km sjezdovek, 270 lanovek a vleků v 5-ti oblastech a 25 střediscích.  Oblast se jmenuje Hochkönig podle stejnojmenného vrcholu 2941m vysokého, který uvidíte snad z každé sjezdovky (je naproti severně přes údolí).

V Hochkönigu se lyžuje v nadmořské výšce od 820 až 1900 m. V oblasti je 120 km sjezdovek různých obtížností s 32 lanovkami a vleky. Většina sjezdovek je zasněžována, jsou tu moderní většinou 4-6 sedačky s bublinou, některé s vyhříváním, s výjimkou staré dvousedačky v Dientenu, která se používá spíš jen k přesunu do další části střediska. Pak jsou zde moderní 8-místné kabinkové lanovky, ty jsou čtyři, nejdelší je dlouhá přes 3,5 km.  Klasické vleky jsou zde jen velmi vyjímečně a když nechcete, tak na ně vůbec nemusíte. Sedačkové lanovky zde mají velké převýšení, většinou mezi  450 až 670 m a nejdelší má délku přes 2 km. 

 

   

 

Celá oblast Hochkönigu je v podstatě na jednom hřebeni, přerušeném pouze v Dientenu, většina svahů je orientována k severu, což je dobré s ohledem na tání sněhu. Na lyžích je možné dojet z jednoho konce střediska na druhý - takzvaná Königstour ta má 32 km a 6.700 výškových metrů, dá se to pohodlně stihnout tam i zpátky. Jsou zde obecně krásné široké, dlouhé a dobře upravované sjezdovky nejvíce červené případně modré obtížnosti. Je zde v podstatě 6 nástupních míst (s parkovišti) do střediska Hochkönig, od Mühlbachu přes Dienten, Hinterthal až po Maria Alm, jsou v nadmořské výšce od 820 v Maria Almu až po 1060 m v Dientenu.

 

    

 

Skipas v sezóně 2016/17 stojí 49,50 Euro (to je o 1,50 Eura víc než loni), na dvoudenním skipasu neušetříte, naopak je dražší o 50 centů, je za 99,50 Euro, ale platí už pro celou oblast Amadé. Od 8:30 jezdí kabinky z údolí a od 9:00 ostatní lanovky, jezdí do 16:00 některé až do 16:30. Mimosezóna začíná od 18.března a trvá měsíc do Velikonoc,  lyžuje se za 46 Euro. Záloha na skipas se už loni zvýšila ze dvou na 3 Eura.

Okraje sjezdovek jsou dobře značené tyčemi a občas i ochrannými sítěmi.

 

    

 

Hlavní parkoviště v Hochkönigu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto. K pokladnám a k hlavní kabinkové lanovce, dojdete pěšky nebo sjedete po modré sjezdovce, která lemuje parkoviště (podél potoka a hlavní silnice). Parkování v Maria Almu za potokem je  na asfaltu, musíte pak přejít přes lávku, přímo pod lanovkou jsou parkoviště na štěrku a většinou i ledu. Parkování je samozřejmě bezplatné.

 

Služby - nahoře na svazích je několik restaurací, v případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách.

Ceny nápojů:  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50-3 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.

 

Můj názor: Středisko Hochkönig mám rád. Vyhovuje mi, že tu jsou většinou moderní rychlé čtyř nebo šesti -sedačkové lanovky s bublinou.

Lyžuje se na širokých sjezdovkách, ty u sedačkových lanovek mají délku kolem 1,7-2,3 km a velké převýšení  450-670 m. Většinou jsou orientovány na sever. 

Ani o víkendu, zde nejsou fronty na lanovky nebo jen minimální s čekáním do 3 minut (zejména u 4-sedačky).

Za den je možné projet celé středisko. Funguje zde systém Skiline, sledování skipasu, takže víte, kolik jste ujeli kilometrů a jízd na lanovkách. Bohužel v Marial Almu není přístroj, který systém Skiline načítá a tiskne (takže to můžete zjistit pouze na internetu, pokud jste v systému registrováni).

  

Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se mi tu už stalo, tak jsme lyžovali v novém volném neupraveném prašanu (to je, ale běžné všude). Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu.

Středisko není mezi Čechy moc známé, potkal jsem jich poměrně málo (většinou z oblastí Amadé jezdí do Flachau a Schladmingu). 

Jako plus zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 60-70 km od Salzburgu, do Maria Almu (vlastně i do Mühlbachu jen o 23 km dále) je možné se dostat i bez Rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit tunely. 

Na dvou a vícedenní skipas Amadé si můžete zajet i do středisek Wagrain, Alpendorf, Flachau, Zauchensee,  Altenmarkt, Flachauwinkl, které jsou vzdáleny cca 20-40 km.

 

    

 

Oficiální stránky střediska:  http://www.skiamade.com/cs/zima/lyzarske-stredisko/hochkoenig
                                                    http://www.hochkoenig.at/de/winter-urlaub-salzburg/ski.html

Plán střediska - sjezdovek : http://www.hochkoenig.at/pdf/HK_pistenpano_en.pdf

Ceny skipasů : http://www.hochkoenig.at/en/winter-holiday-salzburg/ski/ticket.html

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi opět moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Hochkönig ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE