Report - Hintertux 14.11.15

Není nic lepšího než si na podzim trochu zajezdit, otestovat fyzičku i materiál, abychom věděli co máme do sezóny dopilovat popřípadě dokoupit... Pro náš testovací víkend jsme si vybrali středisko s ledovcem Hintertux v Zilertalském údolí, vyráželi jsme z Pardubic a cestu jsme zvolili přes Budějovice - Linz - Salzburg, potom už jen pár kilometrů ke sjezdu na Zilertal, je to dobře značené a po sjezdu z dálnice je před Vámi cca 40km po okreskách přes Mayerhofen a pak už jen Tux a Hintertux.

Středisko je nazváno Hintertux 1500 a končí tam silnice, takže jeďte a jeďte a těšte se na pár posledních serpentýnek a jste tam... Ve středisku nás navedli zaměstnanci na parkoviště, jsou tam i parkovací místa v podzemí, takže pokud budete ranní ptáčata, tak budete mít auto pod střechou, my jeli dodávkou, takže nás poslali na venkovní parkoviště, ale i tak to je k lanovce od 100 do 300 metrů. Parkoviště je zadarmo a neplatí ani obytná auta.

Jsme na místě a trochu jsme znervozněli, kolem nás samá reprezentace sjezdového lyžování z různých států, sakra samý závodník v kombinéze, no co, jdem jim ukázat jak se lyžuje u nás. Pokladny jsou od parkoviště opravdu kousek a hned u vstupu k lanovce je i půjčovna a úschovna, WC a booking kancelář... Ke skipasu Vám připočítají 2Eura jako vratný poplatek.. Skipass vrátíte  a dají Vám 2 eura zpět, buďto na pokladně nebo v automatu hned vedle dveří k lanovkám.

 

 

Středisko

I když je ráno celkem hodné lidí, tak dvě lanovky zvládají ranní nápor odbavit celkem rychle... Jeden tip, zvolte "vnější" část fronty, proč, poznáte velmi rychle   ….dojedete na mezistanici, kde se projdete tak 100metrů a jste u dalších dvou lanovek, tak jen směle dál a vzhůru, ta pravá ledovcová zábava je ještě výš.  Po dojezdu druhé lanovky už se dá naskočit do lyží nebo ještě jet nahoru a to buďto až na nejvyší bod "Gefrorene Wand", kde budete mít velkou část jako na dlani, nebo jen na některý jiný vlek nebo lanovku.  Vše je přehledné a nestane se Vám, že byste zajeli někam, odkud se nedá vyjet lanovkou nebo vlekem... Jo jo, čtete dobře, jsou tam vleky a není jich málo, na ledovcích jsou vleky zastoupeny hodně, prostě to jinak nejde... Tím, že jsme tam byli na podzim a ještě nebylo dostatek přírodního sněhu, tak je potřeba trochu namasírovat svaly a nečekat jen lanovky. Pokud i přesto nechcete jezdit na vlecích, tak můžete využít lanovky, jen je potřeba sundávat lyže, sedačkových lanovek je tam asi nejméně.  Nahoře k využití na podzim byly jen dvě, další jsou v nižších partiích, ale to bude sjízdné až za pár týdnů.

 

 

Lyžování

No a konečně k lyžování, sjezdovky si vybere každý, jsou tu různé obtížnosti a pro "carvery" jsou i dostatečně široké, jen doporučuju mít v tomto podzimním čase dobře nabroušeno, přeci jen to není prašan. Pokud byste přeci jen zapomněli doma nabrousit, tak na mezistanici Fernerhaus je desetiminutový ski servis, kde je i příjemná restaurace na odpočinek a oběd, možno sedět jak uvnitř, tak venku...

 

Na to, že nového sněhu bylo opravdu pomálu, tak sjezdovky jsou vždy ráno perfektně upraveny a některé části zasněžovali uměle. Pokud máte soutěživého ducha, tak můžete zkusit dohonit nějakého toho závodníka, který se tam připravuje na sjezdovkách bez branek, než si dá ostrý sjezd mezi brankami. Měli vyhrazené části sjezdovek, ale nijak nás to neomezovalo, místa bylo dostatek i pro normální lyžaře, na vlecích nemají žádné přednostní vstupy, takže čekání je spravedlivé... A rozhodně není k zahození okouknout trochu z toho stylu a něco si vzít z jejich vybroušené techniky, no a pokud zrovna nejste na perfektní carvingovou techniku a upnutá kombinéza je něco z čeho Vám naskakuje husí kůže, tak směle do snowparku, kde jsou skoky, raily a vše na pořádné freestyle lyžování, vždy perfektně upraveno a připraveno, jak pro lyžaře, tak pro prknaře a jestli se zrovna necítíte na nějaký ten backflip, tak o něco níž pod tímto parkem jsou super houpáky, kde si užijou i děcka a rodiče nemusí mít strach, že jim někdo skočí za krk...

 

 

 

Byla otevřena jen část střediska, ale i tak si člověk mohl počkat a mít tu sjezdovku téměř prázdnou a užít si svou jízdu bez toho, aby se někomu neustále vyhýbal. Až nasněží, tak se bude dát na lyžích dojet až  k parkovišti a to bude pořádná jízda, vypadá to na slušně dlouhou jízdu. Teď se jezdilo jen nahoře na ledovci, ale středisko v nižších částech disponuje dalšími lanovkami a sjezdovkami, které z toho dělají pěkné středisko s jistotou sněhu za každého počasí, pokud bude dole tepleji, tak si prostě vyjedete výš a tam bude pěkný sníh a ne nějaká mokrá divná hmota. 

Chcete-li si dát pár rychlých jízd, najděte vlek na Olperer a dejte do té jízdy vše, ať si hrany lyží užijou.  Chcete-li naopak klidnou vyhlídkovou jízdu, není problém, dojeďte na zmiňovaný Gefrorenewand a jeďte až dolů k parkovišti a máte na pár desítek minut o zábavu postaráno a garantuju Vám, že to na jeden zátah nedáte.. No, ale ani nemusíte, vždy se dá někde nastoupit a v klidu sjet lanovkou až dolů k parkovišti, takže nemusíte nechávat zbytky sil na poslední dlouhou jízdu, ale užít si ježdění v horních částech a pak se nechat odvézt, středisko je celkem "kompaktní" a i v případě nějaké změny počasí k horšímu, kdy se nebudete cítit na sjezd až dolů, třeba z důvodu horší viditelnosti, to je k nějaké lanovce vždy relativně blízko...

A po cestě dolů lanovkou se můžete na mezistanici stavit v jednom ApreSki baru a u dolní stanice je další, kde hraje i  hudba, tak je možné se trochu uvolnit a doplnit nějaké ty minerály..  

 

 

 

Byli jsme tam  v listopadu a sníh mimo ledovec nebyl prakticky žádný, takže posuzuji jen část střediska, určitě se tam vypravím znovu až tam pořádně napadne, protože tam jsou i freeride varianty sjezdu a ty budou stát za to... Asi jediné mínus z mého pohledu je velmi málo "cvičných louček" pro úplné začátečníky v tomto období.  Pokud pojedete v sezoně, tak nemusíte mít obavy, dětský vlek a vše pro začínající nebo malé lyžaře je i hned vedle parkoviště, ale ten podzim, kdy není  dostatek přírodního sněhu a sjezdovky jsou celkem tvrdé s nemálem ledových ploten, není na uplného začátečníka nejvhodnější termín.

Přeji pěknou lyžovačku a spoustu sněhu

Testovací jezdec Martin Šafařík
 

Panu Šafaříkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Hintertux ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE