Report - Grosseck-Speiereck 7.3.2017

Začátkem měsíce března jsem měl možnost vypravit se spolu s mojí rodinou na několikadenní pobyt do Rakouska do oblasti Lungau. Navštívil jsem zde 3 různá střediska. Zde je krátká zpráva o jednom z nich středisku Grosseck – Speiereck. Bohužel jsem zde strávil pouze několik hodin, neboť počasí zde nebylo příliš vlídné.

 

Jak se dostat do střediska Grosseck-Speiereck

Na cestu z  Prahy do samotného střediska si nechte kolem 6-7 hodin (je to cca 500 km). Trasa vede přes České Budějovice – Linz – Salzburg a dále po dálnici A10 směr Villach. Pokud sjedete na městečko Radstadt, vyhnete se placení mýtného za průjezd tunelem a projedete přes známé středisko Obertauern až do Mauterndorfu, kde je jedno z nástupních míst do skiareálu. Druhé je z městečka Saint Michael, kde jsem zaparkoval i já.

 

 

 

Kde zaparkovat

V těsné blízkosti hlavních pokladen a lanovek, které vás z města vyvezou do vyšších nadmořských výšek, jsou velká parkoviště. Jsou zde i zastávky skibusu, který sem jezdí ZDARMA z okolních měst a středisek. Podmínkou je mít platný skipas.

 

Kolik stojí skipas

Jednodenní skipas v hlavní sezoně přijde dospělého na 44 EUR, dítě (7-16 let) na 22 EUR a juniora (17-19 let) na 33 EUR.

Vícedenní skipasy platí pro oblast Lungau a můžete tak navštívit další střediska, která jsou v dosahu max. 15 km (Speiereck, Aineck – Katchberg). Lze zakoupit i variantu vícedenního skipasu včetně „většího“ střediska Obertauern.

 

Popis střediska

Středisko Grosseck – Speiereck tvoří celkem 10 vleků a lanovek a celkem 50 km sjezdovek, z nichž je 26 km modrých, 17 km červených a 7 km černých sjezdovek. Nachazejí se v nadmořských výškách 1000 – 2411 m n.m.

Toto středisko se mi jeví jako středně náročné. Je sice vhodné i pro rodiny se začínajícími lyžaři a snowboardisty, ale osobně bych pro ně spíše doporučil středisko Fanningberg, které jsem měl možnost také navštívit a napsal jsem o něm report.
 

Dostat se do srdce samotného střediska a následně k vrcholům Grosseck a Speiereck lze z městečka Mauterndof a Saint Michael. V obou případech  vás tam vyveze kabinková lanovka.

 

 

 

Jelikož v době mé návštěvy bylo ze začátku dne trochu tepleji a následně začal foukat silný vítr a celkem dost sněžilo, nezanechalo ve mne toto středisko hezkou vzpomínku. I s ostatními členy mé rodiny jsem se ale shodl na tom, že nám toto středisko díky svým sjezdovkám a jejich rozložení nikomu nepřirostlo k srdci.

Za zmínku snad stojí pouze sjezdy z obou hlavních lanovek do měst a červenočerný sjezd z vyššího z vrcholků -  Speiereck. Ostatní sjezdovky mi přišly neatraktivní. Abych ale nebyl pouze negativní...Pokud budete mít štěstí a bude zde dostatek sněhu a ještě lépe čerstvého prašanu, můžete si tu opravdu „zařádit“ ve freeriderových sjezdech do kotle mezi oběma vrcholy. Místa je tu pro ně opravdu dost.

 

V areálu samozřejmě naleznete školičky na výuku, půjčovny vybavení, servis,...

Najdete zde několik restauračních zařízení v typickém horském stylu a s typickou rakouskou kuchyní.

Pro informaci nealko nápoje začínají na 1,60 EUR (0,2 litru), pivo na cca 3 EUR (0,3 litru) stejně jako polévka. Hlavní jídlo si můžete dopřát v relacích od 3,60 EUR (párek) do 9 EUR (řízek).

 

 

 

Celkové hodnocení

Pokud v budoucnosti pojedu do oblasti Lungau, navštívím určitě středisko Fanningberg a Katchberg-Aineck (se svojí 8 kilometrů dlouhou sjezdovkou A1).

Do střediska Grosseck-Speiereck zajedu pouze v případě přívalu prašanu. Zaujala mne zde opravdu pouze možnost „volnotrerénových“ sjezdů.

Pokud toto středisko navštívíte a budete si chtít následně odpočinout, doporučuji návštěvu vodního světa v Tamswegu a nebo čistě saunového světa ve vesničce Mariapfar

 

 

 

Testovací jezdec Petr Sojka

 

Panu Sojkovi moc děkujeme za další report, za který od nás dostal skipas do střediska Grosseck-Speiereck ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE