Report - Flachau 26.3.2017

Flachau je malé městečko v údolí mezi  Wagrain a Radstadt, jsou zde dva supermarkety Penny Market a M Preis. Flachau je cca 70 km jižně od Salzburgu a 20 km od Sankt Johann  im Pongau a 10 km od Radstadtu. Flachau je v údolí v nadmořské výšce 900 m nad mořem.

 

Středisko je velmi populární a známé díky dobré dostupnosti, pravidelného pořádání nočního ženského slalomu (na sjezdovce Hermana Mayera), který je zařazen do Světového poháru v lyžování. Už v březnu 2017 byly plakáty na závod, který se jede 16. ledna 2018. Nedaleko Flachau v Altenmarktu je výrobní hala lyží značky Atomic.

 

 

 

Nemusíte se vůbec obávat, že byste nedojeli  s ohledem na zimní počasí, není to vysoko v kopcích, ale dole v údolí, navíc pouze 2 km od dálnice A10.

 

Příjezd z Prahy - pojedete přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu najedete na novou dálnici s tunely, v Linci se napojíte na dálnici A1 do Salzburgu, tam se pak vydáte na jih po dálnici A10. Budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní  je za 8,90 Euro, to je cca 240 Kč, oproti loňsku podražila jen o 10 centů).  Flachau je jen 2 km od dálnice A10. Celkem je to asi 450 km a zhruba kolem 5 hodin jízdy.

 

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 504 km, cca 5-6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 8,90 Euro.

Je možné jet i spodem po dálnici S6 na Leoben, pak na A9 na Liezen, pak sjedete z dálnice a pojedete kolem Schladmingu po silnici 320, je to asi 446 km.

 

 

 

Středisko  - Flachau - z nadmořské výšky 889 m se přes tři lanovky dostanete na nejvyšší bod střediska 1881 m lanovkou Star Jet 3.

Flachau je součástí lyžařské oblasti Ski Amadé, to je největší lyžařská oblast v Rakousku, má 760 km sjezdovek, 270 lanovek a vleků v 25 střediscích.

Na sjezdovky z Flachau je přístup ze 3 míst: dvě sedačkové lanovky - Space Jet 1 a Star Jet1 a kabinková Achterjet. Dále je tam přístup kabinkou z Moadörflu (směr Wagrain) Rote 8er, také je tam možné  dostat se tam ze sousedního Wagrainu kabinkou Flying Mozart.

 

Na konci března byl odpoledne v údolí (na jižních svazích) už problém s kvalitním sněhem.  

 

 

 

Od zimní sezóny 2013/14 je v provozu velká kabina G-link pro 130 osob, která ve výšce víc jak 100 m nad údolím a městečkem Wagrain propojuje střediska Wagrain a Flachau, stanice jsou v nadmořské výšce kolem 1240 m, jsou od sebe vzdálené přes 2 km.

 

Ve Flachau je několik 6-ti a 8-mi sedaček s pěknými širokými sjezdovkami. Většina sjezdovek je zasněžována a po ránu jsou dobře upraveny, pokud v noci nebo ráno nenapadne nový sníh. Okraje sjezdovek jsou značeny tyčemi.

U každé lanovky ve Flachau jsou parkoviště, většinou štěrkové nebo asfaltové, samozřejmě bezplatné. Je zde místo pro nabíjení elektromobilů.

 

 

 

Denní skipas v sezóně 2016/17 stál 50 Euro (proti loňsku podražil o 2 Eura), na dvoudenním skipasu ušetříte pouze 50 centů, je za 99,50 Euro.

Lyžuje se zde od 8:30 od  února do 16:15 (jinak 16:00). Mimosezóna začíná od 18. března, což je poslední měsíc sezóny (lyžuje se do Velikonoc), jezdíte za 46,50 Euro. Záloha na skipas je 3 Eura.

 

Služby - nahoře na svazích je několik restaurací. V případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů: káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50-3 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 4-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 15 Euro. Steaky od 20-30 Eur.

 

Potraviny a nápoje můžete nakoupit v Penny nebo M-Preis (mimo neděle, to je v Rakousku v obchodech s potravinami zavřeno).

 

 

 

U lanovky je prodejna sportovních potřeb (lyží, zimního vybavení, oblečení), servis lyžařského vybavení, další sportovní prodejny s půjčovnami jsou ve městě.

 

Ubytování - nejlevnější najdete v privátních apartmánech na okraji středisek (cca od 20 Eur na osobu), dražší jsou pak penziony se snídaní, případně polopenzí a nejdražší jsou samozřejmě hotely v centru města nebo u sjezdovek. V letošní sezoně, byl velký problém sehnat za rozumné peníze ubytování na víkend, když pojedete na celý týden, bude výběr i ceny určitě lepší než u krátkodobých pobytů.

 

Můj názor:

Pokud chcete jezdit na delších sjezdovkách se sedačkovými lanovkami s bublinou, ve Flachau jich máte 2x 3 od údolí až nahoru, od Space Jet 1 po Space Jet3, to samé u Star Jet 1 až Star Jet3.

Jsou zde čtyři šesti- a dvě osmisedačky s bublinou, některé vyhřívané.

 

V sezóně bývá ve Flachau o víkendech dost lidí, je to velmi oblíbené středisko.

Jsou tu pěkné široké, většinou nepříliš prudké hlavně červené sjezdovky, které jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. 

 

 

Jako plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 65 km od Salzburgu, navíc po dálnici dojedete přímo až do střediska, nemusíte zdolávat žádné hory ani platit mýtné za tunely.  Velkou výhodou je, že při vícedenních skipasech můžete jet kamkoliv v oblasti Amadé - 760 km sjezdovek, 270 lanovek a vleků v 25 střediscích.

Ceny skipasu byly v sezóně 2016/17 50 Euro/den + 3 Eura záloha.

 

Oficiální stránky střediska:  http://www.flachau.at/
Interaktivní plán střediska - sjezdovek: http://affiliate.skiamade.com/de/winter/skiregionen/pistenpanorama?zoom=96

 

 

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi moc děkujeme za další report, za který od nás dostal skipas do střediska Flachau ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE