Profi sjezdovky pro každého

 

Pokud si při pohledu na závodníky při sjezdech říkáte „To bych taky zvládl!“, pak jsou tyto nejstrmější sjezdovky právě to pravé pro vás.

 

Streif ve středisku Kitzbühel

Kromě Zimních olympijských her není žádná zimní sportovní akce, která by přilákala tolik pozornosti, jako slavný závod Hahnenkamm ve středisku Kitzbühel. 500 milionů diváků sleduje tuto úžasnou akci v televizi, na místě podporuje závodníky 80 000 návštěvníků. Kromě hlavního závodu se koná ještě dobročinný závod a samozřejmě několik večírků. Kdo ze závodníků vyhraje závod na sjezdovce Sstreif, ten dosáhl lyžařského Olympu.

Sklon až 85 %, až 70metrové skoky, vysoká rychlost až 135 km/h: žádný div, že je závod Hahnenkamm na sjezdovce Streif v Kitzbühelu považován za nejtěžší závod světového poháru.

Kromě termínu, kdy se tu koná závod, si zde můžete klidně zalyžovat a vychutnat si úseky jako Mausefalle, Hausbergkante a Alte Schneise.

Profil trati:
Start: 1665 m
Cíl: 805 m
Převýšení: 861 m
Délka: 3312 m

 

 

 

Planai ve středisku Schladming

Před konáním mistrovství světa v roce 2013 investovalo středisko Schladming mnoho peněz do vybudování svojí nejznámnější sjezdovky Planai. Ve spodní třetině trati byl vybudován tunel, který křižuje sjezdovku. V jiné části se rozšířila trať, přemístily se tuny zeminy pro vytvoření  nových skoků.

Profil trati:
Start: 1753 m
Cíl: 746 m
Převýšení: 1007 m
Délka: 3450 m

 

 

Kandahar ve středisku Garmisch

Název Kandahar nese mimo města v Afghanistánu také jedna z nejnáročnějších sjezdovek ve středisku Garmisch-Partenkirchen. Po přestavbě na mistrovství světa v roce 2011 nabízí sklon místy až 92 %, tedy nejstrmější místo v celém okruhu závodů světového poháru. I v jiných úsecích patří tato 3300 m dlouhá mužská závodní trať k těm nejnáročnějším. Ženy absolvují kratší trať, která však místy kopíruje tu mužskou.

Pokud se zde nekoná žádný závod, můžete si tam užít náročné lyžování i vy. Není to určitě pro začátečníky. Závodníci zde místy dosahují rychlost až 130 km/h.

Profil trati:
Start: 1690 m
Cíl: 770 m
Převýšení: 920 m
Délka: 3300 m

 

 

 

Saslong ve středisku Gröden

Ve středisku Gröden svítí milovníkům lyžování oči. Toto jihotyrolské středisko hostí závod světového poháru každý prosinec. Na úseku Kamelbuckel skákají profíci až 70 metrů.

Tato 3446 m dlouhá sjezdovka s nejvyšším sklonem 57 % je vhodná pro ambiciózní lyžaře. Stejně ledovatá, jako při závodu světového poháru, tato sjezdovka běžně není. Pro to, abyste však skákali daleko a užili si skvělý pocit závodníka, to není tak zásadní.

Profil trati:
Start: 2249 m
Cíl: 1410 m
Převýšení: 839 m
Délka: 3446 m

 

 

 

 

 

 

Lauberhorn ve středisku Wengen

Eiger, Mönch a Jungfrau, tři velikáni švýcarských Alp, jsou magnetem pro návštěvníky z celého světa. Z vrcholu „Top of  Europe“, nejvýše položeného nádraží v Evropě, si můžete vychutnat nádherné pohledy na okolní vrcholy a na největší ledovec v Alpách, ledovec Aletsch. Pro milovníky zimních sportů jsou však největším lákadlem sjezdovky mezi středisky Grindelwald a Wengen.

Pod kulisou alpských vrcholků si najdou svoje rodiny, požitkáři, extrémní sportovci i lyžařská elita. Ti poslední hlavní při závodu Lauberhorn, který se koná v lednu. Sjezdovka patří vedle sjezdovky Streif k nejnáročnějším a nejtěžším sjezdovkám závodu světového poháru ze tří důvodů – délka téměř 4,5 km, kterou závodních sjíždí 2,5 minuty, řadí tuto sjezdovku na první příčku v délce; rychlost – závodníci dosahují pravidelně rychlosti 150 km/h, v roce 2013 dosáhl francouzský závodník Johan Clarey rychlost 161,9 km/h, která je nejvyšší dosaženou rychlostí v závodech světového poháru; a nakonec záludné pasáže – testují opravdové lyžařské umění závodníků. Lajkům zde doporučujeme neskákat 15 metrů daleko jako profíci, ale raději méně.

 

Profil trati:
Start: 2315 m
Cíl: 1287 m
Převýšení: 1028 m
Délka: 4480 m

 

Zdroj: www.sueddeutsche.de