Pozor na laviny v Alpách, jedna z nich zabila Čecha, uzavírají se silnice

Sníh v Rakousku komplikuje dopravu a některé lyžařské rezorty jsou nepřístupné, informuje Radiožurnál. Lavina v tyrolském lyžařském středisku Ischgl ve čtvrtek odpoledne zabila čtyřiačtyřicetiletého Čecha. Muž byl podle policie na uzavřené sjezdovce, když se na protějším svahu utrhla lavina, informovala rakouská televizní a rozhlasová stanice ORF.

Neštěstí se stalo kolem 14.00 SEČ, kdy byl Čech v zasažené lokalitě spolu s dalšíma dvěma osobami. Těm se lavina vyhnula. Sněhová masa se zjevně uvolnila sama od sebe. Oběť byla nalezena už mrtvá. Vyprošťování mrtvého těla bylo podle policie kvůli značnému lavinovému nebezpečí velmi obtížné.

Ve značné části Alp bylo v posledních dnech po vydatných sněhových srážkách vyhlášeno zvýšené lavinové nebezpečí. V Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii platí nyní vysoké stupně takového nebezpečí. Uzavřeno proto bylo mnoho silnic.

Krátce po lavině u Ischglu se utrhla lavina také poblíž Söldenu na uzavřenou silnici. Podle prvních informací ale v tomto případě nepřišli k újmě lidé ani vozidla.

Západní Evropu sužují sněžení, bouře a povodně. Z Francie jsou hlášeny dvě oběti bouří doprovázených silným větrem. Rovněž dva mrtvé si vyžádalo lavinové neštěstí na severu Itálie. Podle agentury DPA zahynuly ve středu matka s dcerou z Německa v lyžařské oblasti Schöneben-Haideralm.

Zraněné a usmrcené hlasí Francie, Neměcko

Zvýšené lavinové nebezpečí platí kromě Rakouska i ve Švýcarsku. Tam sníh úplně odřízl rezort Wallis. Středisko Sölden na svém Twitteru oznámilo, že v 18:30 bude muset uzavřít příjezdovou cestu do rezortu. Uzavřený také bude Taurský tunel mezi Salzburgem a Villachem na dálnici A10.

Neustálé sněžení blokuje celkem desítky silnic v Bavorsku a Tyrolsku. Rakouský automotoklub proto důrazně doporučuje všem řidičům cestujícím na západ země, aby s sebou měli sněhové řetězy.

Západní Evropu sužuje sněžení, bouře a povodně. Z Francie jsou hlášeny dvě oběti bouří doprovázených silným větrem.

Ve čtvrtek na jihovýchodě země zemřela v zaplaveném domě zavaleném bahnem třiadevadesátiletá žena. Už ve středu zahynul lyžař ve francouzském alpském středisku Morillon.

V savojském regionu se rovněž pohřešuje hasič, který zachraňoval pár stojící na střeše automobilu, jenž uvázl v řece.

Ve Francii bouře zasáhla severní polovinu Francie ve středu a v noci na dnešek se přesunula nad jižní část. Bouře si ve Francii ve středu vyžádala 29 zraněných, z toho čtyři těžce. Dva lidé zemřeli v důsledku živlu také ve Španělsku. Muže a ženu smetla v Baskicku na pláži velká vlna.

Na severu a severovýchodě Francie bylo v noci na čtvrtek bez proudu 35 000 domácností. Bouře způsobila smrt 21letého turisty, na něhož ve francouzských Alpách spadl strom. V metropoli Bernu zase vítr vyvrátil 13metrový vánoční strom.

Rovněž dva mrtvé si vyžádalo lavinové neštěstí na severu Itálie. Podle agentury DPA zahynuly ve středu matka s dcerou z Německa v lyžařské oblasti Schöneben-Haideralm.

Úmrtí 45leté ženy a její 11leté dcery potvrdil lyžařský klub z bádensko-württemberského Ludwigsburgu, který vyjádřil svou soustrast. Dvojice byla součástí devítičlenné skupiny turistů z Německa. Ostatní zasypáni nebyli.

V celé oblasti italského Jižního Tyrolska platí i ve čtvrtek podle DPA značné lavinové nebezpečí. Středeční lavinu podle DPA kolem 14:00 SEČ vyvolala pravděpodobně německá skupina poblíž stanice lanovky. Na svahu hory Seeköpfl bylo velké množství sněhu a k tomu foukal silný vítr. Je pravděpodobné, že skupina lavinové nebezpečí podcenila.

Ve Švýcarsku bylo ve čtvrtek na 14.000 domácností bez elektřiny. Nedaleko města Lucern byl naměřen vítr dosahující v nárazech rychlosti 195 kilometrů za hodinu.

Zdroj: www.irozhlas.cz