Pět mýtů o lyžování, které jsou úplně špatné

 

Od strečinku před vydáním se na svahy po nošení bot, které bolí. Některé znalosti o tom, co a jak předtím než půjdete lyžovat nebo jezdit na snowboardu, nejsou vůbec pravdivé. Zde naleznete pět mýtů, které byste měli ignorovat.

 

Mýtus 1: Měli byste se před lyžováním nebo snowboardingem protáhnout

Staticky se protahovat před jízdou není dobré a může dokonce zvýšit riziko zranění. Pokud se totiž sval dlouho drží natažený, reaguje pomaleji. Jinak řečeno, strečink zpomaluje reakci svalů.

Tento uklidňující efekt je vhodný po lyžování, takže si nechte strečink na dobu, než se posadíte k obědu nebo na konci dne. Protáhněte si svaly ještě zahřáté po aktivitě.

Nejdůležitější před lyžováním a snowboardingem je zahřát svaly. Nejjednodušší je začít jednoduššími svahy a přecházet postupně na více techničtější. Začněte mírnými obloučky na lehčích svazích než se vydáte na boule nebo strmé svahy.

 

 

 

Mýtus 2: Je lepší jezdit na lyžích nebo snowboardu s lidmi, kteří jsou lepší než vy

Pokud někdo například se zraněním ramene popisuje, jak se mu zranění stalo, jednou z vět, kterou lékaři slyší je „zkoušel jsem udržet krok s lidmi, kteří jsou lepší, než já“. Takže na to myslete, pokud to budete mít podobně. Pokud chcete snížit riziko zranění a ostatní jsou více šikovní a rychlejší než vy, zkraťte si svůj den lyžování, protože budete jak fyzicky, tak psychicky dříve unavení než oni. Rovněž si dávejte pozor na dostatek jídla a tekutin. A vyhněte se alkoholu.

 

Mýtus 3: Lyžáky musí tlačit

Lyžařské boty by neměly být nepohodlné. Na nohou byste neměli cítit žádnou bolest nebo nepohodlné tlaky. Jedinou výjimkou je, pokud závodíte. Závodníci potřebují nulový pohyb v botách, takže se vecpou do neuvěřitelně těsných bot.

Každý z výrobců lyžařských bot dělá trochu jiný tvar boty. Proto si při výběru pečlivě vyzkoušejte několik modelů a typů. Lidé s neobvyklým tvarem chodidla si mohou boty nechat poupravit. Většina lidí si však vybere ve standardní nabídce.

Pokud se budou Vaše nohy cítit pohodlně, budete lépe cítit sjezdovku a další detaily při jízdě, stejně tak budete mít lepší rovnováhu na lyžích, větší kontrolu. Tím se sníží i riziko zranění.

 

Mýtus 4: naklánění nahoru a dolů a do stran vám pomůže otočit

Toto se používalo při otáčení lyží, protože to pomáhalo je ohnout. S moderními materiály už to není nutné a jde o ztrátu energie, takže to nedělejte. To je důvodem, proč v moderním lyžování dochází méně k poškozování kolen a páteře.

Pokud se při lyžování a snowboardingu příliš nakláníte, zatěžujete kolena, kotníky a boky.

 

Mýtus 5: Neměli byste jít na lyže nebo snowboard, pokud vás bolí záda

Ve většině případů se bolest zad zlepší nebo zůstane stejná, pokud jdete lyžovat nebo jezdit na snowboardu. I když existují případy, kdy se to může zhoršit, takže je moc důležité znát příčinu a diagnózu od fyzioterapeuta než se vydáte na svahy.

Pro snížení pravděpodobnosti bolesti zad způsobené lyžováním, je důležité držet páteř v neutrální pozici. Tedy příliš se nepředklánět ani nezaklánět. Obě pozice příliš zatěžují páteř a je těžké pro svaly to stabilizovat a chránit.

Pokud chcete zjistit neutrální pozici, jděte do obou extrémů a poté se zastavte uprostřed mezi nimi. Pokud si nejste jisti, poraďte se s fyzioterapeutem.

 

Zdroj: www.telegraph.co.uk