Osm tipů, jak zůstat na svazích při lyžování v bezpečí

1. Dodržujte základní pravidla

FIS (Mezinárodní lyžařská federace) připravila 10 pravidel pro lyžování a snowboarding. Hlavním pravidlem je upravit rychlost zkušenostem a umění a základním podmínkám na svahu. Další je, že lyžař nebo snowboardista vpředu má vždy přednost.


2. Vědět, jak předejít kolizi

Je třeba neustále sledovat své okolí. Čím více jste šikovní a zkušení snowboardisté či lyžaři, o to více se musíte dívat kolem. Nejčastější příčinou kolize je lyžování bez kontroly. Další příčinou je to, že lyžaři nedodržují základní pravidlo: vždy se podívejte nahoru na svah, než se na něj vydáte. Současně počítejte s tím, že snowboardisté mají jinou linku sjezdu než lyžaři a jsou-li zády, nemusejí o vás vědět.

 

 

3. Nelžete ohledně svých schopností

Nesprávně nastavené vázání vede k častému zranění nohou a kolen. Nastavení vázání je spojeno s věkem, schopnostmi, výškou a váhou. Je třeba tedy nepřeceňovat se v případě prvních třech bodů a současně znát svou váhu.

 

4. Sledujte led

Na tvrdých sjezdovkách se sjezdovky více technicky zařezávají, a proto je třeba mít dobře nabroušené hrany, takže se případně obraťte na servis. Sjezd lyžařů a snowboardistů shrnuje sníh z nižších svahů – zvláště ten z umělého zasněžování – a na sjezdovkách zůstávají ledovaté plotny. Zkušení lyžaři vědí, že je nejlepší se těmto plotnám vyhýbat.

 

5. Noste helmu

Během 20 let nošení helmy přináší tato bezpečnostní pomůcka výrazné výsledky. Nikdo určitě nezapomněl na nehodu závodníka F1 Michaela Schumachera, který kvůli jízdě bez helmy utrpěl poškození mozku. Ruku v ruce souvisí s vývojem helmy i zlepšení designu a současně se vylepšuje i technologie bezpečnosti.

 


 

6. Noste bederní pás

Pokud se chcete pustit do freestylových triků na snowboardu nebo na lyžích, určitě je třeba se vybavit bederním pásem pro ochranu páteře.

 

7. Lyžujte bezpečně i mimo sjezdovky

I přes všechna varování se mnoho lyžařů vydává z upravených sjezdovek mimo ně, aniž by využili znalosti či rad kvalifikovaných průvodců. S argumentem, že stabilní sněhové podmínky nemůžou být nebezpečné, se často zapomíná na to, že některé pařezy či kameny nemusejí být dostatečně zakryté sněhem. Lidem by nemělo být zakazováno vydávat se mimo sjezdovky, ale naučit je rozpoznat riziko, zvláště lavinové.

 

 

8. Noste bezpečnostní prvky, pokud jedete mimo sjezdovky

Vydáte-li se mimo sjezdovky s průvodcem nebo bez, je potřeba mít s sebou základní bezpečnostní vybavení pro případ uvíznutí v lavině. Vybavení pro případ pádu laviny je několik, patří mezi ně například systém Recco, lavinový airbag v podobě balónu.

 

 

I přes všechno technické vybavení je třeba pamatovat na to, že čas je největším nepřítelem, takže je třeba v případě jakýchkoliv zranění zasáhnout co nejdříve.

 

Zdroj: www.telegraph.co.uk