Nejlepší střediska v Alpách s jistotou sněhu

 

Sezóna je již téměř za polovinou, takže je čas začít hodnocení minulého roku.

Pokud jste si pro Vaši zimní dovolenou na lyžích rezervovali výše položené středisko, určitě jste si oddechli. Dobré podmínky pro lyžování jsou zaručeny. Krása horských středisek má tu výhodu, že nejste nemile překvapeni v případě, že rezervujete Váš pobyt na začátek nebo konec sezóny. Výška středisek není tím jediným rozhodujícím faktorem pro příjemné lyžování – dalšími jsou výška lanovek, lyžování na ledovci, severní svahy, rozsah zasněžování – to jsou důležité faktory pro perfektní sjezdovky a dostatek sněhu.

Přinášíme Vám přehled středisek, u kterých se nemusíte bát rezervovat svůj pobyt na začátek nebo konec sezóny.

 

Val d´Isere – Tignesfrancouzské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 3 456 m)

Dvě rozdílná avšak propojená střediska nabízí obrovský prostor 300 km sjezdovek od  1550 do 3456 m n.m. Val d´Isere dominují horské chaty a čtyř a pěti hvězdičkové hotely. Tignes nabízí hlavně apartmány a pár hotelů. Nad oběma středisky se nachází ledovec Pissaillas a Grande Motte.

                                                       

 

Val Thorensfrancouzské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 3 230 m)

Val Thorens je s 2300 m nejvýše položeným střediskem v Alpách a v celé Evropě. Nejvýše položené lanovky vedou až do 3 230 m a zpřístupňují 600 km sjezdovek v celé oblasti Trois Vallées. Zimní sezóna začíná na konci listopadu a končí začátkem května.

                                                     

 

Verbieršvýcarské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 3 330 m)

Verbier, hlavní město freeridu v Alpách nabízí nespočet svahů plných prašanu na světě. Vrchol nejvýše položené lanovky vede až do 3330 m n.m. Zde může Verbier téměř garantovat sníh, níže však může být na začátku sezóny sněhu méně. Středisko je propojeno na celkem 400 km sjezdovek.

                                                     

 

Ischglrakouské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 2 870 m)

Ischgl je atraktivní tyrolské středisko nacházející se ve výšce 1400 m n.m. a vrchol je pod 3000 m. Nadmořskou výškou nepatří mezi typicky jistá střediska na sníh, avšak pokud se v Alpách přesunete více na východ, střediska nepotřebují tak velkou nadmořskou výšku jako ve francouzských Alpách, aby mohla poskytnout kvalitní sněhovou pokrývku.

                                                      

 

Les Deux Alpesfrancouzské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 3 570 m)

Středisko Les Deux Alpes nabízí lyžování na ledovci na svazích od 3570 m n.m. až dolů do výšky 1650 m, sezónu zahajuje na začátku prosince – ledovec je většinou otevřený už od podzimu. Les Deux Alpes má 200 km zpravených sjezdovek a více než 200 sněhových děl.

                                                    

 

Lech rakouské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 2 450 m)

Lech, vesnička v regionu Vorarlberg, je od této zimy propojená se sousedním střediskem St Anton. Již dlouhodobě nabízí skvělou sněhovou pokrývku. Lech je rovněž napojen na Zürs a Warth-Schröcken. Tato propojená střediska se mohou pyšnit nejvyšším ročním průměrným přírůstkem sněhu v Alpách a celé Evropě – 10,6 m. Nejvýše položená lanovka vede až do 2450 m n.m. a sjezdovky vedou do střediska Lech v nadmořské výšce 1 450m. Celkem je k dispozici 185 km sjezdovek.

                                                 

 

Cerviniaitalské Alpy, a Zermattšvýcarské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 3 820 m)

Italské Alpy jsou většinou mimo hlavní vlnu sněžení na začátku sezóny. Přesto Cervinia propojená přes Matterhorn se střediskem Zermatt zůstává jedním s nejjistějších středisek v Alpách, co se jistoty sněhu týče. Zimní sezóna začíná na začátku listopadu, avšak ledovec Cervinia zajišťuje rovněž lyžování v létě. Cervinia se nachází v nadmořské výšce 2 050 m a lanovky vedou až do 3820 m. Sníh je zde od listopadu až do začátku května.

                                                

 

Sölden rakouské Alpy (nadmořská výška sjezdovek až 3 250 m)

Sölden je středisko nacházející se v údolí Ötztal. Sölden díky svým dvěma ledovcům oficiální zahajuje sezónu na konci listopadu, avšak 10 lanovek na ledovcích v nadmořské výšce až 3 250 m umožňují lyžování již během podzimu.

                                                    

 

Zdroj: www.telegraph.co.uk