Nejlepší střediska pro vánoční prázdniny – švýcarské, francouzské a italské Alpy

 

Kde lépe strávit Vánoce než na horách při lyžovánía snowboardingu. Poletující sněhové vločky, nádherné chaloupky se zasněženými střechami, ozdobená centra městeček a zvonění rolniček… Pokud hledáte to správné středisko pro vánoční prázdniny, přinášíme vám pár tipů, jak si vybrat mezi středisky to pravé pro vás.

Tentokrát se zaměřujeme na švýcarské Alpy, francouzské Alpy a italské Alpy.

 

Wengen – Švýcarské Alpy

Středisko Wengen se nachází na slunném výběžku a dělí se o lyžařskou oblast se střediskem Grindelwald. Většina sjezdovek se nachází pod severním vrcholem hory Eiger. Společně se sousedním střediskem Mürren je možné si užít lyžování při použití jednoho skipasuJungfrau lift pass. Wengen bude vánočně ozdobený. Středisko se zaměřuje během vánočních svátků na rodiny s dětmi, i díky tomu, že zde není možnost provozu aut.

Wengen nabízí řadu tratí pro saně. Ta nejdelší měří 4,5 km a vede až do střediska Grindelwald. Kromě lyžování je možné si v centru Wengenu zahrát curling nebo si zabruslit.

Wengen nabízí 45 lanovek a 213 km sjezdovek.

 

 

 

Courchevel – Francouzské Alpy

Středisko Courchevel se nachází na konci největší světové propojené oblasti lyžování Trois Vallées, která zahrnuje 600 km sjezdovek a přes 170 lanovek. Protože je řada ze svahů střediska Courchevel orientovaná na sever, sníh je zde většinou nejlepší z celé oblasti. Sjezdovky jsou zde ve všech úrovních – od začátečníků po experty.

Vesničky Courchevel Le Praz, Courchevel Village, Courchevel Moriond a Courchevel 1850 jsou propojené velmi častými autobusy zdarma. Do Courchevel 1850 velmi často míří bohatí Rusové a Pařížané.

Francouzské Alpy zřejmě nenabízí lepší oblast pro lyžování než Trois Vallées – pro středně pokročilé lyžaře a snowboardisty všech stylů. Courchevel nabízí 150 km sjezdovek. Kromě toho ve vesničce Courchevel Moriond naleznete další indoorové aktivity a možnosti relaxace a wellness.

 

 

 

Megève – Francouzské Alpy

V roce 1914 se baronessa Noémie de Rotshschild rozhodla, že si francouzské Alpy zaslouží vlastní St Moritz a začla transformovat původní vesnici Megève. Dne se zde v centru třpytí luxusní butiky, restaurace a hotely lemují centrální náměstí. Každoročně se zde zdobí vánoční stromeček produkty Swarowski.

V Megève se nachází sedm pětihvězdičkových hotelů, jedna tříhvězdičková michelinská restaurace a čtyři, které mají jednu hvězdu. Dále zde návštěvníci najdou nejlepší horské lázně na světě.

Středisko se dělí na tři lyžařské oblastiRochebrune, Mont d´Arbois a klidné Le Jaillet. Všechna jsou dostupná různými kabinkami z města. Jediným rizikem pro strávení Vánoc v Megève je jeho nízká poloha. Návštěvníci si však mohou užít služeb blízkých středisek Les Contamines, Chamonix, Courmayeur a Verbier. V Megève je pro milovníky lyžování a snowboardingu připraveno 88 lanovek, které zpřístupňují 325 km sjezdovek.

 

 

 

Monterosa Ski – Italské Alpy

Masiv Monterosa odděluje italské Alpy od švýcarských Alp. Rozkládá se ve třech údolích, kdy v každém je jedno malé středisko – Champoluc, Gressoney a Alagna.

Klíčovou atrakcí oblasti Monterosa Ski je kabinková lanovka, která vede na nejvyšší bod oblasti – Punta Indren (3275m). Tím se otevře řada možností  pro lyžování mimo sjezdovky směrem do Gressoney nebo Alagna, ale nevedou tam žádné sjezdovky.

Champoluc je tradiční vesničkou s nádherným okolík a typickou uvolněno atmosférou. Z vesnice vede gondola nahoru na Crest, kde se nachází svahy pro začátečníky.  V oblasti Monterosa Ski se nachází 45 lanovek zpřístupňujících 73 km sjezdovek.

 

Zermatt – Švýcarské Alpy

Nejznámější středisko švýcarských Alp Zermatt přináší až nádherný pohled na nejvíce fotogenickou horu v Alpách – Matterhorn. Slavnostní období Vánoc podtrhují saně tažené koňmi. Ve středisku Zermatt je jistota sněhu od konce listopadu. Je zde dostatek dlouhých, panoramatických a dostatečně akčních svahů pro pokročilé a k tomu dostatek prostoru pro lyžování mimo značené svahy. Svahy mimo sjezdovky jsou kontrolovány v souvislosti s lavinovým nebezpečím, ale nejsou chráněny. Tyto svahy jsou dostačující pro experty lyžování, stejně jako spojení do střediska Cervinia v italských Alpách.

Zermatt patří mezi nejdražší střediska v Alpách, avšak i zde naleznete dostatek možností ubytování se snídaní, stánky s kebabem nebo McDonalda. Ve středisku Zermatt je 35 lanovek, které zpřístupňují 200 km sjezdovek.

 

 

 

Val Thorens – Francouzské Alpy

Val Thorens je nejvýše položené středisko v oblasti Trois Vallées, která zahrnuje i Courchevel a Méribel, avšak i nejvýše položené středisko v celé Evropě. Díky své výšce jsou svahy pro lyžování k dispozici hned za dveřmi. Sníh je garantovaný od listopadu.

Terén pro lyžování si zde najdou začátečníci i experti, avšak většina návštěvníků je středně pokročilých, takže pro ně je Val Thorens snem.

Ve středisku Val Thorens vznikla řada pětihvězdičkových hotelů a apartmánových komplexů. Současně je zde dostatek kvalitních restaurací, mezi nimi jedna se dvěma hvězdičkami Michelin a jedna s jednou hvězdičkou. Noční život je zde rovněž aktivní.

Středisko Val Thorens a jeho okolí nabízí 180 lanovek a 600 km sjezdovek.

 

 

 

Zdroj: www.telegraph.co.uk