Podzimní lyžování 2014

 

Nižší ceny, prázdné svahy i akce k otevření střediska

 

Podzimní lyžování nabízí mnoho výhod – nejenže budete platit méně za ubytování i skipasy a na sjezdovkách se nebudete tlačit s davy dalších lyžařů, ale můžete se potkat se světovými národními lyžařskými týmy, které se připravují na zimu. První ze závodů Světového poháru se bude konat v říjnu v rakouském Sölden, takže si svou lyžovačku můžete načasovat tak, abyste viděli ty nejlepší světové závodníky v akci.

 

Většina středisek také při zahájení sezóny nabízí speciální akce, pořádá festivaly nebo testování lyží a snowboardů nejrůznějších značek.

 

 

 

Kam vyrazit aktuálně za sněhem?


Jistotou pro podzimní lyžování je švýcarské středisko Zermatt, které je otevřené celoročně (aktuálně 105 cm sněhu) a středisko Saas Fee (185 cm sněhu), které každý rok otevírá v polovině července.

 

Pro koho je Švýcarsko daleko, může navštívit ledovec Hintertux v Rakousku, který je jako jediný ledovec otevřený celoročně. Sněhové zpravodajství hlásí aktuálně 130 cm sněhu a vynikající podmínky!
Na začátek října se plánuje otevření dalších rakouských ledovců – Pitztal a Kaunertal.

 

Kdo se zamiloval do italských Dolomit, může si podzimní lyžování užít ve středisku Val Senales, kde je aktuálně 55 cm sněhu.

 

Kde si na podzim ještě zalyžujete

 

Rakousko


Rakousko nabízí každoročně nejvíce možností pro podzimní lyžování. Do poloviny října mívá otevřeno až 8 středisek. Přesné datum zahájení sezóny však vždy závisí na sněhových podmínkách.

 

Spolu s již zmíněnými areály Hintertux, Kaunertal a Pitztal si na podzim můžete zalyžovat na ledovci Mölltal, Kitzsteinhorn (Kaprun), ve středisku Sölden (obvykle jako první areál díky své nadmořské výšce otvírá Obergurgl a nabízí top-podmínky pro podzimní lyžovačku) a na ledovci Dachstein, nedaleko Schladmingu.

 

 

Švýcarsko


Kromě středisek Saas Fee a Zermatt bývá každý rok od října otevřeno několik dalších areálu – ledovec Plaine Morte 3000, ledovec Engelberg, Vorab a St.Moritz/Engadin. Některá střediska však před zahájením hlavní zimní sezóny mohou být v provozu jen o víkendech.

 

 

Francie

 
Jediným francouzským střediskem, které otvírá na přelomu září a října je Tignes.

 

Na konci října se už tradičně rozjíždí vleky na ledovci Mont-de-Lans v Les Deux Alpes, ale pouze na dva víkendy a týden mezi nimi, kdy se koná festival se spoustou zábavných akcí a testování novinek pro nadcházející sezónu. Poté se středisko zase uzavře a čeká na hlavní sezónu na začátku prosince.

 

 

 

 

Itálie


Na konci října zahajuje obvykle sezónu také Cervinia, umožňující přístup z italské strany na ledovec Klein Matterhorn, který se tyčí na švýcarským Zermattem.

 

Alespoň do října je také otevřené letní lyžařské středisko Passo Stelvio v nadmořské výšce 2760 m, kde najdeme nejvýše položenou dolní nástupní stanici lanovky v Evropě.

 

Nemusíte čekat až do zimy, abyste si kvalitně zalyžovali. Sbalte snowboardy, lyže a helmy a hurá na svah!

 

 

Zdroj: http://www.onthesnow.co.uk/