Murau – Kreischberg

Příjezd: Město Murau v Rakousku leží na pomezí Štýrska a Salcburska. Vzdálenost z Brna je 380 km. Prakticky celá cesta až na krátký úsek na začátku (hranice ČR a Rakouska) a na konci, kdy se dojíždí do střediska, vede po rychlostní komunikaci. Cesta je tedy pohodová a trvá cca 4 hodiny.

 

 

 


Město: A teď troška zeměpisu. Murau je hlavním městem stejnojmenného okresu ve spolkové zemi Štýrsko. Již při příjezdu je Murau vidět z  velké dálky. Uprostřed městečka, kterým protéká řeka Mur, stojí na kopci barokní zámek Obermurau a hned pod ním kostelík, k němuž ke kterému se dá dostat po starobylých dřevěných schodech. Výhled na město i okolní hory je vskutku nádherný. Ti, co chtějí zámek prozkoumat i uvnitř, by měli přijet v letních měsících nebo ve větší skupině, pro kterou lze zařídit mimořádnou prohlídku. Zámek vlastní i v Česku známý rod Schwarzenbergů. Město je kulturním i ekonomickým centrem oblasti. První zmínka o tomto městě pochází z roku 1250. Má něco málo přes 2000 obyvatel a vlastní pivovar, ve kterém se vyrábí výborné pivo Murauer. Kromě kulturního a ekonomického centra je Murau i centrem sportovním. Zejména v zimních měsících je možné využít blízkých lyžařských středisek Frauenalpe a Kreischberg. V turistickém centru Vám rádi poradí, kam zajít na dobré jídlo, kde si dobře zalyžovat, koupit skipasy nebo se ubytovat v případě, že nemáte ubytování zajištěno dopředu. Pokud se budete chtít dozvědět něco více o historii obce, zapůjčí Vám audioprůvodce, který Vám na procházce městem prozradí spoustu zajímavostí. 

 


Po lyžování si můžete dopřát relaxaci v jednom z hotelových wellness. Pokud Vaše ubytování nedisponuje vlastní relaxační zónou, navštivte nově zrekonstruovaný městský bazén, kde si můžete zaplavat, svézt se s dětmi na skluzavce nebo se prohřát v sauně či páře.

 

 


Po lyžovačce a relaxu je potřeba doplnit energii dobrým jídlem a pitím. Restaurací je na výběr v centru Murau skutečně mnoho. Od tradičních rakouských restaurací s místními specialitami přes pizzerii až po cukrárnu, nabízející sladkou tečku na závěr. Výběr z tradičních jídel jako jsou spätzle, řízky v mnoha variantách, guláš a samozřejmě těstoviny a saláty nabízí restaurace u pivovaru Murauer na náměstí Rafflatplatz, kde ochutnáte i místní pivo přímo ze zdroje. Příjemná je i restaurace Lercher u stejnojmenného hotelu. Zde mají místní speciality doplněné o jídla ze zvěřiny z místních lesů. Obsluha je příjemná stejně jako celé prostředí restaurace. Odpoledne si pak můžete zajít na vídeňský dort Sacher a kávu do cukrárny Stadtcafe na náměstí Schillerplatz.


Ubytování: Město nabízí ubytování v mnoha hotelech, penzionech a apartmánech. Jednou z možností je ubytovat se na jednom z hlavních murauských náměstí Raffaltplatz, přímo v hotelu u pivovaru Murauer. Vzhledem ke své poloze u pivovaru se jmenuje příznačně Hotel zum Brauhaus. Jeho poloha je ideální pro ty, kteří chtějí kromě lyžování poznat také romantické městečko Murau a ochutnat výborné místní pivo. Pokoje hotelu jsou prostorné a jsou vybaveny v klasickém alpském stylu. Hotel disponuje vlastním wellness, posilovnou, konferenčním sálem a restaurací, která nabízí poctivá rakouská jídla. Samozřejmostí hotelu patřícímu k pivovaru je i pivní sklípek, kde můžete ochutnávat místní chmelové speciality. Ty jsou ostatně k dispozici ve všech restauracích nejen ve městě, ale i na sjezdovce. Parkování je umožněno přímo v hotelových garážích, odkud se i se zavazadly pohodlně vyvezete výtahem. Lyže uložíte do bezpečné lyžárny, kde se vám na velkém sušáku perfektně vysuší i mokré boty.

 

 


Lyžování: V blízkosti městečka Murau je několik možností, kde si pořádně zařádit na lyžích nebo na snowboardu. Středisko Frauenalpe je menšího ražení a najdete v něm zejména sjezdovky středních obtížností. Druhé středisko, Kreischberg, je modernější a nabízí široký výběr sjezdovek od dětských parků a mírných tratí, přes černou sjezdovku FIS, funparky až po U-rampu a Big Air pro snowboardisty. Z Murau ke spodní stanici lanovky v obou střediscích se dostanete místní úzkokolejkou, případně autem zhruba za 5 minut jízdy. Bezplatné parkoviště je u spodní stanice lanovky dostatečně velké, nemusíte mít tedy strach, že nezaparkujete. Díky společnému skipasu, který platí do obou výše zmíněných středisek, můžete střídat sjezdovky, jak se vám zlíbí. Pod spodní stanici lanovky Kreischberg rostou nové ubytovací kapacity, zejména apartmány. Je tedy jisté, že do příští sezony bude nabídka ubytování přímo u lanovky ještě širší. Kabinová lanovka Vás dopraví pohodlně a rychle přes mezistanici, v níž mohou vystoupit vyznavači ostrých černých tratí, až do konečné stanice, kde si můžete zvolit, zda budete do vyšší nadmořské výšky pokračovat na klasické kotvě, nebo sjet do nižší části areálu na kabinovou či sedačkovou lanovku, která vás přepraví do nejvyššího bodu areálu do 2.118 m. n. m. Odtud máte za dobrého počasí nádherný výhled na okolní zasněžené vrcholky. Dolů se pak můžete spustit po sjezdovkách všech obtížností. Přijdou si zde na své skutečně všichni. Pro ty nejmenší je k dispozici spousta tematických parků a zábava, která může nahradit i lyžování: trampolíny, jízda na nafukovacích duších, pro ty náročnější a dobrodružnější pak například túry na sněžnicích, skialpinismus nebo tandemový let paraglidem.

 


Zábavu si užijete nejen na běžných, perfektně upravených a širokých sjezdovkách, svůj um vyzkoušíte i na měřené trati obřího slalomu a na měřeném úseku ověříte svou maximální rychlost. Ti nejlepší dosahují na tomto krátkém a ne příliš prudkém úseku rychlostí přes 80 km/h. Ve všech koutech tohoto střediska, které je ideální právě pro rodiny s dětmi a jehož sjezdovky nebývají přelidněné ani v oblíbených termínech, se nachází dostatek chat a horských restaurací, kde si můžete dát dobré jídlo i pití a posilnit se tak na další zimní aktivity. 

Pro ty z vás, kteří si budou chtít odpočinout od sjezdovek, jsou připraveny i běžkařské tratě. Můžete se tedy protáhnout a prozkoumat krásné lesy po skvěle upravených stopách.

 


Murau – Kreischberg nabízí krásné a moderní lyžování, spoustu zábavy nejen pro děti, vyžití i po lyžování, dobré jídlo, kulturu a navíc…. Navíc stačí jen 4 hodiny jízdy a ocitáte se v malebném rakouském městě plném pohostinných a milých lidí. Vše pak můžete zapít výborným místním mokem, pivem Murauer.


Takže? Nachystat se na další sezonu a vyrážíme!

 

Lukáš Bajer