Update: Lyžování ve Švýcarsku

Švýcarsko svým rozhodnutím z pátku 18.12. předalo kantonům pravomoci k dalšímu rozhodování o provozu příslušných lyžařských středisek, Některé kantony, tak již v průběhu víkendu učinily.

významných lyžařských kantonů zůstává v provozu Wallis, Waadt a Bern a kanton Graubünden.

Lyžařská střediska v regionu Wallis: https://www.zimni-alpy.cz/svycarsko/vallais-west-switzerland/

Lyžařská střediska v regionu Graubünden: https://www.zimni-alpy.cz/svycarsko/graubuenden/

 

Česká republika není na seznamu rizikových zemí, který vstoupí v platnost 28.12. Seznamy se aktualizují obvykle po 14 dnech, další aktualizace by tedy měla být k 11.1.2021.

Od soboty 26. 12. 2020 se uzavírají restaurace také v kantonech VAUD, Neuenburg, Freiburg a Wallis.

Průběžně aktualizovaný přehled otevřené turistické infrastruktury naleznete na MySwitzerland­.com/offen.

Aktuální opatření ve Švýcarsku platná od 22. 12. 2020 do 22. 1. 2021

  • Kapacita otevřených lyžařských středisek není omezena. V případě špatné epidemické situace může o uzavření jednotlivých středisek rozhodnout kanton.
  • Při pobytu v přírodě vč. lyžování nejsou roušky požadovány. Ve všech lyžařských střediscích platí ochranná opatření jako povinnost nosit roušky, dodržovat odstupy a také jsou zavedeny omezení kapacity v lanovkách na 2/3 apod. Na sjezdovkách se nesmí konzumovat alkohol. Omezen je také prodej skipasů, které se prodávají na jednotlivé dny.
  • Hotely a další ubytovací zařízení zůstávají otevřeny.
  • Restaurace se od 22. 12. 2020 do 22. 1. 2021 uzavřou, take-away a donášková služba nadále funguje a fungovat bude, stejně tak hotelové restaurace pro hotelové hosty. VÝJIMKA: Restaurace v kantonu Wallis budou zatím i nadále fungovat do 22:00 (pro vstup je nutné se zaregistrovat přes aplikaci SocialPass, dokud bude reprodukční číslo pod 1 a přírůstky nově nakažených za posledních 7 dní pod průměrem celého Švýcarska. Bližší info naleznete zde.
  • Česká republika není od 14. 12. 2020 na seznamu rizikových zemí, čeští turisté tedy nepodléhají žádným restrikcím při příjezdu do Švýcarska – karanténě ani testům. Nový aktualizovaný seznam vstoupí v platnost 28. 12. 2020 a ani zde není Česká republika umístěna. Další aktualizace seznamu rizikových zemí se očekává 11. 1. 2021.
  • V případě dobré epidemické situace může kanton rozhodnout o uvolnění opatření týkajících se zejména restaurací a sportovních aktivit.
  • Aktualizovaná opatření platná v obchodech naleznete v přehledu Federálního úřadu pro veřejné zdraví FOPH. Kantony s dobrou epidemiologickou situací mohou mít i nadále otevřeno do 23:00, aktuálně jsou to tyto: Freiburg, Ženeva, Jura, Obwalden, VAUD, Neuenburg a Wallis.

Covid opatření přehledně

I nadále (od 19. 10. 2020) platí nařízení o plošném nošením roušek ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorech, na všech zastávkách veřejné dopravy a ve všech prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, lodě, MHD, lanovky atd.). Setkávání nad 15 osob je momentálně zakázáno.

Podrobný přehled opatření publikovaných 18. 12. 2020 naleznete na těchto odkazech:

Tranzit pro vaše cesty do Švýcarska přes Německo nebo Rakousko je i nadále možný – musí ovšem proběhnout do 24 hodin.

Návrat ze Švýcarska do ČR

Cestovatelský semafor ČR v současné době označuje Švýcarsko červenou barvou – občané ČR a cizinci, kteří před návratem do ČR strávili ve Švýcarsku alespoň 24 hodin, musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do ČR absolvovat PCR test na SARS-CoV-2 (nejpozději do 5 dnů od návratu) nebo ihned po příjezdu podstoupit ochrannou karanténu. Bližší informace k cestovatelskému semaforu, detaily a příjezdový formulář naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Pokud jste ve Švýcarsku a pociťujete některé z příznaků nákazy nebo jiné nemoci, je nutné navštívit stránku věnovanou izolaci a karanténě a postupovat podle uvedených pokynů. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.

Zdroj: Switzerland Tourism, c/o HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika