Lyžování a Vánoce ve Švýcarsku

Exkluzivně, přímo od oficiálního turistického zastoupení Švýcarska pro Českou republiku, vám přinášíme přehled cestovatelských podmínek.

S platností od 14. 12. 2020 nebude Česká republika na seznamu rizikových zemí a turisté z ČR nebudou podléhat žádným restrikcím, tedy ani 10denní karanténě ani testu po příjezdu do Švýcarska. Podle nyní platných opatření v ČR bude při návratu vyžadována karanténa nebo test do 5 dnů od návratu do ČR.

! Pozor na možný mylný výklad: Pokud někdo přijede před 13.12.2020 23:59, absolvuje ještě celou 10denní karanténu. Negativní test karanténu nezkracuje.

Osoby, které pobývaly v posledních 14 dnech před příjezdem do Švýcarskav některé tzv. rizikové zemi, musí i nadále podstoupit 10denní karanténu po příjezdu na území Švýcarska. Průběžně aktualizovaný seznam rizikových zemí naleznete webových stránkách švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví a lichtenštejnského úřadu pro zdraví. Povinnost neplatí pro osoby, které v posledních 14 dnech tranzitovaly přes nějaký rizikový stát a nacházely se na jeho území méně než 24 hodin.

Lyžařské areály ve Švýcarsku v provozu a budou i po dobu vánočních svátků. Situace se ale i ve Švýcarsku stále mění. Aktuálně platí, že lyžařská střediska musí 22. 12. 2020 požádat kanton o povolení k provozu pro vánoční svátky. Kantony rozhodnou podle aktuální epidemiologické situace . Švýcaři obvykle publikují nový seznam rizikových zemí po 14 dnech, to by tedy mohlo připadnout na 28.12.

Tranzit přes Německo i Rakousko je do Švýcarska i nadále možný – musí ovšem proběhnout do 24 hodin, pouze s nejnutnějšími technickými přestávkami (např. WC).

Restaurace i stravování na sjezdovkách by mělo fungovat, i když i tady mohou být zavedena spec. opatření, viz Graubünden aktuálně níže. V restauracích je třeba sedět u stolů, max. 4 osoby z max. 2 domácností u jednoho stolu, minimálně jedna osoba od stolu na sebe musí nechat kontaktní údaje a do restaurace vás pustí pouze v případě volného stolu – toto je povinné v celé zemi. Nyní jsou zavřené restaurace v kantonu Graubünden. Lyžařská střediska zůstávají v provozu, stravování v hotelových restauracích funguje. K ubytování je tedy třeba vybrat si hotel s vlastní restaurací nebo apartmán.

Od 12. 12. 2020 do 22. 1. 2020 budou obchody a provozovatelé volnočasových aktivit mít otevřené své provozovny pouze do 19:00, v neděli a o svátcích zůstanou zavřené. Restaurace zavírají rovněž v 19.00, mohou být ale otevřené v neděli a o svátcích. Pro 24.12. a Silvestr mohou zůstat otevřené do 1.00. Takeaway a dovoz jídel bude fungovat do 23.00, restaurace, které obsluhují výhradně hotelové hosty mohou zůstat otevřené rovněž do 23.00. Diskotéky a kluby zůstanou i nadále uzavřené. Pro privátní setkání max. 10 osob z max. 2 domácností.  

Kantony s dobrou epidemiologickou situací mohou mít i nadále otevřeno do 23.00, aktuálně jsou to tyto:

  • Freiburg, Ženeva, Jura, Obwalden, Waadt, Neuenburg, Wallis

S výjimkou jediného malého střediska (Fideriser Heuberge, Graubünden) se počítá s provozem ve všech lyžařských střediscích Švýcarska.

Platná opatření ve švýcarských dopravních prostředcích jsou masky, vztahuje se i na lanovky, jejichž kapacita může být využita max. ze 2/3, odstupy. Kapacita lyžařských středisek nijak omezena není. Při pobytu v přírodě, včetně lyžování, nejsou masky požadovány.

Ve středisku Flims-Laax-Falera je regulovaný prodej skipasů a počet lyžařů ve středisku. Skipasy jsou v prodeji pouze 1denní s nutností dopředné rezervace (možno od 12 hod předchozího dne).

Opatření platná v obchodech najdete na tomto odkazu:
https://asmas.ch/aktuell/schutzkonzept-restart/,
popřípadě také na https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/massnahmen-des-bundes.html.

Cestující z pobytu ve Švýcarsku, který přesáhl 24 hodin, musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do ČR absolvovat PCR test nebo karanténu. Při návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních.

Příjezdový formulář: http://www.prijezdovyformular.cz/

Zdroj: Switzerland Tourism, c/o HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.