Lyžování v číslech

Od 007 do 327 milionů – při novinkách v Alpách jde někdy jen o pár centimetrů a jindy o mnohem, mnohem více.

Již roky se nese trend lyžařských středisek stejným směrem. Investování přináší hlavně zvýšený komfort, vyšší jistotu sněhu a kratší čekací dobu, které jsou spojené s gastronomií a ohleduplným přístupem k životnímu prostředí.

 

Novinky zimy 2017/2018 v číslech.

 

007 je hlavní značka marketingu pro středisko Sölden, které je místem natáčení nové bondovky „Spectre". V nadmořské výšce 3.050 m vznikla vedle restaurace Ice Q speciální výstava s tématem „Elements 007“.

 

5 cm více místa na sedadlo mají milovníci lyžování díky nové stavbě lanovky Ifenbahnen ve středisku Kleinwalsertal, jehož lanovky jsou označované za „nejtišší a nejpohodlnější lanovky" v Allgauských alpách. Úplně levná tato radost nebyla: celkem stála modernizace lyžařského střediska 40mil eur.

 

10 sedaček je aktuální standard rakouských gondol. Nové desetimístné gondoly ve Wildkogel, Kleinwalsertal v St. Johann, ve Finkenbergu, na Spiljoch nebo v oblasti Saalbach-Hinterglemm přináší rychlejší způsob přepravy.

 

15 hektarů freeridového areálu (neupraveného prostoru) zpřístupňuje nová desetimístná gondola na Pfeifferköpfl ve středisku Wildkogel. Právě zde se střetávají dva body související s rozvojem: větší komfort při přepravě a naproti tomu méně komfortu při lyžování.

 

 

 

50% slevy způsobí předpověď počasí na cenu denního skipasu ve švýcarském středisku Pizol. Čím méně dobrá je předpověď počasí pro lyžování, tím více se dá ušetřit za denní skipas. Ten je možné zakoupit nejméně 7 dní dopředu.

 

92 CHF, tedy 79 EUR stojí jednodenní skipas v oblasti Zermatt-Cervinia u italsko švýcarské hranice. Naproti tomu je cena 82 CHF ve středisku St Moritz jako panák šnapsu. A denní skipas na ledovec Großglockner stojí jen EUR 46,50.

 

110 procentní růst nebo 48 stupňů má nová lanovka Schwyz-Stoos ve švýcarských Alpách. Jedná se o nejstrmější lanovku v Alpách. Od prosince je možné se nechat vyvézt do centra Stoos a překonat tak 744 výškových metrů.

 

400 hotspotů přináší internetový přístup v lyžařské oblasti Ski Amadé.

 

820 EUR musí nyní vydat milovník lyžování za sezónní skipas v rakouském lyžařském megastředisku mezi středisky St Anton a Warth. Ve srovnání: sezónní skipas v Kitzbühel stojí 666 EUR; Garmisch-Partenkirchen si řekne za sezónní skipas pro oblasti Zugspitze a Classic 492 EUR.

 

1500 hostů se vejde do nové arény Alm-Arena v regionu Dachstein. 5,5 milionu stálo gastronomické zařízení nabízející hudební produkci, širokou nabídku nápojů a kulinárské speciality od místních specialit po burgery.

 

3213 metrů má nová lanovka na Zuspitze mezi nosníkem a horskou stanicí. Jedná se o nejdelší vzdálenost mezi opěrkami u lanovky na světě. Lanovka má současně největší rozdíl převýšení jedné sekce 1945 m. Otevřená byla 21.12. o nejkratším dni v roce.

 

 

 

30 000 metrů čtverečních lesa bylo na Patscherkofel ve středisku Innsbruck zalesněno, aby mohla být postavená nová desetimístná lanovka. Bohužel nikde se neuvádí, kolik lesa bylo vykáceno.

 

170 000 kubických metrů vody pojme nový zásobník vody v oblasti Warth-Schröcken, což je srovnatelné s milionem koupacích van. Nejedná se však o největší zásobník. Uměle vytvořená jezera ve středisku Sölden a Zauchensee pojmou dvakrát až třikrát více vody. Celkem investovaly rakouské lanovky pro tuto zimu 107 milionů eur do zasněžování.

 

670 000 osob může být přepraveno ve dvanácti střediscích v oblasti Dolomiti Superski za hodinu. Po investicích 70 milionů eur je nyní 97 % ze 1200 km sjezdovek možno zasněžit.

 

47 milionů eur bude investováno do jara 2018 ve středisku Jenner do nové desetimístné kabinky a dvou šestisedačkových lanovek. Projekt u výletní hory v oblasti Berchtesgaden je v současnosti největší v německých Alpách.

 

327 milionů dnů stráví němci za rok při zimních sportech. Zhruba 46 % z toho je při lyžování a snowboardingu, kdy využívají služeb lanových drah. Zbylé dny tráví při běžkování, zimní turistice, sáňkování a túrách. Toto vyplývá ze studie „Zimní sporty v Německu“.

 

 

 

Zdroj: www.sueddeutsche.de