Korutany - Alpsko-jadranská stezka: Od Großglockneru k moři ...

Alpsko-jadranská stezka je úplně nová, pestrá, 750 km dlouhá objevitelská trasa vedoucí třemi státy a třemi kulturami – Rakouskem, Slovinskem a Itálií. Od úpatí majestátního Großglockneru až k azurově modrému moři s nádhernými výhledy do „rajské zahrady“. Se střídajícími se výhledy na nádherné přírodní divadlo, alpské vodní scenérie a fascinující svět zvířat a rostlin, okolo jezer, potoků a řek se dostanete k cíli cesty, který se jmenuje Jadran.

Od úpatí nejvyšší hory Rakouska - 3.798 m vysokého Großglockneru, až k Jaderskému moři. Putování je rozděleno do celkem 43 etap, každá o délce okolo 17 km, a vede přes Korutany, Furlansko-julské Benátsko a Slovinsko. Celkem 750 km směrem na jih. Celou cestu doprovází poutníky mírné středomořské klima, mnoho slunečných dní, a příjemné teploty. A samozřejmě také jedinečné výhledy a panoramata v tomto ráji mezi Alpami a Jadranem.

Cesta je cíl

Geografický cíl Alpsko-jadranské stezky se jmenuje Muggia, kousek na jih od starého c. a k. přístavního města Terstu. Stezka vede podél vody v jejích různých skupenstvích a formách, od věčného ledu ledovce na Großglockneru přes řeky a jezera až k moři. Stezka samozřejmě existovala již dříve, ale až dnes byla poprvé kartografy zachycena a vyznačena. Kdo se necítí na absolvování celé její délky, ten se může rozhodnout jen pro některé jednotlivé etapy „rajskou zahradou“, které všechny dohromady poskytují úžasné pohledy, nádherné přírodní scenérie, blyštící se jezera ke koupání, majestátní alpské štíty a nakonec azurově modrý Jadran.První vykročení

První ze sedmi etap vede Korutanami přes slunečné a idylické údolí Mölltal s jedinečným panoramatem okolního alpského světa třítisícovek. Začínáme u úpatí Pasterze, největšího rakouského ledovce, ve středu Národního parku Vysoké Taury. Trasa vede dále do  Heiligenblutu a do Großkirchheimu. Tady nemůžete minout proslulé apriašské vodní mlýny (Apriacher Stockmühlen), které svědčí o těžkém životě místního sedláckého obyvatelstva od 17. až do minulého století. Středověké město umělců Gmünd leží také na trase stezky. Nedávno bylo oceněno za svůj profesionální přístup ke kultuře cenou „EDEN-Award 2011“.

 

 

K nejkrásnějším turistickým oblastem Korutan patří jednoznačně Millstättské Alpy. Rozkládají se v jakémsi oválu, uprostřed kterého leží Millstättské jezero, druhé největší korutanské jezero, v němž se samozřejmě lze také koupat. Navíc současně se nachází ve středu krásné krajiny Národního parku Nockberge, skrz který vedou etapy 15 a 16 Městečko Arriach se může pochlubit jednou zvláštností - je to geografický střed Korutan. A je také výchozím bodem jedné z etap, která vede Gerlitzenskými Alpami v nadmořské výšce až 1.911 m. Kolem Ossiašského jezera se vine poslední etapa, která protíná výhradně korutanské oblasti. Vede z Veldenu am Wörthersee do Baumgartnerhöhe nedaleko jezera Faaker See. Krátce před cílem míjí romantickou zříceninu hradu Finkenstein s divadelní a koncertní arénou, kde se nabízí návštěvníkům skutečně dech beroucí výhled na západ slunce.Kratší varianta: Okruh třemi zeměmi

Pro koho je přece jen celých 750 km příliš mnoho ale přesto by si rád Alpsko-jadranskou stezku vyzkoušel, pro toho je připravena její zkrácená varianta: Okruh třemi zeměmi se skládá z celkem šesti denních etap s celkovou délkou 130 km, vedoucí přes Korutany, Furlansko-julské Benátsko a Slovinsko.

Start cesty je v Korutanech v oblasti Baumgartner Höhe u jezera Faaker See, dále vede až do termálních koupelí Villach (Warmbad Villach), přes Nötsch a Feistritz. V Itálii pak údolím Val Canale do obce Valbruna a města nákupů Tarvisia. Po návštěvě známého poutního místa Monte Santo di Lussari vede cesta dále do obce Laghi die Fusine a podél úpatí hory Mangart, jednoho z nejvyšších vrcholků Julských Alp. Pak už dosáhnete vyhlášeného slovinského zimního střediska Planica. Známé je především svými můstky pro skoky a lety na lyžích a dále dojdete do centra zimních sportů Kranjska Gora, těsně předtím, než se opět dostanete zpátky do výchozího bodu na území Korutan.Best in Travel 2013

Lonely Planet, světoznámé největší vydavatelství nezávislých cestovních průvodců, zařadilo Korutany jako jediný z německy mluvících regionů mezi deset nejlepších rekreačních oblastí na světě.
Redakce doporučuje Korutany jako ideální cíl pro rodiny a aktivity v přírodě stejně tak v létě jako i v zimě.
Důraz klade na dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a množstvím nabízených služeb i středomořský klidný a zdravý životní styl.

 

 

Více info najdete na www.korutany.com

Regiony v korutanech najdete ZDE

Zajímavé nabídky najdete ZDE