Kde najdete nejdelší sjezdovky?

Nejenom, že Vám dlouhé sjezdovky umožní déle si vychutnat požitek z lyžování, ale také zapříčiňují kratší
fronty u vleků. Jejich vrchol bývá velmi vysoko, takže si užijete krásný panoramatický a romantický výhled.

A jaké jsou tedy ty nejdelší a nejoblíbenější sjezdy v Alpách?


Francouzské Alpy

Alpe d'Huez - 16 km dlouhá černá sjezdovka

Černá sjezdovka na ledovci Sarenne se táhne od Pic Blanc v 3330 m až na Alpe d'Huez v 1860 m. Začátek je strmý a je tu řada míst, kde naberete větší rychlost. V druhé polovině vjedete do údolí, kde si můžete užít výhled při pomalejší jízdě.

 

Les Arcs - 8 km červeno-černá sjezdovka

Lanovkou vyjedete až na nejvyšší vrchol Aiguille Rouge na 3226 m. Sjezdovka Aguille Rouge vede do vesničky Villaroger ve výšce 1200 metrů. Tato sjezdovka je pozoruhodná svou 8 km délkou a strmostí ( "přenížení" přes 2000 m). Začátek vrcholu je klasifikován jako černá obtížnost, pak od třetiny až na doraz je červená, ale stále náročná. Na Aguille Rouge je nejlepší vyjet už ze začátku dne, kdy zatím není přelidněno.

Kvalitní sníh zde najdete téměř vždy, protože horní polovina je nad 3000 m a dolní polovina je orientovaná na sever, takže sníh se tam drží velmi dobře.


Flaine - 14 km modrá sjezdovka

Nejdelší modrá sjezdovka v Evropě je Cascades. Na 14 km trasu vyrazíte v horní části Les Grandes Platières ve středisku Flaine, sjedete až na 2500 m do střediska Sixt. Během "přenížení" o 1800 m si užijete podívanou na velkolepé scenérie - široko daleko neuvidíte ani jeden lyžařský vlek, jen krásnou přírodu. Určitě se zastavte v restauraci Gers, kde si při obdivování krajiny pochutnáte na vyhlášených pochoutkách. Po příjezdu do Sixt máte zdarma k dispozici skibus, který Vás zaveze zpět na GME parkoviště v Samoëns.


Val Cenis - 10 km zelená sjezdovka

Nejdelší zelená sjezdovka v Evropě se jmenuje L'Escargot, kterou ocení zejména začátečníci. L'Escargot začíná na 2050 m a vede až do 1398 m. Sjezdovka je lemovaná borovicovým a modřínovým lesem. Z vrcholu uvidíte Dent Parachee, Pointe D'Andagne a dokonce i Grand Paradis. Sjezdovka je dost "plochá", takže pro snowboardisty to není úplně ideální místo.

 

Rakouské Alpy

Ischgl - 11 km červeno-černá sjezdovka

Sjezdovka Eleven, nejvyšší bod Tyrolska, vychází z Greitspitze na 2872 m a sestupuje do Ischglu v 1400 m. První část sjezdovky je černá a plynule přechází do červené. Ve střední části sjezdovky je velmi dobrá restaurace Idalp, odtud se můžete dostat do centra města Ischgl. Nejlepším způsobem, jak vyjet na výchozí bod sjezdovky Eleven je využít novou lanovku Lange Wand C5, Greitspitz B4 nebo přes Greitspitz s využitím horské železnice O1.

 

Italské Alpy

Cervinia - 20 km červená sjezdovka

Přístup na jednu z nejdelších sjezdovek je z Malého Matterhornu, známého také jako Piccolo Cervino. Na vrchol se dostanete nejvyšší lanovkou Evropy přes obrovské ledovcové trhliny. Dvacetikilometrovou jízdu začnete po červené sjezdovce ve výšce 3883 m a dostanete se až do střediska Valtourneche, které leží v Cervinii na 1524 m.

Pokud si na tak dlouhou trasu netroufáte, můžete se z Malého Matterhornu vydat směrem do švýcarského Zermattu po 13 km sjezdovce. Bez ohledu na směr - Cervinia nebo Zermatt - to bude poměrně náročná jízda.

Díky své nadmořské výšce je zde jistota sněhu od konce listopadu až do poloviny dubna.

Do střediska Cervinia vede i kratší červená sjezdovka Ventina, která měří 11,5 km a dostanete se na ní z vrcholu Plateau Rosa.

 

Zdroj: www.onthesnow.co.uk