Heliskiing se dá provozovat i blíž, než v Kanadě

Vrtulník vás vysadí na samém vrcholu hor. Před očima se otevře neposkvrněná bílá náruč a do krve se začne uvolňovat adrenalin. Sjíždíte liduprázdné svahy a společnost vám dělá pouze vítr. Tak přesně to je heliskiing.

Snad nejznámější světovou destinací pro heliskiing a freeride je Kanada, v Evropě se často mluví o Rumunsku a ve střední Asii o Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu. Ale jak cesta do Kanady, tak do střední Asie zájezd prodraží. Máme pro vás pár tipů, kde můžete tento adrenalinový zážitek vyzkoušet během lyžařské dovolené v dostupnějších evropských střediscích.

 

       
 

 

Rakouské Alpy

Jediným místem v zemi, kde je možné vyzkoušet heliskiing, je Lech Zürs. Jedno z nejluxusnějších rakouských středisek nabízí dvě možnosti sjezdu. Prvním z nich je Mehlsack, který je vhodný pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře fandící opravdu hlubokému sněhu. Druhou možností je vrchol Orgelscharte a sjezd vedoucí do údolí Schneetal. Zejména v jarním období mohou tuto variantu vyzkoušet i středně pokročilí lyžaři. Cena za osobu včetně služeb zkušeného průvodce, který vás navede a bude odpovídat za bezpečnost, se pohybuje kolem 365 – 480 euro.

Nabídku ubytování ve středisku Lech Zürs najdete ZDE

 

Francouzské Alpy

Ve Francii je tento sport zakázaný. Výjimkou je strategicky položené středisko La Rosiere, které se nachází na území Francie, avšak pouze pár metrů od italských hranic. Vrtulník, který zde operuje, patří italské záchranné službě a tak je možné obejít francouzský zákon. Někdy je středisko uváděné jako italské.
Z Chamonixu se velmi často podnikají heliski výlety na Mont Blanc, ale pouze na švýcarskou nebo italskou stranu hory. Průvodci vyzvednou klienty na hotelu, autem odvezou k nejbližšímu heliportu na švýcarské nebo italské hranici, a pak už vzhůru k vrcholu.

 

Italské Alpy

Od sezóny 2013 se otevřelo heliskiingu oblíbené středisko Livigno. Sjíždí se vrcholy Val del Monte a Val delle Mine. Cena jednoho letu se pohybuje v rozmezí 275 – 550 euro v závislosti na počtu lyžařů.

Nabídku ubytování ve středisku Livigno najdete ZDE


Některé luxusní hotely v oblasti Val Gardena-Alpi di Siusi nabízí svým hostům heli-skiing na ledovci Marmolada. Tato služba je ale vázaná na ubytování v daném zařízení a její cena je tak podstatně nižší – již od 150 euro.

Nabídku ubytování ve středisku Marmolada najdete ZDE


Italským centrem heliskiingu je Valgrisenche nacházející se v údolí Aosta na francouzsko-italské hranici. Zde je možné vyzkoušet 12 různých sjezdů od snazší až po velmi náročnou úroveň. Například z vršku Ruitoru se vám naskytne úžasný výhled 360° a spatříte Monte Bianco, Monte Rosa, úchvatný Matterhorn nebo Gran Paradiso. Ceny jsou opět závislé na počtu osob.

 

Švýcarské Alpy

Zde je heliskiing povolený na několika místech, let ale musí vždy provozovat švýcarský operátor. Jednou z možností je Zermatt, jedno z nejluxusnějších alpských středisek. Odtud se přistává třeba na vrcholovém platu Aeschihorn, kde jste si téměř rovni s alpskými čtyřtisícovkami – Lisskamm, Zwillinge, Breithorn nebo Pollux. Sjet 14 km do údolí Zermatt můžete i z Monte Rosy. Nabízí se také sjezdy Alphubeljoch nebo Testa Grigia. Cena se pohybuje kolem 375 euro za sjezd při minimálním počtu 4 osob.

Dalšími středisky, odkud se lítá na vrcholky hor a sjíždí se freeridovým terénem, jsou St. Moritz nebo Verbier.

 

 

Většina společností nabízející heliskiing zapůjčuje (nebo již má přímo v ceně) povinné vybavení. Lyže pro jízdu v hlubokém sněhu jsou kratší a širší. Nutností je i výbava pro případ laviny – lavinový vyhledávač, lopata, sonda a speciální batoh zajišťující ideálně polohu na povrchu laviny po jejím zastavení. Ani v jedné zemi není možné podniknout adrenalinový zážitek bez certifikovaného průvodce, který vám vysvětlí zásady sjezdu, seznámí vás s terénem a celou cestu dolů vás povede. I když některé sjezdy uvádí lehkou obtížnost, měli byste být alespoň středně pokročilí lyžaři a s dobrou fyzickou kondicí.

 

Zdroje:

http://www.skischule-lech.com/

http://www.aluxurytravelblog.com/

http://www.heliskivalgrisenche.com

http://pistehors.com/

http://www.chamonix.net/

http://www.zermatt.ch/

http://www.air-zermatt.ch/