Graubünden: odpočinková letní dovolená

1 000 vrcholů, 150 údolí a 615 jezer. Kdo se vydá do švýcarského kantonu Graubünden, pozná i tři rozdílné kultury. Německá, rétorománská a italská se tu doplňují stejně skvěle jako horská jezera a moderní lázně nebo divoká příroda a mistrovská díla železničního stavitelství. I gastronomie je díky třem svébytným kulturám výraznou dominantou nejoblíbenějšího prázdninového regionu v Alpách.

 

V 19. století byl Graubünden letním rájem pro pěší turisty a básníky. Dnes se tu stejně dobře cítí sportovci, rodiny i požitkáři. Graubünden se stal jedním z nejrozmanitějších alpských regionů, ve kterém si na své přijde opravdu každý. To, co spojuje návštěvníky Graubündenu, je totiž požitek.

 

V Graubündenu se nachází 615 horských jezer. Některá jsou napájena ledovci a jsou po celé léto ledově studená. Mnoho dalších horských jezer ve Švýcarsku se v létě od sluníčka ohřeje natolik, že osvěžující koupeli v jezeře již nestojí nic v cestě. Caumasee ve Flimsu s tyrkysově zelenou vodou svou krásou překoná leckteré pláže u Středozemního moře.

 

Koupání, pěší túry nebo kolo. Při všech aktivitách je vítaným společníkem apetit. Na jídelním lístku se nachází sušené maso Bündnerfleisch a syrová šunka z německé části Graubündenu, klobásky Andutgel a Salsiz z rétorománských údolí, Formaggi z italské části Graubündenu. Vyzkoušejte graubündenskou kroupovou polévku, závitky Capuns, sladký chléb Birnbrot nebo ořechový koláč. Na kulinářských stezkách ve Flimsu doprovázených třeba místním prvotřídním pinotem nebo temperamentním veltlínským lze výborně přemýšlet o regionu, kde příroda a člověk, zemědělství a turismus vytvořili rozmanitou kulturní krajinu.

 

   


A možná právě v tom momentě připomene pískot lokomotivy součást inventáře, která k prázdninovému regionu č. 1 patří stejně jako krávy nebo malé bílé kostelíky: Rhétskou dráhu. Malé červené vláčky spojují dohromady jednotlivé kulturní oblasti, přetínají hluboké soutěsky a překonávají velké výškové rozdíly. Tratě Albula a Bernina jsou tak velkolepé a zároveň tak harmonicky zasazené do krajiny, že si je UNESCO zapsalo na svůj seznam světového dědictví.

Více informací o švýcarském regionu Graubünden najdete zde http://cz.graubuenden.ch/