Dovolená v Alpách za dobrou cenu

 

Italské Alpy – Livigno

Livigno je jedno z nejméně přístupných středisek v Alpách. Cesta z Innsbrucku trvá v lepším případě tři hodiny, protože středisko je daleko od italských letišť.

Livigno je i přes horší dopravní dostupnost velmi oblíbené díky nižším cenám a kvalitě služeb a zařízení. Livigno může držet výhodnější cenu díky speciálnímu daňovému statusu, který zde platí již od dob Napoleona. Neplatí se zde žádné DPH, takže nápoje, palivo a spotřební zboží jsou zde jedny z nejlevnějších v Evropě.

Mnoho starých dřevěných domů v centru obce, kde není dovolena doprava, se změnila na příjemné bary, restaurace a kluby.

 

Celá obec se rozprostírá podél horské cesty o délce 10 km, která bývá v zimě uzavřena v nadmořské výšce 1816m blízko hranice se švýcarskými Alpami – i proto má středisko Livigno přezdívku Malý Tibet. Jde o skvělou oblast pro začátečníky nebo lehce pokročilé se sjezdovkami na obou stranách údolí a má dlouhou sezónu s dostatečným množstvím sněhu od listopadu do května.

Livigno má rovněž plochy mimo sjezdovky vhodné pro freeride, zvláště na svazích Mottolino, které jsou dostupné rovněž helikoptérou. Livigno tedy nabízí kombinaci slov, které se běžně v jedné větě nevyskytují - heliski a cenová dostupnost.

 

Rakouské Alpy – Söll

Rakouské Alpy nabízí více možností, jak najít středisko za lepší cenu, pokud akceptujete kompromis mezi kvalitou a kvantitou sjezdovek. Jsou zde tucty malých vesniček, které lákají na svůj šarm, avšak mají omezený prostor pro lyžování a počet lanovek. Söll může nabídnout mnohem víc – druhá největší oblast lyžování v rakouských Alpách a k tomu dostatek ubytovacích kapacit za příznivou cenu.

Tradiční tyrolská vesnička se nachází uprostřed širokého údolí – sjezdovky jsou kilometr od nich a nejlépe jsou přístupné skibusem. Söll je neoficiální hlavní město oblasti Ski Welt, tuctu obcí s 90 lanovkami a 280km pokročilých sjezdovek. Region je rovněž přímo napojen přes střediska Westendorf a Kirchberg až do střediska Kitzbühel. Tím se oblast rozšiřuje o dalších 54 lanovek a 170 km.

Před pár lety bylo středisko Söll známé díky svému aktivnímu nočnímu životu. Avšak díky největší koncentraci hotelových lůžek v regionu se nyní snaží orientovat na širší klientelu, včetně rodin.

 

Rakouské Alpy – Alpbach

Začátečníci nepotřebují komplexnost velkých středisek, takže pokud jste začátečníkem na lyžích, vydejte se do tyrolského střediska s tradiční atmosférou – pravidelně vyhrává ceny za nejkrásnější vesničku v rakouských Alpách.

Alpbach má v centru města tréninkový svah, který je ideální pro zkoušení jízdy na lyžích po absolvování lekcí, avšak hlavní lyžařská oblast se nachází pět minut autobusem a poté gondolou.

 

Během výhodných rodinných týdnů nabízí středisko skipas pro děti pod 15 let zdarma. V roce 2017 se tato akce koná od 1. do 17.dubna.

 

Lyžařská oblast Alpbach je od sezóny 2012/13 pro pojená s oblasti Auffach v údolí Wildschönau a tím vznikla lyžařská oblast Ski Juwel. Avšak Alpbach, ležící pouze 40min autem od letiště v Innsbrucku, se výrazně za poslední roky nezměnil. Jediným rozdílem je, že pokročilí lyžaři se nyní vrací do tohoto střediska, aby si užili 109 km sjezdovek obsluhovaných 46 lanovkami ve dvou údolích.

 

Francouzské Alpy – Serre Chevalier

Oproti klasickým střediskům jako Val d´Isere nebo Courchevel je Serre Chevalier menší a méně technické, avšak přátelštější a více uvolňující s jedinečným charakterem. Serre Chevalier je společné jméno pro tucet vesniček podél cesty z města Briancon v jižní části francouzských Alp, které zahrnuje 250 km sjezdovek většinou pokročilejších, které obsluhuje 61 lanovek.


Zdroj: www.telegraph.co.uk