Do Alp dorazila pořádná sněhová peřina

V Čechách si užíváme ještě poslední dozvuky babího léta a v Alpách už odhazují první lopaty sněhu v sezóně 2018-2019.

V některých částech švýcarských a italských Alp napadlo za posledních pár dnů velké množství sněhu. Některá střediska hlásí dokonce kolem 3 metrů. Díky této neočekávané nadílce čerstvého sněhu mohla některá střediska otevřít o měsíc dříve, než bylo původně v plánu.

Během uplynulého týdne napadlo v jižní části švýcarských Alp a severní části italských Alp velké množství sněhu. Středisko Verbier nabídlo velmi dobré podmínky pro všechny milovníky lyžování již v pátek 2.11. Jedná se o nejčasnější začátek sezóny pro toto středisko.

Rovněž v pátek 2.11. se otevřely brány střediska Sulden v italských Alpách. Švýcarské středisko Glacier 3000 přivítalo první natěšené lyžaře a snowboardisty v sobotu 3.11.

Podle odborníků není sněžení v říjnu v oblasti Alp nic neobvyklého. Dva metry čerstvého sněhu jsou však již přírůstek, který dokáže do Alp přilákat spoustu nadšenců do lyžování, snowboardingu a zimních sportů. Vysoké přírůstky sněhu se týkají středisek nad 2600 m.

Ve švýcarských Alpách zavítalo sněžení i do středisek Zermatt a Saas-Fee. Italské Alpy otevřely v pondělí 5.11. brány na ledovci Cervinia z italské strany. Švýcarská strana ledovce zůstává stále zavřená.

Podle sněhového zpravodajství foukal v uplynulých dnech vítr, padal sníh i déšť. Necháme se tedy překvapit, jakou zimu si pro sezónu 2018/2019 příroda připravila, protože severní Alpy stále zakrývají zelené stráně a fouká teplý vítr.

Do Alp dorazila pořádná sněhová peřina

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/488134-alpy-zasypaly-tri-metry-snehu.html

http://cervinia.it

http://zermatt.ch/en