Bad Hofgastein:Lanovka vyplatí vyšší úrok než banka

Čísla jsou poměrně závratná: Do roku 2020 investují Schlossalmbahnen ve středisku Bad Hofgastein 85 milionů eur. Mluví se o „generačním projektu“. Středisko Bad Hofgastein se nově přetváří, vznikne 125 000m3 záchytná nádrž, dvě nové lanovky, vznikne nová údolní a střední stanice. Stavební práce začnou na jaře 2017.

Částka 21,3 milionů eur, která odpovídá čtvrtině celkové částky, může být financována z provozu. Pro zbylých 63,5 milionů eur existují různé koncepty financování.

 

Model spoluúčasti občanů

Nový model, který se v oblasti Salzburg ještě nevyskytl v souvislosti s investicemi do lanovek a jejich zařízení. Investoři, tedy občané střediska Bad Hofgastein, se mohou podílet od 100 do 5000 EUR, nejvýše 10 000 EUR.

Dle délky půjčky (pět až sedm let) se investice zúročí fixně čtyřmi nebo šesti procenty úroku.

Celý kapitál bude po vypršení lhůty celkově uhrazen. Obyvatelům Bad Hofgastein se nabízí tři modely. Při prvním je garantované fixní zúročení. U dvou dalších proběhne zúročení prostřednictvím permanentek na lanovky. Tím se rozjede perpetuum mobile.

Plocha lanovek Schlossalm v Bad Hofgastein se po realizaci projektu navýší na 120 hektarů (20 hektarů navíc). Kapacita se zvýší z 1400 na 3000 přepravovaných osob za hodinu. Multifunkční údolní stanice bude přesunuta na opačnou stranu hlavní silnice. V souvislosti s nárůstem lyžařů začátečníků vzniknou dvě nové tréninkové tratě.

 

Zdroj: www.salzburg.com