Aktuální sněhové zpravodajství 8.2.2019

Slunečná obloha dominovala oblasti Alp v pátek 8.2., takže připravila nádherné lyžování. Vneděli má sněžit hlavně ve francouzských Alpách a švýcarských Alpách, lehce nasněží v italských Alpách a rakouských Alpách.

Rakouské Alpy

Po krátkém období bez sněžení se do rakouských Alp opět vrátil čerstvý sníh. Pouze čtyři oblasti lyžování v rakouských Alpách nemají na horních svazích více než 4 metry sněhu. Rakouské Alpy v současnosti nabízí fantastické podmínky, o víkendu bylo dle sněhové předpovědi jasno s dobrou viditelností a teploty pod bodem mrazu.

Salzburg nabízí velmi kvalitní sněhové podmínky v oblasti Amadé, je zde teplo a slunečno. Všechny oblasti mají otevřenu většinu lanovek.

Tyrolsko očekává o víkendu další čerstvý sníh s teplotami pod bodem mrazu. Kitzbühel a Ischgl rovněž mohou počítat s čerstvým sněhem. Podle sněhové předpovědi může St Anton počítat během nadcházejících 9 dnů s přírůstkem až 70cm.

Víkend pod modrou oblohou nabízí rakouské Alpy ve většině oblastí. Teploty zůstanou nízko. V neděli začne sněžit. Obergurgl a Zurs mohou počítat s nárůstkem 25cm v neděli. Čerstvý sníh příjemně osvěží sjezdovky a připraví i příjemné podmínky pro lyžování mimo sjezdovky. Naneštěstí v některých oblastech budou srážky dešťové, např. Ellmau. Déšť  by neměl nijak výrazně ovlivnit sněhové podmínky.

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy mají od minulého víkendu modrou oblohu. Val d´Isere a Tignes nabízí slunečnou oblohu po většinu týdne, avšak začátkem dalšího týdne může případnout až 50cm. Courchevel má z posledních několika dnů čerstvý sníh na svazích, avšak v pondělí může připadnout dalších 20cm.

Portes du Soleil mělo slunečný pátek, o víkendu může počítat s čerstvým sněhem. Avoriaz bude mít zhruba 43cm v pondělí, Chatel krásných 40 cm.

Nádherné lyžování nabízí střediska Les Deux Alpes a Alpe d´Huez s teplotami pod bodem mrazu a slunečnou oblohou, kdy je většina lanovek v provozu a sjezdovky jsou dobře upravené.

Švýcarské Alpy

Slunečný den s nízkými teplotami pod bodem mrazu byl pátek 8.2.  Engelberg nabízí fantastickou vrstvu sněhu na vyšších svazích, přes 500cm. Saas Fee má skvělých 330cm na vyšších svazích a 44cm v údolí. V regionu Jungfrau má středisko Murren zřejmě nejlepší podmínky pro lyžování na dobře upravených svazích z vrcholu Schilthorn s 15 lanovkami v provozu. V neděli se počítá s dalším sněžením v oblasti švýcarských Alp, nejvíce napadne ve středisku Gstaad – nádherných 50cm.

Italské Alpy

Mírné počasí ovládlo italské Alpy, teploty se nacházely nad bodem mrazu na jižních svazích a v nižších polohách. Nový sníh napadne v neděli v oblasti Val d´Aosta, takže střediska Cervinia, Courmayeur a La Thuile. V pondělí se opět vyjasní a přijdou dva dny pod modrou oblohou.

Via Lattea má výrazně lepší podmínky díky sněžení, které umožnilo zprovoznit další propojení oblasti. Na vyšších svazích je již více než 1 m sněhu. Propojení do Sauze je i nadále omezené pouze na černou sjezdovku.

Střediska v oblasti Dolomity rovněž mají lepší podmínky pro lyžování díky sněžení z minulého víkendu. Teplé počasí a jasná obloha připravily nádherné podmínky pro lyžování. Čerstvý sníh umožnil lyžování mimo sjezdovky na začátku týdne, avšak v druhé polovině již byly svahy ujeté.

Německé Alpy

Německé Alpy mají za sebou další týden plný hustého sněžení, které navázalo na víkend, kdy musel být zrušen závod světového poháru na sjezdovce Kandahar ve středisku Garmisch. Teploty zůstanou o víkendu nízké, i když postupně budou narůstat, takže se může stát, že v neděli bude v některých níže položených střediscích pršet. Týká se to středisek Oberstdorf, Reit im Winkl a Spitzingsee. Deštivé počasí však nebude trvat dlouho, protože se teploty opět vrátí pod bod mrazu. Sjezdovky nabízí výborné podmínky pro lyžování, takže snad déšť dramaticky nezhorší stav sjezdovek.

Zdroj: www.skiclub.co.uk