Aktuální sněhové zpravodajství 8.1.2019

Sněhové podmínky v Alpách jsou velmi rozdílně. Téměř všechna střediska v rakouských Alpách, ve východní části švýcarských Alp a v německých Alpách zažívají husté sněžení, které připraví fantastické podmínky v Alpách nejen pro lyžování. Kvůli silnému větru a z bezpečnostních důvodů byly některé oblasti uzavřené.

Sněhové zpravodajství

S ohledem na počasí napadne v nadcházejících 9 dnech nejvíce sněhu v těchto střediscích rakouských AlpLech, Zurs, Warth a Schrocken.

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy hlásí z některých středisek více než metr sněhu od začátku roku 2019 a zhruba stejné množství by mělo ještě připadnout. Silné sněžení radikálně proměnilo podmínky pro lyžování v oblastech, kde je hluboký prašan až po kolena, sníh až dolů do údolí. Silné sněžení místy doprovází silný vítr, který omezil provoz některých lanovek.

Nárůst sněhové vrstvy mezi 1 – 2 metry, tak lze nyní charakterizovat regiony v rakouských Alpách. Střediska jako Lech / Zurs, Saalbach, Obergurgl a Kitzbühel spolu se středisky u ledovců mají za sebou 24 hodin, kdy napadlo až půl metru sněhu a další sněžení ještě přijde. Sněžení bylo často doprovázeno silným větrem, kvůli kterému byly některé lanovky uzavřeny. Kvůli sněžení je také zhoršená přístupnost některých středisek, kdy sníh blokuje silnice. Velký  nárůst sněhu může způsobit pád laviny, takže i z tohoto důvodu může dojít k uzavírkám silnic či sjezdovek.

Pro ty, kteří mají rádi freeride, sledujte bezpečnostní opatření horské služby v jednotlivých střediscích a oblastech, volte si svahy v nižších polohách, kryté před silným větrem. Přírůstek sněhu je tak veliký, že ani střediska momentálně nedokážou říct, který terén je vhodný pro freeride.

Dle sněhového zpravodajství bude od středy do pátku pokračovat další sněžení, může připadnout až 1 metr čerstvého sněhu. V sobotu a v neděli přijde krátká přestávka od sněžení, takže bude možné v klidu si vychutnat výborné podmínky pro lyžování.

Francouzské Alpy

Kromě lehkého sněžení koncem příštího týdne v oblasti Les Sybelles, většina francouzských Alp zůstává bez čerstvého sněhu. Sjezdovky jsou tvrdé a uježděné, místy ledovaté. Mimo sjezdovky je také možné najít pár vhodných svahů. Sněhová vrstva je stálá ve vyšších polohách a milovníci lyžování stále jezdí na sněhu z roku 2018. Níže položená střediska nemají tolik štěstí, protože na níže položených svazích nemají tak dobré podmínky, např. Morzine. Mnoho středisek vytvořilo umělý sníh a díky tomu udržují střediska čerstvá a sjízdná, jak je v jejich silách.

Dle sněhového zpravodajství se oblačnost vrátí do francouzských Alp v úterý, sníh začne padat v severně položených střediscích oblasti Haute Savoie. Dle předpovědi by se sněžení mělo přesunout více na jih a přinese zlepšení podmínek pro lyžování.

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy mají velké rozdíly mezi podmínkami na východě a na západě. Střediska blízko rakouským Alpám zažívají vydatné sněžení, zatímco střediska blíže francouzským Alpám, např. v kantonu Valais, rovněž zažívají nedostatek čerstvého sněhu jako francouzské Alpy.

Střediska na východě švýcarských Alp, speciálně v kantonu Graubünden, mají fantastické podmínky, v neděli 6.1. připadlo nádherných 50cm čerstvého sněhu ve střediscích Davos / Klosters, Arosa / Lenzerheide a v dalších, která leží poblíž. Sjezdovky jsou excelentní a výborné sněhové podmínky jsou i mimo sjezdovky. Nyní bude po skončení vánočních prázdnin na sjezdovkách klidněji, takže bude spousta možností, jak si užít fantastické lyžování. V nadcházejících dnech by se sněžení mělo přesunout více na západ do centrální oblasti švýcarských Alp.

Střediska v kantonu ValaisSaas Fee, Zermatt, Quatre Vallées, Grimentz / Zinal – jsou již dlouho bez čerstvého sněhu, takže se postupně omezují možnosti pro freeride. Upravené sjezdovky jsou udusané a tvrdé, avšak většinou bez problémů sjízdné. Většinou jsou v o trochu lepším stavu než svahy ve francouzských Alpách. Na svazích leží směs umělého a přírodního sněhu, který v noci ztvrdne, ale slunečné počasí během dne způsobuje, že svahy jsou v odpoledních hodinách firmové a měkké.

Italské Alpy

Italské Alpy mají spoustu středisek poblíž hranice se švýcarskými a rakouskými Alpami, kde jsou podmínky pro lyžování nejlepší v celé Itálii. Ostatní střediska mají jasno, slunečno, avšak bez čerstvého sněhu. Dolomity nabízí převážně umělý sníh, mimo sjezdovky téměř bez sněhu. Většina svahů je pokryta slabou udusanou vrstvou. Dobré podmínky pro lyžování nabízí italské Alpy ve střediscích Val Senales, Livigno, Kronplatz a Madesimo. Tato střediska těžila ze sněžení nad rakouskými a švýcarskými Alpami.

Dle sněhového zpravodajství by se počasí mělo v nadcházejících dnech lehce změnit. Ve střediscích, kde v uplynulých dnech sněžilo, bude sněžení pokračovat. V ostatních by mělo lehce sněžit začátkem příštího týdne.

Německé Alpy

Německé Alpy mají za sebou fantastické dny plné sněžení, které by mělo pokračovat i příští týden. Vrstva sněhu se radikálně zvýšila. Rossfeld – berchtesgadenermá 200cm na vyšších svazích, zatíco vrchol Zugspitze se blíží ke 3 metrům sněhu. Viditelnost je místy omezená, zvláště ve vyšších polohách, kde jsou vrcholky v mracích. Středisko Lenggries muselo kvůli hustému sněžení omezit provoz na pouhé tři lanovky kvůli nebezpečí pádu stromů poblíž lanovek.

Dle sněhového zpravodajství by další čerstvý sníh měl padat až do čtvrtka. Připadnout by mělo dalších 50 cm.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk