Aktuální sněhové zpravodajství 5.2.2019

Všechny části nádherných vrcholků střední Evropy, tedy italské Alpy, francouzské Alpy, švýcarské Alpy a rakouské Alpy, nabídly v úterý nádherně modrou oblohu. Flaine a Samoens v oblasti Grande Massif mají nyní skvělé podmínky pro lyžování díky čerstvému sněhu z minulého týdne,  zatímco Kaunertalrakouských Alpách a Engelberg ve švýcarských Alpách mají přes 500cm sněhu na ledovcích.

Rakouské Alpy

Ledovec Kaunertal nabízí v současnosti nádherné lyžování na 560cm sněhu. 20cm čerstvého sněhu napadlo u horní stanice Karlesjoch za posledních 24 hodin a podle sněhové předpovědi připadne v nadcházejících 9 dnech dalších 30 cm.

Region Arlberg nabízí velmi příjemné podmínky pro lyžování během úterka. Slunečná obloha bude převažovat až do poloviny týdne. Od konce ledna zde nepřipadl žádný nový sníh, mimo sjezdovky je nyní sníh uježděný v celé oblasti. Podmínky pro lyžování jsou dle sněhového zpravodajství skvělé, protože na svazích leží 306km.

Oblast Silvretta má kolem 180cm na vyšších svazích, Ischgl nemá až tolik jako okolní střediska. Přesto napadlo v neděli 3.2. kolem 10 cm v Idalp a díky nízkým teplotám kolem -8oC jsou podmínky na sjezdovkách velmi dobré.

Francouzské Alpy

Střediska Alpe d´Huez a Les Deux Alpes měla v úterý 5.2. slunečné počasí, jen občas se objevilo pár mráčků a v provozu byly téměř všechny lanovky.

Oblast Grand Massif nabídla skvělé lyžování, střediska Flaine a Samoens nabízí na vyšších svazích přes 300cm sněhu. Podle sněhového zpravodajství v oblasti naposledy sněžilo v neděli 3.2., avšak stále je možné najít neujetý čerstvý sníh.

Údolí Tarentaise má ve středisku Sainte Foy v provozu všechny 4 lanovky a sjezdovky jsou ve velmi dobrém stavu. Střediska Val d´Isere a Tignes nabídla lyžování pod modrou oblohou se skvělým stavem sjezdovek na ledovcích Pisailles a Grande Motte.

Podle sněhové předpovědi bude současné počasí pokračovat do středy, ve čtvrtek se začne zatahovat a začne sněžit.

Švýcarské Alpy

Skvělé lyžování nabízí středisko Engelberg, kde bylo chladno a slunečné během úterý 5.2. Teploty se pohybovaly kolem -5oC. Saas Fee a rovněž blízké středisko Zermatt umožnilo díky modré obloze nádherné výhledy na okolní vrcholy.

Středisko Gstaad mělo v provozu 15 ze 17 lanovek. Sněhová předpověď pro dalších 9 dnů upozorňuje na dalších 44cm čerstvého sněhu. Středisko Portes du Soleil na hranici francouzských a švýcarských Alp má v provozu celkem 170 ze 172 lanovek. Dobré podmínky pro lyžování má středisko Champery.

Podle sněhové předpovědi bude současné jasné počasí pokračovat i v nadcházejících několika dnech. Teploty jsou kolem nebo lehce pod bodem mrazu. Ve čtvrtek bude lehce oblačno a místy může trochu sněžit. V pátek a v sobotu bude jasno. Sněhové zpravodajství předpovídá na neděli hustější sněžení.

Italské Alpy

Slunečná obloha a nízké teploty jsou na pořadu dne v úterý 5.2. v italských Alpách. Teploty se pohybovaly kolem -5oC například ve středisku Val Senales.

Passo Tonale nabízí jedny z nejlepších podmínek pro lyžování v italských Alpách, na vyšších svazích je přes 400cm čerstvého sněhu. Madesimo má kolem 330cm. Italské Alpy hlásí poslední sněžení z víkendu 3.2., kdy připadlo kolem 10cm čerstvého sněhu ve střediscích jako Livigno a Bormio. V údolí Aosta má z 1.2. středisko La Thuile kolem 60cm čerstvého sněhu a nabízí jedny z nejlepších podmínek pro lyžování, stejně jako blízké La Rosiere.

Dolomity mají sněhovou pokrývku tenčí ve srovnání s dalšími středisky v Alpách. Arabba, Cortina a Canazei mohou podle sněhové předpovědi počítat s čerstvým sněhem ve výšce 40cm během dalších 9 dnů.

Německé Alpy

Německé Alpy zaregistrovaly v mnoha střediscích čerstvý sníh, který napadl během víkendu. Garmisch má 57cm sněhu, který napadl od soboty do pondělí. Na i mimo sjezdovky jsou tedy nádherné podmínky pro lyžování. V následujících dnech bude slunečné počasí. Ve středisku Lenggries postupně roste teplota, takže je možné, že bude v polovině týdne pršet a sníh ztěžkne a bude mokrý, dokud opět nezačne mrznout. Podle sněhové předpovědi bude v následujících dnech hlavně slunečné počasí, takže podmínky pro lyžování budou skvělé.

Zdroj: www.skiclub.co.uk